Radio Białystok | Wiadomości | Na terytorium Polski weszły trzy umundurowane osoby z bronią

Na terytorium Polski weszły trzy umundurowane osoby z bronią

autor: Ryszard Minko, Wojciech Szubzda

3.11.2021, 09:33, akt. 18:00

We wtorek (2.11) w nocy polscy żołnierze zauważyli trzy umundurowane osoby z bronią długą. Po próbie nawiązania kontaktu przeładowały one broń i oddaliły się w kierunku Białorusi - przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, nazywając to "kolejną prowokacją".

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

"Kolejna prowokacja! We wtorek w nocy (2 listopada o godz. 1:45) polscy żołnierze zauważyli na terytorium RP trzy umundurowane osoby, z bronią długą. Po próbie nawiązania kontaktu przez polski patrol, nieznane osoby przeładowały broń, a potem oddaliły się w kierunku Białorusi" - czytamy we wpisie Żaryna na Twitterze.


Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ

W związku z incydentem do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wezwany został chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksander Czesnowski. Rozmowa dotyczyła "wtargnięcia na terytorium Polski z terytorium Republiki Białorusi niezidentyfikowanych, umundurowanych osób, uzbrojonych w broń długą".

Jak poinformowało MSZ, wiceminister Piotr Wawrzyk przekazał stronie białoruskiej stanowczy protest wobec naruszenia polskiej granicy państwowej, podkreślając, że działania podejmowane w ostatnich tygodniach przez władze Białorusi noszą coraz bardziej wyraźne znamiona celowej eskalacji.

Komendant Straży Granicznej żąda wyjaśnień

Również Straż Graniczna chce wyjaśnień od strony białoruskiej ws. ostatnich zdarzeń na granicy. Komendant główny SG gen. Tomasz Praga i komendant podlaskiego oddziału płk Andrzej Jakubaszek wysłali do swoich białoruskich odpowiedników prośby o wyjaśnienie prowokacji.

NATO wzywa Białoruś do przestrzegania prawa międzynarodowego

- Jesteśmy zaniepokojeni eskalacją na granicy polsko-białoruskiej. Wzywamy Białoruś do przestrzegania prawa międzynarodowego - przekazała w środę Kwatera Główna NATO w Brukseli.


- Obserwowaliśmy falę migrantów próbujących przedostać się na terytorium sojuszników przez Białoruś. NATO nadal uważnie monitoruje sytuację, wywieranie presji na naszych sojuszników - Litwę, Łotwę i Polskę. Wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne - podały służby prasowe Kwatery Głównej NATO w Brukseli.


- Sekretarz Generalny pozostaje w bliskim kontakcie z rządami państw sojuszniczych w tej sprawie. NATO jest gotowe do dalszej pomocy naszym sojusznikom i utrzymania bezpieczeństwa w regionie - poinformowały służby prasowe Kwatery Głównej NATO w Brukseli.

Prokuratura bada sprawę ataków

Białostocka prokuratura bada sprawę dwóch ataków na żołnierzy w strefie przygranicznej. Chodzi o próby siłowego forsowania polskiej granicy z 24 października w okolicy Usnarza Górnego i 1 listopada w okolicy miejscowości Bobrówka.Uchodźcy zaatakowali polskich żołnierzy niedaleko Usnarza Górnego [wideo]W przypadku pierwszego zdarzenia w stronę ochraniających granice funkcjonariuszy rzucano kamieniami i gałęziami. Dwóch żołnierzy zostało lekko rannych. W obu przypadkach prokuratura działa z urzędu - mówi zastępca prokuratora rejonowego do spraw wojskowych pułkownik Radosław Wiszenko.

W obu przypadkach prokuratura działa z urzędu, bo każdy żołnierz na służbie jest funkcjonariuszem publicznym - mówi zastępca prokuratora rejonowego do spraw wojskowych pułkownik Radosław Wiszenko. Dodaje, że na tym etapie nie wiadomo, czy w tej sprawie śledczy wystąpią o pomoc prawną do służb białoruskich. Zbieraniem dowodów zajmuje się żandarmeria wojskowa.

Od początku roku prawie 30 tys. prób przekroczenia granicy

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.


źródło: PAP | red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie zabezpieczenia granicy

3.11.2021, 07:22

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej - poinformowała we wtorek (02.11) wieczorem Kancelaria Prezydenta. Zmiany zakładają, że na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE powstanie bariera zabezpieczająca przed nielegalną migracją. Zapora ma kosztować łącznie 1 mld 615 mln zł.


Kolejny atak na funkcjonariuszy w okolicach granicy polsko-białoruskiej

2.11.2021, 08:41

Kolejny atak na funkcjonariuszy w okolicach polsko-białoruskiej granicy. W stronę polskich służb poleciały kamienie i konary drzew. Uszkodzony jest m.in. samochód straży granicznej.


W Michałowie powstanie centrum logistyczne dla organizacji działających na rzecz imigrantów

29.10.2021, 16:20

W Michałowie powstanie centrum logistyczne dla organizacji pozarządowych i lekarzy działających w strefie przygranicznej na rzecz migrantów. Informacje podał miejscowości Marek Nazarko.


Bus z imigrantami wypadł z drogi w trakcie pościgu w pobliżu miejscowości Sikory-Pawłowięta

29.10.2021, 11:50

Uciekał przed patrolem, jadąc ponad 200 km/h. Do kolejnego pościgu za kurierem przewożącym nielegalnych imigrantów doszło w Podlaskiem.


Polskie służby uratowały na bagnach małżeństwo z Iraku [wideo]

28.10.2021, 13:46

Byli wycieńczeni i nie mieli już sił samodzielnie się poruszać. Małżeństwo obywateli Iraku uratowały polskie służby z bagien w okolicach Białowieży. To osoby, które nielegalnie próbowały dostać się do Polski z Białorusi.


Nielegalni migranci zdemolowali samochód, którym mieli zostać wywiezieni z Polski [wideo]

27.10.2021, 11:38

We wtorek (26.10) 37 obywateli Iraku zdemolowało bus, którym mieli zostać wywiezieni z Polski. Funkcjonariusze SG przy wsparciu policji udaremnili ucieczkę migrantów - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
WEST SIDE STORY kino plenerowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok