Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 500 prób nielegalnego przekroczenia granicy; 2 zatrzymanych imigrantów

Prawie 500 prób nielegalnego przekroczenia granicy; 2 zatrzymanych imigrantów

6.10.2021, 08:02, akt. 09:53

We wtorek (5.10) strażnicy graniczni odnotowali 483 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali dwóch obywateli Iraku - poinformowała w środę (6.10) rano Straż Graniczna.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

"Wczoraj tj. 04.10 na granicy odnotowano 483 próby jej nielegalnego przekroczenia, zatrzymano 2 obywateli Iraku, pozostałym próbom zapobieżono. Za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali aż 13 osób" - podała Straż Graniczna na Twitterze.Rzecznik SG przekazała, że zatrzymani to: dwóch obywateli Iraku z niemieckimi statusami uchodźców, dwóch obywateli Tadżykistanu i po jednym obywatelu z Turcji, Ukrainy, Syrii, Holandii, a także obywatel Szwecji narodowości syryjskiej i Białorusin nielegalnie przebywający w Polsce.

Wśród zatrzymanych było również trzech Polaków; dwóch z nich jechało razem i wiozło nielegalnych imigrantów Irakijczyków. 

To mężczyźni w wieku 37 i 45 lat z woj. śląskiego (Zabrze i Żory). Było podejrzenie, że są pod wpływem narkotyków. Zbadano pod tym kątem kierowcę. Rzeczywiście wynik okazał się pozytywny. 37-latek prowadził pod wpływem amfetaminy i metamfetaminy. Z kolei przy 45-latku znaleziono środki odurzające - metamfetaminę – powiedziała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, a 1,5 tys. osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla uchodźców. We wrześniu 7535 razy próbowano sforsować granicę między Białorusią a naszym krajem.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. W czwartek wieczorem Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. W piątek (1 października) w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Caritas przekaże przygranicznym parafiom i Straży Granicznej pakiety pomocowe dla imigrantów

5.10.2021, 15:52

Pakiety pomocowe przygotowane dla imigrantów przez Caritas Polska trafią do kościołów na terenach przygranicznych objętych stanem wyjątkowym i do Straży Granicznej – poinformowała we wtorek (05.10) organizacja. Decyzje podjęto po wizycie w rejonie przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim.


Jarosław Ścieszyk

4.10.2021, 16:35

Tłumy imigrantów na dworcach i przy hotelach. Między innymi o takich scenach informują mieszkańcy białoruskich miast.


Wiceminister Bartosz Grodecki oraz szef Agencji Frontex z wizytą na granicy polsko-białoruskiej

4.10.2021, 16:01

Wiceminister Bartosz Grodecki oraz Fabrice Leggeri – Dyrektor Wykonawczy Agencji Frontex przebywali w poniedziałek (4.10) z wizytą na granicy polsko-białoruskiej. W wizycie wziął również udział gen. bryg. SG Grzegorz Niemiec – zastępca komendanta głównego Straży Granicznej.


Straż Graniczna: Na granicy z Białorusią znaleziono atrapę bomby

4.10.2021, 15:34

W poniedziałek (04.10) rano na granicy z Białorusią znaleziono atrapę bomby - poinformowała Straż Graniczna. Na to, że jest to ładunek wybuchowy, wskazywać miały wystające kable i zegarek z powtarzającym się alarmem dźwiękowym - podkreśliła SG, udostępniając zdjęcie przedmiotu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNIfot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok