Radio Białystok | Wiadomości | Od wprowadzenia stanu wyjątkowego mieszkańcy przygranicznych wiosek nie zaobserwowali imigrantów

Od wprowadzenia stanu wyjątkowego mieszkańcy przygranicznych wiosek nie zaobserwowali imigrantów

15.09.2021, 14:56, akt. 15:02

Odkąd wprowadzono stan wyjątkowy nie widzimy tu żadnych uchodźców - mówią mieszkańcy wiosek z powiatu sokólskiego oddalonych o kilka kilometrów od strefy stanu wyjątkowego.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Malutkie wioski oddalone są zaledwie kilka kilometrów od strefy stanu wyjątkowego. Ich mieszkańcy nadal żyją w spokojnym trybie przemijających pór roku i związanych z tym prac polowych. Coś się jednak zmieniło.

"Odkąd wprowadzili ten stan wyjątkowy to nie widzę tu prawie wcale obcych ludzi. I dobrze, bo my tu żyjemy po swojemu, wszyscy się znamy, no zaufanie mamy do siebie" - mówi mężczyzna zwożący ziemniaki z pola w okolicy Nowego Dworu (objętego stanem wyjątkowym). "Bywało, że jak rano wyjeżdżałem na pole, to widziałem tych uchodźców. Przemykali tam pod lasem" - dodaje, pokazując ręką na koniec pola. "A teraz jest spokój" - puentuje.

Wtórują mu mieszkańcy okolicznych wiosek. "Ja tam żadnego osobiście nie spotkałam, ale strach był, że może do domu wejdą, albo coś. Dlatego nawet furtkę zamykałam" - mówi kobieta wieszająca pranie. "A teraz jestem spokojniejsza i nawet wieczorem na plotki pójdę do sąsiadek, a tak to się trochę bałam" - dodaje z uśmiechem. "Teraz to tu wojska dużo. No i dobrze, niech pilnują przynajmniej spokój jest" - wtóruje jej sołtys. Nie chcą podawać imion, ani podawać, z której wsi pochodzą. "Pani kochana, tu my się wszyscy znamy, będą się potem śmiać, że sławna jestem i wywiadu udzielałam" - mówi spotkana na drodze kobieta.

We wszystkich wypowiedziach przeplata się stwierdzenie, że odkąd kilka kilometrów od ich domów jest strefa stanu wyjątkowego czują się spokojniejsi. "Niech każdy siedzi w swoim kraju, a jak coś mu się w nim nie podoba to niech legalnie przejdzie granicę, a nie się czai i ukrywa i straszy wszystkich" - podsumowuje sołtys.


Od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 2,7 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. "Wszystkie próby zostały udaremnione" - przekazała ppor. Anna Michalska. We wtorek funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 230 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 4 osoby za pomoc w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. "Byli to obywatel Belgii narodowości tureckiej, obywatel Turcji z niemiecką kartą pobytu, obywatel Włoch oraz obywatel Polski, mieszkaniec województwa mazowieckiego" - doprecyzowała rzecznik.

Od 2 września w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Stan wyjątkowy nie zmienił liczby odpraw ani czasu oczekiwania na podlaskich przejściach granicznych

15.09.2021, 14:50

Liczba odpraw w ruchu towarowym oraz czasy oczekiwania na odprawę na podlaskich przejściach granicznych nie zmieniły się po wprowadzeniu stanu wyjątkowego - przekazał oficer prasowy podlaskiej KAS st. asp. Maciej Czarnecki.


Żołnierze WOT udzielają telefonicznego wsparcia osobom z terenów objętych stanem wyjątkowym

14.09.2021, 14:47

Działa już infolinia wsparcia dla osób z terenów objętych stanem wyjątkowym. Kilkadziesiąt osób skorzystało już z rozmowy ze specjalistami. Infolinię 800 100 115 obsługują żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.


Straż Graniczna wciąż udaremnia próby nielegalnego przekroczenia polskiej granicy z Białorusią

14.09.2021, 10:21

249 kolejnych prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią zanotowali minionej doby strażnicy graniczni.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
WAŻNE!
15.09.2021, 12:59, akt. 16.09.2021, 06:55

Ratownicy z Białegostoku wracają do pracy
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok