Radio Białystok | Wiadomości | Trudna sytuacja w szpitalu w Hajnówce - potrzebni są wolontariusze

Trudna sytuacja w szpitalu w Hajnówce - potrzebni są wolontariusze

autor: Adam Janczewski

6.11.2021, 07:21, akt. 10:54

W związku z kryzysem migracyjnym i pandemią koronawirusa sytuacja w hajnowskim szpitalu jest trudna. Pomóc mają wolontariusze, którzy zgłaszają się m.in. przez Polską Misję Medyczną.

źródło: wrotapodlasia.pl
źródło: wrotapodlasia.pl

Jak mówi zastępca dyrektora hajnowskiego szpitala dr Tomasz Musiuk, do placówki trafia coraz więcej cudzoziemców, a także zakażonych. Personel jest przemęczony i zaczyna brakować łóżek.


Jest coraz mniej wolnych miejsc. Zgłasza się coraz więcej zakażonych osób, które są w coraz cięższym stanie. Większość z nich wymaga wielodniowej hospitalizacji. Obserwujemy ciężkie przebiegi COVID-19, a wiele z nich niestety kończy się śmiercią pacjentów - przyznaje.


W związku z tym, że do placówki trafia także coraz więcej cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, są też problemy z wydolnością SOR-u.


Do końca września było 23 takich pacjentów, a od października ponad 130. Cudzoziemcy do naszego szpitala trafiają w dużych grupach i dochodzi do tego, że cały SOR jest zajęty. Nie mamy gdzie położyć tych pacjentów - relacjonuje dr Tomasz Musiuk i zaznacza, że coraz więcej imigrantów musi zostać w szpitalu na dłużej, niż tylko na obserwację i doraźną opiekę na SOR-ze.


Pomóc w trudnej sytuacji w hajnowskim szpitalu mają wolontariusze, którzy zgłaszają się m.in. przez Polską Misję Medyczną. Dyrekcja placówki prowadzi rozmowy z tą organizacją. Wiadomo, że na Podlasie już teraz chce przyjechać kilkanaście osób - lekarzy i pielęgniarek z różnych stron Polski. Chętni cały czas się zgłaszają.

Pomoc, ale jedynie w leczeniu cudzoziemców, oferuje też organizacja Lekarze Bez Granic.

W szpitalu w Hajnówce jest około 350 łóżek na kilkunastu oddziałach.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Blisko 16 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem jest w Polsce - zmarły 152 osoby z COVID-19

5.11.2021, 10:49

Badania potwierdziły 15 904 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - najwięcej na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Zmarły 152 osoby z COVID-19 - poinformowało w piątek (05.11) Ministerstwo Zdrowia.


W Wysokiem Mazowieckiem otwarto oddział dla chorych na COVID-19

4.11.2021, 20:10

Na nowo tworzony oddział dla chorych na COVID-19 przeznaczono wyremontowaną ostatnio część Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok