Radio Białystok | Wiadomości | Radni jednogłośni - Seweryn Nowakowski będzie miał pomnik w Białymstoku

Radni jednogłośni - Seweryn Nowakowski będzie miał pomnik w Białymstoku

20.09.2021, 11:37, akt. 11:49

W Białymstoku powstanie pomnik upamiętniający ostatniego przedwojennego prezydenta tego miasta Seweryna Nowakowskiego - zdecydowali w poniedziałek jednogłośnie białostoccy radni.

Wystawa "Seweryn Nowakowski - zaginiony prezydent Białegostoku" w CLZ, fot. Joanna Szubzda
Wystawa "Seweryn Nowakowski - zaginiony prezydent Białegostoku" w CLZ, fot. Joanna Szubzda

Radni jednogłośni - Seweryn Nowakowski będzie miał pomnik w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W uzasadnieniu projektu podkreślono, że intencją upamiętnienia jest zachowanie pamięci o Sewerynie Nowakowskim. Projekt nie wywołał żadnej dyskusji na sesji, wszyscy radni byli za jego realizacją.

Seweryn Nowakowski urodził się w 1894 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Do Białegostoku przyjechał na początku lat 30. ubiegłego wieku, gdzie najpierw pełnił funkcję komisarza rządowego, a w 1934 roku został prezydentem Białegostoku, którym zarządzał do wybuchu II wojny światowej.

Lata działalności Nowakowskiego w Białymstoku, to doprowadzenie do końca rozpoczętych inwestycji, a także realizacja nowych projektów. Wymienia się tu m.in. budynek dzisiejszego Teatru Dramatycznego, który został wybudowany jako Dom Ludowy, czy budowę parku miejskiego - Plant, chętnie również obecnie odwiedzanego przez mieszkańców. Po wybuchu II wojny światowej, w październiku 1939 roku został aresztowany przez NKWD, a jego dalszy los jest nieznany. Historycy uważają, że został wywieziony w głąb ZSRR i tam zginął, ale okoliczności jego śmierci nie są znane.

Pomnik upamiętniający Nowakowskiego (miasto ogłosi konkurs na jego koncepcję architektoniczną i wykonanie) to projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego miasta na 2021 rok. Zagłosowało na niego nieco ponad 1,6 tys. osób i znalazł się on w grupie pomysłów wybranych do realizacji. Koszt szacowany jest na 280 tys. zł. Postulowaną lokalizacją jest ulica Akademicka, leżąca przy Parku Planty i ogrodach Pałacu Branickich.
Budynek nr 26 przy tej ulicy, wybudowany został w latach 1936–1937 właśnie dla Seweryna Nowakowskiego, ze środków białostockiego magistratu i pożyczki zaciągniętej w Związku Miast Polskich.

Przy otwartym oficjalnie w miniony piątek Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku będzie działał Instytutu Badawczego im. Seweryna Nowakowskiego. Uczestnicząca w uroczystości wnuczka ostatniego przedwojennego prezydenta miasta Katarzyna Nowakowska-Pitman mówiła wówczas dziennikarzom, że jest wzruszona i zaszczycona pomysłem budowy pomnika jej dziadka. "Ta pamięć przetrwa, dla nas jest to po prostu niesamowite przeżycie" - mówiła.

Przyznała, że zna Seweryna Nowakowskiego jedynie z opowieści rodzinnych. Mówiła, że dzięki zainteresowaniu białostoczan i dziennikarzy jej dziadkiem, ona wiele dowiedziała się o historii swojej rodziny.

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku powołano Instytut Badawczy im. prezydenta Seweryna Nowakowskiego

16.09.2021, 14:59

Badaniem i popularyzacją wiedzy o historii zesłań i deportacji obywateli polskich ma Wschód, a także prowadzenie dyskusji i dialogu między narodami wschodniej Europy - będzie zajmował się powołany w czwartek (16.09) w Muzeum Pamięci Sybiru Instytut Badawczy im. Seweryna Nowakowskiego, ostatniego przedwojennego prezydenta Białegostoku.


W Białymstoku będzie pomnik Seweryna Nowakowskiego

15.09.2021, 13:43

W Białymstoku ma stanąć pomnik ostatniego przedwojennego prezydenta miasta - Seweryna Nowakowskiego.


Czterodniowe obchody otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru

15.09.2021, 12:28

Od czwartku (15.09) do niedzieli (19.09) potrwają wydarzenia związane z otwarciem Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - ogólnopolskiej instytucji, która będzie mówić m.in. o wywózkach Polaków na Wschód. Oficjalnie otwarcie odbędzie się w piątek, 17 września.


W przyszłym roku Białystok będzie miał trzech patronów

23.11.2020, 14:20

Do Jana Klemensa Branickiego, o którym radni zdecydowali miesiąc temu, w poniedziałek (23.11) dołączyli Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego i Maxa Webera.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 22.10.2021, 07:56

Tykocin Pomnikiem Historiiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok