Radio Białystok | Wiadomości | Abp Józef Guzdek dziękuje żołnierzom, funkcjonariuszom SG i policjantom za ich służbę na granicy

Abp Józef Guzdek dziękuje żołnierzom, funkcjonariuszom SG i policjantom za ich służbę na granicy

11.11.2021, 07:46, akt. 09:39

"W narodowe Święto Niepodległości nie wystarczy dziś modlitwa i zapalone znicze na mogiłach poległych. Z nadzieją i wdzięcznością patrzymy na was - żołnierzy Wojska Polskiego, którzy strzeżecie suwerenności naszych granic" - napisał w specjalnym przesłaniu Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek.

Ingres abp. Józefa Guzdka do Archidiecezji Białostockiej, fot. Monika Kalicka
Ingres abp. Józefa Guzdka do Archidiecezji Białostockiej, fot. Monika Kalicka

Z okazji przypadającej 11 listopada 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek wydał specjalne przesłanie do żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz policji.

Arcybiskup wskazał w nim, że ideą, która zjednoczyła Polaków z trzech zaborów było odrodzenie niepodległego państwa polskiego. 


Po 123 latach zaborów Polska zmartwychwstała. Kolejne lata były zmaganiem się o umocnienie granic Rzeczypospolitej, zaś w roku 1920 polski żołnierz stoczył zacięty bój odpierając bolszewicką nawałę - przypomniał abp Guzdek.


Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego podkreślił, że "wszystkim, którzy przelewali krew i oddawali życie w tamtym czasie należą się pamięć i wdzięczność". Zaznaczył też, że w obecnej sytuacji międzynarodowej w narodowe święto niepodległości nie wystarczy modlitwa i zapalone znicze na mogiłach poległych i zmarłych oraz kwiaty złożone w miejscach upamiętniających walkę o suwerenność naszej Ojczyzny. 


Wschodnia granica Rzeczypospolitej jest atakowana. Wszyscy, których serce bije w rytm Mazurka Dąbrowskiego, z nadzieją i wdzięcznością patrzymy na Was - żołnierzy Wojska Polskiego, którzy wypełniając wojskową przysięgę z narażeniem zdrowia i życia, strzeżecie suwerenności naszych granic - napisał abp Guzdek.


Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego podziękował żołnierzom, funkcjonariuszom Straży Granicznej oraz policji "za ofiarność w służbie oraz świadomość trudnej sytuacji migrantów, wykorzystywanych przez reżim białoruski". 


"Wdzięczność należy się również rodzinom, które Was wspierają w niebezpiecznej, pełnej poświęcenia służbie dla Polski, dla Europy, dla świata" - zaznaczył hierarcha, wyrażając jednocześnie zaniepokojenie wypowiedziami, które uderzających w dobre imię i honor żołnierza Wojska Polskiego, funkcjonariusza Straży Granicznej oraz policjanta. 


Wszyscy powinniśmy pamiętać, że "za późno" to jedno z najtragiczniejszych stwierdzeń, niejednokrotnie wypowiadanych z poczuciem wstydu i świadomością zaniedbania. Oby nie były spóźnione działania w obronie naszych granic, oby nie było spóźnione docenienie Waszej służby i poświęcenia dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców Rzeczypospolitej - podsumował Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego.


Zapewnił także wszystkich, którzy strzegą bezpieczeństwa Polski o swojej modlitwie. "Wspiera duchowo, obejmuję miłością i modlitwą oraz z serca błogosławię" - napisał abp Guzdek.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Dzień szacunku dla munduru" - można odwiedzić podlaskie jednostki wojskowe

11.11.2021, 08:34

Będzie można m.in. porozmawiać z żołnierzami i zobaczyć pokaz sprzętu wojskowego. Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada można odwiedzić koszary 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.


Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Podlaskiem [zdjęcia]

11.11.2021, 07:31

Mieszkańcy województwa podlaskiego świętują 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


Około 200 osób wzięło udział w Białostockim Marszu Niepodległości [zdjęcia]

10.11.2021, 20:33

Oddali hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę. Około 200 osób wzięło udział w Białostockim Marszu Niepodległości.


"Światło Pamięci Niezwyciężonym" na białostockim cmentarzu wojskowym [zdjęcia]

10.11.2021, 19:45

Setki biało-czerwonych zniczy zapłonęły na cmentarzu wojskowym w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok