Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej poprzez filmy popularyzuje dawne tradycje i zwyczaje

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej poprzez filmy popularyzuje dawne tradycje i zwyczaje

autor: Olga Gordiejew

24.10.2021, 12:18, akt. 12:25

To sposób na popularyzację dawnych tradycji, zwyczajów ludowych ale też prezentacja pracy muzealników. Na stronie internetowej Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej oglądać możemy 17 filmów krótkometrażowych, które przybliżają to, czym zajmuje się podbiałostocki skansen.

źródło: skansen.bialystok.pl
źródło: skansen.bialystok.pl


Widzowie mogą przyjrzeć się drewnianej architekturze Podlasia, mogą zajrzeć do pracowni konserwatorskiej i magazynów by dowiedzieć się, co sprawia, że przedmiot staje się eksponatem i jak zabezpieczyć go przed zniszczeniem.

To również wirtualny spacer po zabytkowych wnętrzach chałup, stodół i spichlerzy. Możemy posłuchać o dawnym leśnictwie, rybołówstwie i pszczelarstwie.

Są też filmy przypominające dawne obrzędy poświęcone żniwom, Zielonym Świątkom, Nocy Świętojańskiej, wiosennemu kolędowaniu z konopielką.

Teraz wszystkie filmy zrealizowane w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej są też zrozumiałe dla obcokrajowców! Zostały przetłumaczone na język angielski dzięki wsparciu finansowemu "Polskiej Fundacji Narodowej”. W każdym z filmów ścieżkę dźwiękową w języku polskim uzupełniają napisy w języku angielskim, dzięki czemu informacje o kulturze ludowej Podlasia mają szansę trafić do szerokiego grona odbiorców nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Filmy są dostępne na stronie internetowej www.skansen.bialystok/en/films.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Pogrzebowe Pieśni Podlaskiej Prababki" w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

10.10.2021, 09:55

"Pogrzebowe Pieśni Podlaskiej Prababki" – to efekt warsztatów śpiewaczych, na których przypominano sobie pieśni śpiewane przy trumnie zmarłego.


W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zaprezentowano kulinarne „Perły” z regionu

7.10.2021, 17:49

Kompot z rajskich jabłuszek, udziec z pieca chlebowego, sok z kiszonego buraka, szczupak z angielki i szpikowany udziec z dzika - to lokalne przysmaki z woj. podlaskiego, które zdobyły wyróżnienia regionalne podczas ogólnopolskich targów "Nasze regionalne dziedzictwo - Smaki Regionów" w Poznaniu.


Festyn "Smaki Podlasia" w podbiałostockim skansenie [zdjęcia]

12.09.2021, 09:40

To impreza, która co roku cieszy się ogromną popularnością wśród zwiedzających. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w podbiałostockich Jurowcach w niedzielę (12.09) odbył się festyn Smaki Podlasia.


Wieniec z kolonii Boćki będzie reprezentował Województwo Podlaskie podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich [zdjęcia]

30.08.2021, 14:15

Zgodnie z tradycją ludową wieniec dożynkowy to forma podziękowania za zebrane plony i urodzaj. Zwykle miewał kształt wielkiej korony lub koła. I do tej formy nawiązuje wieniec z kolonii Boćki, który będzie reprezentował Województwo Podlaskie podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich.


Wystawa w ramach II Festiwalu Tkactwa "Podlaskie Sploty" w Białymstoku [zdjęcia]

5.09.2021, 10:23

Cieszą oko, zachwycają kolorystyką, precyzją wykonania - dywany, kilimy, stroje ludowe z tkanymi motywami oglądać możemy w foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej przy Podleśnej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok