Radio Białystok | Wiadomości | Michał Dworczyk o polsko-białoruskiej granicy: musimy zachować czujność i ostrożność

Michał Dworczyk o polsko-białoruskiej granicy: musimy zachować czujność i ostrożność

16.09.2021, 08:38, akt. 08:41

Nasza wschodnia granica jest strzeżona w sposób rzetelny - powiedział w czwartek (16.09) szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. "Powinniśmy jednak zachować absolutną czujność i ostrożność, bo Federacja Rosyjska i Białoruś są krajami nieprzewidywalnymi i agresywnymi" – dodał.

Szef KPRM Michał Dworczyk - fot. Adam Guz/KPRM
Szef KPRM Michał Dworczyk - fot. Adam Guz/KPRM

Na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia MIchał Dworczyk był m.in. pytany o to, czy premier otrzymał jakiekolwiek informacje o ewentualności naruszenia polskiej granicy w związku z ćwiczeniami wojskowymi Zapad. "Premier na bieżąco jest informowany o sytuacji na naszej granicy" – podkreślił Michał Dworczyk. Jak zapewnił, "nasza granica jest strzeżona w sposób rzetelny". 

Szef Kancelarii Premiera przypomniał również, że obecnie Straży Granicznej pomaga wojsko. "W związku z tym powinniśmy czuć się bezpieczni" – mówił. Zastrzegł jednak, że "powinniśmy zachować absolutną czujność i ostrożność, bo kraje na wschodzie, z którymi graniczymy – Federacja Rosyjska i Białoruś – są krajami nieprzewidywalnymi i agresywnymi". "Widzieliśmy to wielokrotnie czy to w Gruzji, czy to na Ukrainie. Dzisiaj sami doświadczamy ataku hybrydowego na polsko-białoruskiej granicy" - mówił.

Szef Kancelarii Premiera był także pytany, czy stan wyjątkowy w pasie przygranicznym zostanie przedłużony.

Jesteśmy gotowi na przedłużenie stanu wyjątkowego, ale oczywiście chcielibyśmy, aby - kiedy tylko będzie to możliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa Polaków - powrócić do normalności

– odpowiedział Michał Dworczyk.

Pytany, co mogłoby spowodować przedłużenie stanu wyjątkowego, szef Kancelarii Premiera jako czynniki wymienił "sytuację na granicy, presję na granicę, powtarzające się próby pokonywania tej granicy oraz różnego rodzaju incydenty, które mogłyby w konsekwencji powodować zagrożenie dla polskich obywateli i państwa polskiego". Jak jednak zastrzegł, "żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły".

Od 2 września w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową" oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, które rozpoczęły się 10 września.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od wprowadzenia stanu wyjątkowego mieszkańcy przygranicznych wiosek nie zaobserwowali imigrantów

15.09.2021, 14:56

Odkąd wprowadzono stan wyjątkowy nie widzimy tu żadnych uchodźców - mówią mieszkańcy wiosek z powiatu sokólskiego oddalonych o kilka kilometrów od strefy stanu wyjątkowego.


Stan wyjątkowy nie zmienił liczby odpraw ani czasu oczekiwania na podlaskich przejściach granicznych

15.09.2021, 14:50

Liczba odpraw w ruchu towarowym oraz czasy oczekiwania na odprawę na podlaskich przejściach granicznych nie zmieniły się po wprowadzeniu stanu wyjątkowego - przekazał oficer prasowy podlaskiej KAS st. asp. Maciej Czarnecki.


Żołnierze WOT udzielają telefonicznego wsparcia osobom z terenów objętych stanem wyjątkowym

14.09.2021, 14:47

Działa już infolinia wsparcia dla osób z terenów objętych stanem wyjątkowym. Kilkadziesiąt osób skorzystało już z rozmowy ze specjalistami. Infolinię 800 100 115 obsługują żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 22.10.2021, 07:56

Tykocin Pomnikiem Historiiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok