Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powołano Instytut Badawczy im. prezydenta Seweryna Nowakowskiego

W Białymstoku powołano Instytut Badawczy im. prezydenta Seweryna Nowakowskiego

16.09.2021, 14:59, akt. 15:16

Badaniem i popularyzacją wiedzy o historii zesłań i deportacji obywateli polskich ma Wschód, a także prowadzenie dyskusji i dialogu między narodami wschodniej Europy - będzie zajmował się powołany w czwartek (16.09) w Muzeum Pamięci Sybiru Instytut Badawczy im. Seweryna Nowakowskiego, ostatniego przedwojennego prezydenta Białegostoku.

fot. Dawid Gromadzki/ UM Białystok
fot. Dawid Gromadzki/ UM Białystok


0:00
0:00
W Białymstoku powołano Instytut Badawczy im. prezydenta Seweryna Nowakowskiego - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Oficjalne otwarcie w Światowym Dniu Sybiraka

Instytut będzie działał w Muzeum Pamięci Sybiru, ogólnopolskiej placówki kultury mówiącej m.in. o deportacjach Polaków na Wschód. Oficjalne otwarcie muzeum odbędzie się w piątek (17.09).Muzeum Pamięci Sybiru gotowe na przyjęcie zwiedzających "Cieszę się, że w przeddzień, w wigilię otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru, bardzo ważnej placówki dla nas wszystkich, mogę otworzyć instytut imieniem Seweryna Nowakowskiego" - mówił w czwartek przed podpisaniem aktu założycielskiego instytutu prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Dodał, że instytut będzie miał charakter naukowo-badawczy, będzie popularyzował wiedzę o zsyłkach i deportacjach na Wschód, ale też - jak podkreślił - "będzie przypomniał o tych czasach, a przede wszystkim przestrzegał, żeby one nigdy się nie powtórzyły".


Seweryn Nowakowski - ostatni przedwojenny prezydent Białegostoku

Jak przypomniał Tadeusz Truskolaski, Seweryn Nowakowski przybył do Białegostoku w latach 30. jako komisarz rządowy, a następnie, w 1935 roku, w wyborach został wybrany na prezydenta miasta i został nim do wybuchu II wojny światowej. "Po wkroczeniu sowietów namawiano go, żeby wyjechał, bo zagrożenie było ogromne. Wyjechała żona z dwójką dzieci, natomiast Seweryn Nowakowski został do końca, został aresztowany przez sowietów i od tego momentu ślad po nim zaginął" - mówił prezydent. Dodał, że do dziś nie wiadomo, co się z nim stało.

"To człowiek bohater" - mówił o Sewerynie Nowakowskim Tadeusz Truskolaski. "Żeby zostać w Białymstoku, żeby być do końca z białostoczanami, trzeba było rzeczywiście mieć charakter" - dodał. Mówiąc o zasługach Nowakowskiego dla miasta, wymienił m.in. ustabilizowanie sytuacji w mieście, rozpoczęcie dużych inwestycji, jeśli chodzi m.in. o wodociągi i kanalizację; dzięki niemu powstał największy w mieście Park Planty.

Podkreślił też, że miasto pamięta o byłym prezydencie, w mieście jest ulica i rondo jego imienia, jest pomysł, aby powstał jego pomnik, a w czwartek powołano instytut. "To będą te ślady, które będą kultywowały jego wspaniałe imię" - powiedział Tadeusz Truskolaski."Seweryn był dla nas po prostu zwyczajnym, uczciwym człowiekiem" - mówiła synowa Seweryna Nowakowskiego, Krystyna Nowakowska. Mówiła, że pamięć o Sewerynie zaczęła powracać w latach 90. ubiegłego wieku i z czasem rosła, przybywało też miejsc jego imienia.

W jej ocenie ukoronowaniem tej pamięci jest właśnie powołanie instytutu jego imienia. "Za to wszystko serdecznie dziękuję władzom i społeczności Białegostoku" - mówiła i dodała, że mimo iż wciąż nie wiadomo, gdzie zginął, to dla niej "jest tu na każdym kroku".

Mówiąc o Muzeum Pamięci Sybiru Krystyna Nowakowska powiedziała, że dla niej "jest to przede wszystkim pomnik dla wszystkich pomordowanych na Wschodzie". "To jest najwspanialszy pomnik wystawiony tym ludziom" - dodała.

Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński mówił, że instytut będzie się zajmował badaniem dziejów Polaków deportowanych na Wschód, zesłanych w XIX wieku, ale w obszarze badań będą też ziemie polskie II RP. "To właśnie z tymi obszarami związany był ostatni (przedwojenny - PAP) prezydent naszego miasta" - dodał.


Instytut badawczy będzie chciał dowiedzieć się gdzie i w którym miejscu zginął Seweryn Nowakowski

"Instytut badawczy, wyjątkowa instytucja, która będzie prowadziła zarówno badania, organizowała spotkania, ale - co jest najważniejsze - będzie to miejsce dyskusji, gdzie będziemy rozmawiali o kwestiach historycznych, ale także o kwestiach współczesnych" - powiedział Śleszyński. Podkreślił, że w ramach instytutu będzie dążył, aby dowiedzieć się, gdzie i w którym miejscu zginął Seweryn Nowakowski.

Seweryn Nowakowski urodził się w 1894 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Do Białegostoku przyjechał na początku lat 30., gdzie najpierw pełnił funkcję komisarza rządowego, a w 1934 roku został najpierw tymczasowym, a rok później wybranym w wyborach prezydentem Białegostoku, którym zarządzał do wybuchu II wojny światowej. Po wybuchu II wojny światowej, w październiku 1939 roku został aresztowany przez NKWD, a jego dalszy los jest nieznany. Historycy uważają, że został wywieziony w głąb ZSRR.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czterodniowe obchody otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru

15.09.2021, 12:28

Od czwartku (15.09) do niedzieli (19.09) potrwają wydarzenia związane z otwarciem Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - ogólnopolskiej instytucji, która będzie mówić m.in. o wywózkach Polaków na Wschód. Oficjalnie otwarcie odbędzie się w piątek, 17 września.


Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru

14.09.2021, 18:40

Już niedługo uroczyste otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru. Odbędzie się 17 września w kolejną rocznicę napaści Sowietów na Polskę, która odmieniła losy kampanii wrześniowej, a także losy Rzeczpospolitej i wielu milionów Polaków.


Muzeum Pamięci Sybiru gotowe na przyjęcie zwiedzających [zdjęcia]

8.09.2021, 11:47

Oficjalne otwarcie zaplanowano na 17 września, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Pierwsi zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę już od soboty 18 września, ekspozycja jest już gotowa.


Ruszyła sprzedaż biletów do Muzeum Pamięci Sybiru

1.09.2021, 12:34

17 września zostanie oficjalnie otwarte Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - ogólnopolska placówka zajmująca się m.in. tematyką deportacji na Wschód. Dla zwiedzających będzie dostępne od 18 września, a w środę 1 września ruszyła sprzedaż biletów m.in. poprzez stronę internetową.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok