Radio Białystok | Wiadomości | Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

autor: Paweł Wądołowski, Ryszard Minko

18.10.2021, 13:53, akt. 16:03

Handel ludźmi to wyjątkowo niebezpieczne zjawisko, które z roku na rok przybiera na sile - przestrzega policja w Europejskim Dniu Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu.

Fotolia.com
Fotolia.com

Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu - relacja Pawła Wądołowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Między innymi z tej okazji w Białymstoku zebrał się wojewódzki zespół do spraw przeciwdziałania takim przestępstwom. Staramy się docierać do młodych ludzi z informacją, że każdy może stać się potencjalną ofiarą - mówi kapitan Izabela Bronicz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. 

Wyjaśnia, że werbownicy wyszukują osoby w trudnej sytuacji życiowej, ale też i wykorzystują naiwność młodzieży. Zdarza się, że ofiary wyszukiwane są na dyskotekach, gdzie oferuje im się na przykład atrakcyjną pracę za granicą, bez jakichkolwiek kwalifikacji. Wtedy powinna nam się zapalić czerwona lampka – zaznacza kapitan Bronicz.

Jak wynika z dorocznych rządowych raportów, każdego roku służby docierają do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset ofiar handlu ludźmi.

Poza ściganiem sprawców, policjanci szczególny nacisk kładą na profilaktykę – mówi Joanna Gustek z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. 

Uczymy, mówimy, przestrzegamy. Zwracamy uwagę, gdzie młodzi ludzie mogą bezpiecznie szukać zagranicznej pracy. Uczulamy, by bardziej weryfikować oferty i sprawdzać wszelkie informacje na temat pracodawcy. W przypadku wątpliwości lepiej nie ryzykować – mówi policjantka.

Zgodnie z definicją prawną handlem ludźmi jest między innymi zmuszanie do wycieńczającej pracy, żebractwa, prostytucji czy oddawania organów do przeszczepów. Obecnie Polska jest nie tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym oraz miejscem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej.

Na co uważać podczas nawiązywania nowych znajomości w internecie i jak uniknąć zagrożeń. Między innymi tego mogli dowiedzieć się uczniowie najstarszych klas Szkoły Podstawowej nr 4 w Łomży. W związku z Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi, placówkę odwiedzili policjanci z łomżyńskiej komendy.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
30.11.2021, 13:54, akt. 15:24

Kończy się ósmy sezon BiKeRaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok