Radio Białystok | Wiadomości | Strażnicy graniczni pomogli imigrantce z Iraku, która urodziła dziecko w lesie

Strażnicy graniczni pomogli imigrantce z Iraku, która urodziła dziecko w lesie

autor: Wojciech Szubzda

20.10.2021, 13:14, akt. 14:55

Funkcjonariusze straży granicznej pomogli imigrantce z Iraku, która urodziła dziecko w lesie na polsko-białoruskim pograniczu. Powiadomili pogotowie ratunkowe i transportowali kobietę oraz jej dziecko do szpitala w Sokółce.

źródło: Twitter Straż Graniczna
źródło: Twitter Straż Graniczna

Funkcjonariusze dostali informacje od jednego z mieszkańców, że w okolicy miejscowości Czepiele koło Kuźnicy mogą być osoby, które nielegalnie dostały się do Polski - mówi kapitan Krystyna Jakimik-Jarosz z podlaskiego oddziału straży granicznej.


W to miejsce został wysłany patrol, który po śladach doszedł do lasu, gdzie zauważył grupę kilkunastu cudzoziemców. W tej grupie funkcjonariusze zauważyli na śpiworze zakrwawioną, leżącą kobietę, która przed chwilą urodziła dziecko - relacjonuje kapitan Krystyna Jakimik-Jarosz. 


Straż graniczna zaopiekowała się kobietą i od razu wezwała pogotowie.


Dodatkowo, aby jak najszybciej dotrzeć do ratowników medycznych, którzy już jechali na miejsce, funkcjonariusze straży granicznej zabrali służbowym samochodem matkę z dzieckiem i dowieźli do karetki pogotowia. Kobieta z dzieckiem trafiła do szpitala w Sokółce. Ich stan - jak na razie - jest stabilny, ale dziecko ma problemy z oddychaniem i krążeniem - mówi kapitan Krystyna Jakimik-Jarosz.


To niejedyny przypadek, kiedy straż graniczna pomogła rodzącej kobiecie. Wcześniej było tak na początku października, kiedy rodziła obywatelka Konga. 24-latka również urodziła w szpitalu w Sokółce, a teraz razem z dzieckiem przebywają w specjalnym ośrodku dla cudzoziemców i złożyła wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce.

Od kilku miesięcy coraz więcej cudzoziemców próbuje nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę. Ostatniej doby strażnicy graniczni odnotowali ponad 420 takich prób. Zatrzymano sześciu nielegalnych imigrantów. Wśród nich jest pięciu obywateli Iraku i jeden Syryjczyk.


| red: sk, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejni "kurierzy" zatrzymani w Podlaskiem - wśród nich Polacy

20.10.2021, 11:29

Do 8 lat więzienia grozi kierowcom, którzy przewozili osoby nielegalnie przebywające w Polsce. Kierujący to obywatele Niemiec, Gruzji i Polski. Wszyscy trafili do aresztu.


424 próby nielegalnego przekroczenia granicy; 6 migrantów zatrzymanych

20.10.2021, 10:08

We wtorek (19.10) strażnicy graniczni odnotowali 424 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano sześciu nielegalnych imigrantów - poinformowała w środę (20.10) Straż Graniczna.


płk Andrzej Jakubaszek

20.10.2021, 08:25

- Staramy się zabezpieczyć granicę coraz szczelniej, ale pamiętajmy też o trudnych warunkach. Noc, słabe zaludnienie, tereny mocno zalesione, bagniste, mgła. Nawet nasycenia tego terenu personelem nie zagwarantuje nam 100-procentowej skuteczności.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
30.11.2021, 13:54, akt. 15:24

Kończy się ósmy sezon BiKeRaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok