Radio Białystok | Wiadomości | Piontkowski: w kolejnym roku przewidujemy co najmniej 100 mln zł na program "Poznaj Polskę"

Piontkowski: w kolejnym roku przewidujemy co najmniej 100 mln zł na program "Poznaj Polskę"

14.10.2021, 19:42, akt. 19:47

W 2022 r. przewidujemy co najmniej 100 mln zł na program "Poznaj Polskę" - powiedział w czwartek (14.10) w Sejmie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka
Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka

"Poznaj Polskę" to program, w ramach którego szkoły mogą otrzymać środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury oraz instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski mówił w czwartek w Sejmie, że każdy samorząd - po zebraniu informacji od dyrektorów szkół - mógł złożyć wniosek do MEiN o dofinansowanie wycieczek. Dodał, że budżet programu udało się zwiększyć w tym roku z 15 mln zł do prawie 25 mln zł.

Obecnie trwają prace nad tym, aby o dodatkowe kilkadziesiąt milionów ten program jeszcze zwiększyć - poinformował.

Jak dodał, stało się tak m.in. dlatego, że niektórzy posłowie zwrócili uwagę na to, iż wiele samorządów nie mogło otrzymać dofinansowania.

Jeżeli Komisja Finansów wyrazi zgodę i będą odpowiednie zmiany w budżecie, to jeszcze kilkadziesiąt dodatkowych milionów złotych w tym roku (...) się pojawi. W roku kolejnym przewidujemy, że będzie to co najmniej 100 mln zł plus, być może, część z tych, które nie zostaną jeszcze wydane w tym roku - powiedział.

Piontkowski mówił, że łącznie wpłynęło prawie 3600 wniosków o udział w programie.

Niektóre z nich miały błędy formalne, w związku z tym 3470 wycieczek zostało zakwalifikowanych do możliwości finansowania. Liczba uczniów, którzy będą mogli skorzystać z tego dofinansowania, to ponad 156 tys., ponad 2 tys. szkół i 827 jednostek samorządu terytorialnego, które mogły z tego skorzystać - dodał.

Wiceszef MEiN przekazał, że najwięcej wniosków wpłynęło z woj. małopolskiego (ponad 600), woj. podkarpackiego (ponad 360), woj. śląskiego i woj. pomorskiego (ponad 300).

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie resortu, wsparcie może być przeznaczone na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia uczestników wyjazdu. Szkoła otrzyma dofinansowanie w wysokości do 80 proc. planowanych kosztów wycieczki, w tym: jednodniowej – do kwoty 5 tys. zł, dwudniowej - do kwoty 10 tys. zł, trzydniowej – do kwoty 15 tys. zł.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Co dziś znaczy być nauczycielem

14.10.2021, 11:52

Zawód nauczyciela był kiedyś nazywany najszlachetniejszym z zawodów, w polskiej tradycji postrzegany jako profesja prestiżowa, z powołania. Czy i dziś tak jest?


To święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów - Dzień Edukacji Narodowej

14.10.2021, 06:57

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. W województwie podlaskim jest około 22 tys. nauczycieli.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok