Radio Białystok | Wiadomości | Kościół w Zuzeli, gdzie urodził się bł. kard. Stefan Wyszyński, został ustanowiony diecezjalnym sanktuarium

Kościół w Zuzeli, gdzie urodził się bł. kard. Stefan Wyszyński, został ustanowiony diecezjalnym sanktuarium

12.09.2021, 19:15, akt. 19:50

Kościół Przemienia Pańskiego w Zuzeli - miejscowości, w której urodził się błogosławiony kard. Stefan Wyszyński - został w niedzielę (12.09) ustanowiony diecezjalnym sanktuarium.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

- Na mszy św. o godz. 18 biskup łomżyński Janusz Stepnowski - w duchu wdzięczności za dar beatyfikacji Stefana kardynała Wyszyńskiego - kościół parafialny w Zuzeli ustanowi diecezjalnym sanktuarium - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej parafii Przemienienia Pańskiego.

Jak poinformował proboszcz ks. Jerzy Krysztopa, uroczystości przygotowujące do tego wydarzenia rozpoczęły się w sobotę adoracją Najświętszego Sakramentu. W niedzielę licząca kilkadziesiąt osób grupa wiernych z Zuzeli wzięła udział w uroczystościach w Warszawie. Pozostali wierni śledzili uroczystości beatyfikacyjne za pośrednictwem transmisji w kościele i na placu przykościelnym."Będziesz miłował... Kardynał Stefan Wyszyński" - audycja dokumentalna Dominiki DębskiejParafię w Zuzeli erygował 10 lipca 1448 r. ówczesny biskup płocki Paweł Giżycki, a uposażył opat Klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich z Czerwińska ojciec Rafał. Pierwszą świątynią na tym terenie był drewniany kościółek pod wezwaniem św. Mikołaja. Decyzję o budowie murowanego kościoła podjęto na początku XX w. Budowę ukończono w 1913 r. Konsekrował go 29 sierpnia 1913 r. biskup płocki Antoni Nowowiejski. W czasie wojny kościół został znacznie zniszczony. Odbudowano go w latach 1957-67 dzięki staraniom proboszczów zuzelskich ks. Czesława Roszkowskiego i ks. Jana Dobka.

Rodzina Wyszyńskich mieszkała w Zuzeli przez 10 lat na początku XX w. W 1982 r. w zrekonstruowanym budynku dawnej szkoły, do której uczęszczał w latach 1908-1910 Stefan Wyszyński utworzono Ośrodek Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po lewej stronie odtworzono mieszkanie państwa Wyszyńskich, a po prawej izbę szkolną z początku XX w. Uroczystość poświęcenia muzeum miała miejsce 14 października 1990 r.

Msza beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej odbyła się w niedzielę (12.09) w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Liturgii przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Eucharystię koncelebrowało 600 księży, 80 biskupów z Polski w tym m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, prymas Polski Wojciech Polak oraz gospodarz miejsca metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.Kard. Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Czacka ogłoszeni błogosławionymi Kościoła katolickiegoW liturgii beatyfikacyjnej wzięli także udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz członkowie rządu na czele z prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim i  wicepremierem, ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotrem Glińskim. Byli także goście z zagranicy oraz przedstawiciele służb dyplomatycznych i wojska.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
mat. pras.
26.11.2021, 11:48, akt. 12:11

Nagrody Mediów Publicznych 2021
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok