Radio Białystok | Wiadomości | Ponad miliard złotych na inwestycje w Podlaskiem w ramach Polskiego Ładu [LISTA]

Ponad miliard złotych na inwestycje w Podlaskiem w ramach Polskiego Ładu [LISTA]

25.10.2021, 12:10, akt. 18:16

Ponad 1,2 mld zł na inwestycje drogowe, wodno-ściekowe, w infrastrukturę turystyczną, sportową czy projekty związane z edukacją i kulturą trafi do samorządów w województwie podlaskim z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Dofinansowanie otrzyma ponad 180 projektów.

źródło: PUW
źródło: PUW


0:00
0:00
Ponad miliard złotych na inwestycje w Podlaskiem w ramach Polskiego Ładu - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Najwięcej na inwestycje drogowe

Program Inwestycji Strategicznych obejmuje 35 obszarów gospodarki, a w pierwszym naborze priorytetami są m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne czy w gospodarowanie odpadami.

W poniedziałek (25.10) premier Mateusz Morawiecki zaprezentował wyniki pierwszego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. W całym kraju do samorządów trafi w sumie 23 mld zł.Zobacz listę dofinansowanych projektów w województwie podlaskimDo samorządów w województwie podlaskim trafi ponad 1,2 mld zł - poinformował na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. - Jest to kwota, której w dotychczasowej działalności samorządów w zakresie jednorazowego wsparcia samorządów w ich działalności inwestycyjnej nigdy nie było - podkreślił.

Wojewoda powiedział, że najwięcej środków - ponad 580 mln zł - zostanie przeznaczonych na inwestycje drogowe. Duże środki przyznano też w regionie na infrastrukturę turystyczną - 160 mln zł, infrastrukturę sportową - 127 mln zł, a także na projekty związane z gospodarką wodno-kanalizacyjną - blisko 120 mln zł.

Modernizacja Teatru Dramatycznego i siedzib Podlaskiego Instytutu Kultury

Do programu projekty mogły zgłaszać samorządy z poziomu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego, a także związki samorządowe. Każdy mógł złożyć maksymalnie trzy wnioski, a dofinansowanie można było otrzymać do 90 proc. wartości inwestycji.

Najwięcej środków z tego programu - 88 mln zł - trafi do instytucji podlegających pod Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego: Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki i Podlaskiego Instytutu Kultury. - To rekordowe wsparcie - mówił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Powiedział, że Podlaski Instytut Kultury, który otrzyma 63 mln zł, przebuduje swoje siedziby przy ul. Rocha i Kilińskiego w Białymstoku.

Natomiast Teatr Dramatyczny otrzyma pieniądze w wysokości 25 mln zł na wyposażenie. Artur Kosicki przypomniał, że teatr otrzymał wcześniej także środki z Programu Inwestycji Lokalnych na przebudowę teatru. Dodał, że dzięki obecnemu dofinansowaniu będzie można kontynuować ten projekt.

Pieniądze dla największych podlaskich miast

Jedną z najwyższych dotacji w regionie otrzymało też miasto Białystok - na projekt dotyczący rozbudowy ulic na jednym z osiedli w mieście otrzyma 45,6 mln zł dofinansowania.

Wśród innych projektów z dużym dofinansowaniem znalazł się m.in. projekt Łomży, która chce rozbudować bulwary nad Narwią; otrzymała na ten cel blisko 38 mln zł. Natomiast po blisko 30 mln zł dofinansowania na infrastrukturę sportową otrzyma Augustów i Suwałki.

Dofinansowania z programu Polski Ład dla największych podlaskich miast: 

  • Białystok: 45,6  mln zł na rozbudowę układu komunikacyjnego na osiedlu Bagnówka – budowę  ul. 1KD-L w Białymstoku na odcinku od ul. 42 Pułku Piechoty do ul. W.  Wołkowa
  • Łomża: 37,8 mln zł na budowę bulwarów nad Narwią w Łomży
  • Suwałki: 29,898 mln zł na kompleksową poprawę ogólnodostępnej infrastruktury sportowej miasta. 

Ponad 28 mln zł dofinansowania otrzyma miejski samorząd Grajewa. Jak mówił burmistrz miasta Dariusz Latarowski, wszystko będzie wydane na modernizację ulic. - Kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt ulic na terenie miasta, parking przy Przedszkolu nr 4, na osiedlu w okolicach kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, to przeciwna strona, czyli ulica Spokojna, Legionistów, Rotmistrza Konopki. Te ulice, które powstały po przejęciu tych terenów od Skarbu Państwa. Tam były tereny wojskowe, niezagospodarowane i potrzeby inwestycyjne są ogromne - wymieniał na konferencji.

Druga edycja w listopadzie

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 roku. W listopadzie ma być ogłoszony nabór do kolejnej edycji.

W czasie pierwszego pilotażowego naboru każda jednostka samorządu terytorialnego czy związek jednostek samorządu terytorialnego mogły zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym:

  • 1 wniosek bez kwotowego ograniczenia,
  • 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł,
  • 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych będzie wypłacane:

  • w przypadku inwestycji, których realizacja nie będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy: po zakończeniu inwestycji;
  • w przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy: w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych etapów inwestycji).


źródło: PUW, PAP | red: bs, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Artur Kosicki

17.10.2021, 22:24

"Każde rozwiązanie biorę pod uwagę, wszystko jest możliwe. Nie wykluczam, że nowym wicemarszałkiem będzie pan Sebastian Łukaszewicz, ale też nie można wykluczyć, że będą jakieś inne nazwiska" - mówi Artur Kosicki.


Premier: Wierzę, że będziemy w stanie polską wieś podnieść ku nowoczesności

9.10.2021, 14:38

U progu transformacji polska wieś i małe miasteczka zostały zdradzone; wierzę, że będziemy w stanie polską wieś podnieść ku nowoczesności, ale bez zabarwień ideologicznych - mówił w sobotę (09.10) na konwencji rolniczej w Przysusze premier Mateusz Morawiecki.


Podlaskie szpitale z większym finansowaniem

20.09.2021, 12:40

24 mln zł dodatkowych pieniędzy w ramach zwiększonych ryczałtów dostaną za drugie półrocze 2021 r. podlaskie szpitale - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Pierwsza część środków ma być wypłacona w październiku.


Polski Ład

13.09.2021, 14:00

Polski Ład już znany po rządowych korektach. Czy ruszymy do przodu, czy też załatwią nas jak zwykle szczegóły?

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok