Radio Białystok | Wiadomości | Imigranci z okolic Usnarza Górnego sforsowali zaporę na granicy i wdarli się na terytorium Polski [wideo]

Imigranci z okolic Usnarza Górnego sforsowali zaporę na granicy i wdarli się na terytorium Polski [wideo]

20.10.2021, 14:30, akt. 17:17

Cudzoziemcy koczujący po stronie białoruskiej w rejonie Usnarza Górnego siłowo forsowali w środę (20.10) granicę; 16 migrantów, którzy wdarli się na teren Polski, zawrócono na linię granicy - poinformowała Straż Graniczna.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Straż Graniczna opublikowała nagranie, na którym cudzoziemcy w rejonie Usnarza Górnego próbują przedostać się na terytorium Polski i w tym celu niszczą postawione wzdłuż granicy z Białorusią ogrodzenie, rzucając na nie kłody.W wydanym komunikacie SG podała, że pełniący tam służbę patrol rano poinformował, że cudzoziemcy siłowo forsują granicę. "Około 6 osób rzuciło kilka kłód drzewa na zabezpieczenia graniczne. W stronę funkcjonariuszy Straży Granicznej i Wojska migranci rzucali kamienie, a ich działaniom asystowali funkcjonariusze służb białoruskich. W wyżej wymieniony rejon zostały skierowane dodatkowe patrole Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji" - przekazała SG.Funkcjonariusze, jak zrelacjonowała, "zauważyli również, że cudzoziemcy znajdujący się po stronie białoruskiej posiadają niebezpieczne narzędzia (siekiera i noże)". "W stosunku do migrantów niszczących zabezpieczenia graniczne użyto środków przymusu bezpośredniego, w tym gazu" - zaznaczono w komunikacie.

"16 nielegalnych migrantów, którzy siłowo wdarli się na teren Polski zgodnie z rozporządzeniem MSWiA zawrócono na linię granicy z Białorusią"  - poinformowała SG.

Mowa o rozporządzeniu, które weszło w życie 21 sierpnia i znowelizowało rozporządzenie MSWiA pierwotnie wprowadzone w ub. roku w związku z pandemią. Zgodnie z nim do wjazdu do Polski zza granicy zewnętrznej UE uprawnione są osoby spełniające określone warunki. Nowelizacja wprowadziła przepisy, że pozostałe osoby, które nie mają prawa wjazdu, poucza się o obowiązku niezwłocznego opuszczenia terytorium RP, jak również, że w przypadku ujawnienia tych osób w zawieszonym lub ograniczonym przejściu granicznym oraz poza zasięgiem  terytorialnym przejścia granicznego, zawraca się je do linii granicy państwowej.

W ostatnich miesiącach nasila się presja migracyjna na granicy Polski z Białorusią. W tym roku odnotowano ponad 20 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ok. połowę w tym miesiącu. SG informuje w ostatnich dniach o kolejnych przypadkach prób siłowego przejścia granicy przez duże grupy cudzoziemców.

Rząd podkreśla, że sytuacja na granicy ma źródło w celowych działaniach reżimu Alaksandra Łukaszenki. Od 2 września w pasie przygranicznym - również w Usnarzu Górnym, gdzie od sierpnia przy granicy koczują migranci - obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd na granicy z Białorusią planuje ponadto budowę zapory.


źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


płk Andrzej Jakubaszek

20.10.2021, 08:25

- Staramy się zabezpieczyć granicę coraz szczelniej, ale pamiętajmy też o trudnych warunkach. Noc, słabe zaludnienie, tereny mocno zalesione, bagniste, mgła. Nawet nasycenia tego terenu personelem nie zagwarantuje nam 100-procentowej skuteczności.


Aresztowany Syryjczyk z zarzutami za śmiertelny wypadek drogowy i pomoc w przemycie ludzi

17.10.2021, 09:58

Białostocki sąd rejonowy uwzględnił wniosek prokuratury i aresztował na trzy miesiące Syryjczyka podejrzanego nie tylko o doprowadzenie do wypadku drogowego, w którym zginęła jedna osoba, ale też o pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy przez imigrantów.


SG odnotowała prawie 700 kolejnych prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią

15.10.2021, 09:49

W czwartek (14.10) strażnicy graniczni odnotowali 682 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali 8 nielegalnych imigrantów - poinformowała straż graniczna.


Jak Irakijczycy nielegalnie docierają do Polski? - rozmawiamy z jednym z imigrantów

12.10.2021, 15:49

W jaki sposób nielegalni imigranci przekraczają polsko-białoruską granicę, czy mogą wrócić i czym ryzykują? - o tym naszemu reporterowi Ryszardowi Minko opowiedział jeden z zatrzymanych w Polsce migrantów z Iraku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok