Radio Białystok | Wiadomości | Dwie grupy migrantów próbowały siłowo sforsować granicę polsko-białoruską

Dwie grupy migrantów próbowały siłowo sforsować granicę polsko-białoruską

16.11.2021, 07:59, akt. 09:08

Do prób siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej doszło w miejscowościach Dubicze Cerkiewne oraz Czeremcha - informuje Straż Graniczna.

źródło: Podlaska policja
źródło: Podlaska policja

SG: dwie grupy migrantów próbowały siłowo sforsować granicę polsko-białoruską

Do prób siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej doszło w miejscowościach Dubicze Cerkiewne oraz Czeremcha. Jeden z żołnierzy został uderzony kamieniem w głowę. Na miejsce wezwano pomoc medyczną - poinformowała chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Straży Granicznej.

Jak przekazała Szczepańska, około godz. 16:00 w poniedziałek doszło do siłowej próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej przez około 100-osobową grupę w okolicach miejscowości Dubicze Cerkiewne. "Używano laserów koloru zielonego, żeby oślepić naszych funkcjonariuszy. Cudzoziemcy rzucali kamieniami; rozbili szybę w pojeździe wojska. Nikt nie został ranny. Próba została udaremniona w całości" – przekazała st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Straży Granicznej.

Do drugiej próby sforsowania granicy polsko-białoruskiej doszło w okolicach miejscowości Czeremcha. Brało w niej udział około 50 cudzoziemców. "Była to również bardzo agresywna grupa. Rzucano gałęziami, kłodami, kamieniami. Jeden z żołnierzy został uderzony kamieniem w głowę. Mimo kasku, miał rozciętą głowę. Na miejsce wezwano pomoc medyczną" – dodała Szczepańska.Na zdjęciach, które podlaska policja opublikowała w mediach społecznościowych widać m.in. uszkodzony kask, a także zasieki i leżące za nimi zbite w platformy deski, prawdopodobnie służące do przejścia przez ogrodzenie graniczne.


Policja i inne służby zabezpieczają odcinek granicy

Policjanci, wraz z innymi służbami mundurowymi, zabezpieczają odcinek granicy w Podlaskiem. Chodzi m.in. o teren nieczynnego obecnie, drogowego przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi, gdzie w poniedziałek po białoruskiej stronie zgromadziło się co najmniej kilkuset cudzoziemców i gdzie zostały skierowane wzmocnione siły policji, Straży Granicznej i wojska.


Ostatniej doby odnotowano 244 próby nielegalnego przekroczenia granicy

Ostatniej doby odnotowano 244 próby nielegalnego przekroczenia granicy z  Białorusi do Polski - poinformowała we wtorek Straż Graniczna. Wobec 29 cudzoziemców zostały wydane postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.

Jak przekazała na Twitterze Straż Graniczna, w poniedziałek odnotowano 244 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG wydali dla 29 cudzoziemców postanowienia o opuszczeniu terytorium RP."Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych granicę próbowała bezskutecznie forsować 100-osobowa grupa" – podała SG na Twitterze.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 5,3 tys. w listopadzie, blisko  17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w  przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30  dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek  Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o  kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z  Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony  o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości  powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki  ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną  zaporą jest rzeka Bug.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mariusz Błaszczak: Umacniane są posterunki na przejściu granicznym w Kuźnicy

16.11.2021, 07:09

Umacniane są posterunki na przejściu granicznym w Kuźnicy - poinformował w poniedziałek (15.11) wieczorem szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił doskonałą współpracę wojska i służb podległych MSWiA.


Przy wjeździe do Sokółki pojawił się baner z podziękowaniem dla służb strzegących granic

15.11.2021, 17:18

Baner z podziękowaniem dla służb strzegących polsko-białoruskiej granicy pojawił się przy wjeździe do Sokółki od strony Białegostoku. Chcemy, aby wiedzieli, że o nich pamiętamy - mówi sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i lider Stowarzyszenia "Dla Polski" Adam Andruszkiewicz.


W związku z sytuacją na granicy, szkoły w Nowym Dworze i Kuźnicy będą zamknięte

15.11.2021, 13:36

W związku z sytuacją na granicy dwie podlaskie szkoły będą zamknięte, uczniowie będą uczyć się zdalnie. Dotyczy to szkół podstawowych w Nowym Dworze i Kuźnicy.


Wojna hybrydowa

15.11.2021, 12:35

Sytuacja na naszej wschodniej granicy nadal niebezpieczna. Sprawa zyskuje coraz bardziej międzynarodowy rozgłos. O tym rozmawiają podlscy politycy.


Na przejściu granicznym w Kuźnicy zgromadziła się duża grupa nielegalnych imigrantów [zdjęcia, wideo]

15.11.2021, 11:05

Nielegalni migranci zgromadzili się w poniedziałek (15.11) rano przy przejściu granicznym w Kuźnicy po stronie białoruskiej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok