Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsi przedsiębiorcy zwrócili się o rekompensaty z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego

Pierwsi przedsiębiorcy zwrócili się o rekompensaty z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego

autor: Ryszard Minko

8.10.2021, 15:17, akt. 15:23

Są już pierwsze wnioski podlaskich przedsiębiorców o ustalenie rekompensaty za utracone dochody z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Fotolia.com
Fotolia.com


Na razie o rekompensatę ubiega się pięcioro przedsiębiorców z branży hotelarskiej, gastronomicznej i turystycznej.

Jak informuje Kamila Ausztol z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, do piątku (8.10) wnioski o ustalenie rekompensaty złożyło 5 podmiotów gospodarczych, które musiały ograniczyć działalność z powodu wprowadzonego przed miesiącem stanu wyjątkowego. 

To hotele, restauracje oraz pilot wycieczek z Nowosad, Kruszynian i Białowieży. W pismach do wojewody przedsiębiorcy wykazują swój średni miesięczny dochód z miesięcy wakacyjnych. Rozpiętość kwot jest bardzo duża - od około 20 tysięcy złotych do sum sięgających nawet 400 tysięcy złotych. 

W sumie pięcioro przedsiębiorców wykazało utratę blisko 800 tysięcy złotych miesięcznych dochodów, natomiast zgodnie z przepisami mogą otrzymać maksymalnie 65 procent utraconych kwot. Ustaleniem wysokości rekompensaty zajmują się służby wojewody podlaskiego. Mają na to 14 dni od daty wpłynięcia wniosku, jednak w przypadku spraw skomplikowanych lub błędów w dokumentach okres ten może być wydłużany.

Przypomnijmy, stan wyjątkowy obowiązuje do początku grudnia w 115 podlaskich miejscowościach leżących w trzykilometrowym pasie przy granicy z Białorusią. Na liście zamkniętych dla przyjezdnych miejscowości znalazły się między innymi popularne wśród turystów Kruszyniany i Białowieża.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent podpisał rozporządzenie ws. przedłużenia stanu wyjątkowego

1.10.2021, 17:26

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni w części województw podlaskiego i lubelskiego, w przygranicznym pasie z Białorusią - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.


Jacek Słoma

1.10.2021, 07:39

"Oprócz tych kontroli, na które się natykamy, nie ma większych niedogodności. Prace rolnicze przebiegają bez zakłóceń, my się przemieszczamy w obrębie naszych pól bez najmniejszych problemów" - mówi Jacek Słoma.


Prezydent: Wystąpię do Sejmu, aby wyraził zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego

28.09.2021, 19:41

Kiedy wniosek ws. przedłużenia stanu wyjątkowego zostanie do mnie skierowany, wystąpię do Sejmu o to, aby wyraził zgodę na przedłużenie tego stanu o 60 dni - powiedział prezydent Andrzej Duda po zakończeniu wtorkowego (28.09) spotkania z szefami MSWiA, MON i Straży Granicznej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok