Radio Białystok | Wiadomości | Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali dwie osoby podejrzane m.in. o pranie brudnych pieniędzy

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali dwie osoby podejrzane m.in. o pranie brudnych pieniędzy

16.09.2021, 07:16, akt. 07:52

Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku funkcjonariusze CBŚP zatrzymali dwie kolejne osoby podejrzane w wielowątkowym śledztwie dotyczącym oszustw podatkowych na wielką skalę w handlu paliwami. Zarzuty obejmują m.in. tzw. pranie brudnych pieniędzy.

fotolia.com
fotolia.com

Zarzuty usłyszało już łącznie ponad 130 osób

Chodzi o prowadzone od kilku lat śledztwo tej prokuratury, dotyczące działalności w latach 2013-2018 zorganizowanej grupy przestępczej i uszczupleń w podatku VAT szacowanych na kilkaset mln zł. Zarzuty usłyszało już łącznie ponad 130 osób.

Jak poinformował w czwartek (16.09) rzecznik Prokuratury Regionalnej w  Białymstoku Paweł Sawoń, kolejne osoby podejrzane i - na wniosek śledczych - aresztowane tymczasowo przez sąd na trzy miesiące to udziałowiec i zarazem prezes zarządu Aleksandra M. oraz Marcin M. - prokurent spółki działającej w Suwałkach, zajmującej się obrotem paliwami.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w 2016 r. w zorganizowanej grupie przestępczej (...), posługiwania się poświadczającymi nieprawdę, nierzetelnymi fakturami VAT, składania nierzetelnych deklaracji podatkowych, jak również tzw. prania brudnych pieniędzy 

- poinformował  prok. Sawoń w przekazanym komunikacie.

Według ustaleń tego śledztwa, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej w ramach - kontrolowanego przez siebie - łańcucha podmiotów gospodarczych, nabywali wewnątrzwspólnotowo z innych krajów Unii Europejskiej, przy udziale tzw. znikających podatników paliwa płynne, których sprzedaż na terenie kraju była następnie fakturowana na kolejne podmioty (bufory) znajdujące się w opisanym łańcuchu. 

Podmioty z łańcucha, które jako pierwsze nabywały paliwa w kraju (tzw. znikający podatnicy), nie odprowadzały do Skarbu Państwa należnego podatku od towarów i usług, wynikającego z ich dalszej sprzedaży. Funkcjonowanie takiej struktury podmiotów miało na celu odsunięcie podejrzeń od ostatniej w łańcuchu spółki – rzeczywistego nabywcy paliwa, którą formalnie reprezentowali Aleksandra M. oraz Marcin M.

-  poinformowała białostocka prokuratura regionalna.

Według jej szacunków, w wyniku działalności podejrzanych doszło do uszczuplenia podatku VAT w kwocie ok. 4,5 mln zł.


Uzupełnione zostały zarzuty stawiane suwalskiemu przedsiębiorcy Dariuszowi M.

Prokuratura podała również, że uzupełnione zostały zarzuty stawiane suwalskiemu przedsiębiorcy Dariuszowi M., zatrzymanemu w tej sprawie i aresztowanemu pod koniec 2020 roku, który podejrzany jest o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, posłużenie się nierzetelnymi fakturami na łączną kwotę około 1,3 mld zł i uszczuplenia należności Skarbu Państwa na kwotę około 300 mln zł z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT, a także udziału w praniu pieniędzy w kwocie ponad 270 mln zł.

Aleksandrze M. i Dariuszowi M. przedstawiono zarzuty związane z ich działalnością w latach 2014-2015 w ramach innego podmiotu z terenu  Suwałk, który również zajmował się obrotem paliwami. W tym przypadku  podejrzanym zarzucono spowodowanie uszczupleń należności publicznoprawnych w podatku od towarów i usług w kwocie blisko 13 mln zł  - dodał prokurator Sawoń.

Do sprawy zabezpieczono majątek - sześć nieruchomości położonych w  kraju i za granicą, o łącznej wartości blisko 10 mln zł. Wśród nich jest apartament na Łotwie wart ok. 3,6 mln zł oraz dwie nieruchomości w Suwałkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza związana z dystrybucją paliw; ich wartość szacowana jest na ponad 3,3 mln zł.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Służby przejęły mienie warte ponad 31 mln zł

16.08.2021, 08:24

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Śledczego Policji zabezpieczyli mienie o wartości ponad 31 mln zł.


Zorganizowaną grupę przestępczą rozbili funkcjonariusze białostockiego CBŚP i podlaskiej KAS

8.06.2021, 07:16

Policjanci z białostockiego CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami podlaskiej KAS rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Jej członkowie są podejrzani o wyłudzenie unijnych dotacji w wysokości 45 mln zł i próbę wyłudzenia kolejnych 46 milionów.


Funkcjonariusze straży granicznej i CBŚP wykryli w okolicach Raczek kontrabandę o wartości 6 mln zł

24.05.2021, 07:41

Zamiast materiałów termoizolacyjnych były nielegalne papierosy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 22.10.2021, 07:56

Tykocin Pomnikiem Historiiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok