Radio Białystok | Wiadomości | 8 lat więzienia dla Rosjanina oskarżonego o gigantyczny przemyt haszyszu

8 lat więzienia dla Rosjanina oskarżonego o gigantyczny przemyt haszyszu

autor: Marta Nazarko

2.11.2021, 16:29, akt. 17:09

Oskarżony wykazał się dużą zuchwałością i uporem - tak białostocki sąd uzasadniał wyrok ośmiu lat więzienia wobec Rosjanina oskarżonego o gigantyczny przemyt narkotyków. 51-latek wiózł je z Hiszpanii, m.in. przez Polskę, do Rosji.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
8 lat więzienia dla Rosjanina oskarżonego o przemyt haszyszu - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zatrzymano go rok temu niedaleko Ogrodnik, przy granicy z Litwą. W skrytkach w podłodze samochodu marki Mercedes było ponad 47 kg haszyszu wartych około 2,3 mln zł. Według prokuratury ten sam oskarżony brał udział też w dwóch innych podobnych przemytach, gdzie kurierzy przewozili ponad 65 i 77 kg narkotyków. Od tych zarzutów sąd go jednak uniewinnił.

Oskarżony wyjaśniał, że chciał pomóc znajomej sprowadzić samochód z zagranicy i nie wiedział, co w nim jest. Według 51-latka akcja to zemsta narkotykowej mafii rosyjskiej za jego działalność przeciwko temu rodzajowi zorganizowanej przestępczości w Moskwie. Mężczyzna zajmował się w przeszłości ochroną osobistą (ma wykształcenie i przeszkolenie wojskowe) i związany był z rosyjską federacją boksu tajskiego.

- Sąd w to nie uwierzył - mówił sędzia Mariusz Kurowski. Wersję o zemście mafii uznał za tłumaczenie "tak karkołomne, że wręcz nie do przyjęcia w świetle zasad doświadczenia życiowego". Zwracał uwagę, że nikt na Rosjanina nie doniósł, żeby zemsta się dokonała, a przemyt wykryła Straż Graniczna w czasie kontroli.


- Elementarne zasady logicznego rozumowania i doświadczenia życiowego wskazują, że nie powierza się ponad 47 kg narkotyków o wartości ponad 2,3 mln zł przypadkowej osobie, podrzucając mu niejako, i ta osoba jest nieświadoma tego, co robi - mówił w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Mariusz Kurowski.


Dwa podobne przemyty udało się udaremnić 2 i 3 lata temu. Tamci kurierzy wcześniej usłyszeli prawomocne wyroki 7 i 10 lat więzienia. - Niewątpliwie oskarżony ich znał, ale to za mało, by uznać, że brał udział również w tamtych przemytach - mówił sędzia Kurowski.


- To, że mógł o tym wiedzieć, że mógł się spotkać z tymi dwiema osobami, jest to niewątpliwe. Ale tylko tyle można ustalić na podstawie udowodnionych okoliczności (...) Mamy do czynienia z brakiem dostatecznych dowodów winy oskarżonego - mówił sędzia Kurowski.Zdaniem sądu 8 lat więzienia i 20 tys. zł grzywny to odpowiednia kara. Prokuratura chciała kary łącznej 13 lat więzienia za trzy przestępstwa i 25 tys. zł grzywny, obrona - uniewinnienia. Wyrok jest nieprawomocny. Obie strony nie wykluczają apelacji.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Funkcjonariusze podlaskiej KAS udaremnili próbę przemytu 6,5 tys. paczek papierosów

29.10.2021, 07:40

Łącznie 6,5 tys. paczek papierosów zabezpieczyli funkcjonariusze podlaskiej KAS w dwóch ciężarówkach skontrolowanych na wschodniej granicy. W jednej z nich były specjalne skrytki w podłodze naczepy. Obu kierowcom grożą wysokie grzywny.


Podlascy policjanci zatrzymali kolejnych dziesięciu "kurierów"

28.10.2021, 09:04

Kolejnych dziesięciu tzw. kurierów zatrzymali podlascy policjanci, to obywatele: Rumunii, Gruzji, Niemiec, Ukrainy i Polski.


KAS i CBŚP udaremniły w Budzisku przemyt papierosów ukrytych w transporcie desek [wideo]

27.10.2021, 07:14

Funkcjonariusze podlaskiej KAS i CBŚP z Białegostoku udaremnili przemyt blisko 65 tys. paczek papierosów w ładunku desek przewożonych w ciężarówce. Transport został skontrolowany w pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku; litewski kierowca ma w sprawie status świadka.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok