Radio Białystok | Wiadomości | Funkcjonariusze SG udzielili pomocy obywatelom Iraku, którzy utknęli na bagnach

Funkcjonariusze SG udzielili pomocy obywatelom Iraku, którzy utknęli na bagnach

18.11.2021, 16:48, akt. 17:40

Strażnicy graniczni wspólnie z żołnierzami udzielili pomocy kobiecie i mężczyźnie z Iraku, którzy utknęli na bagnach po nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej w okolicach miejscowości Mostowlany na Podlasiu.

źródło: Straż Graniczna
źródło: Straż Graniczna

Okazało się, że kobieta jest w zaawansowanej ciąży. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Jak podała w komunikacie Straż Graniczna, do zdarzenia doszło w okolicach miejscowości Mostowlany na odcinku granicy polsko-białoruskiej ochranianej przez funkcjonariuszy z placówki SG w Bobrownikach. Strażnicy graniczni wspólnie z żołnierzami udzielili pomocy kobiecie i mężczyźnie z Iraku, którzy utknęli na bagnach po nielegalnym przekroczeniu granicy.

"Nie potrafili samodzielnie wydostać się z podmokłego terenu. Gdy funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze dotarli na miejsce okazało się, że kobieta jest w zaawansowanej ciąży. Dzięki szybkim działaniom funkcjonariuszy i żołnierzy udało się wydostać te osoby z bagien. Obywatelka Iraku została zabrana do szpitala. Kobieta czuje się dobrze, ciąża jest niezagrożona. Natomiast obywatel Iraku został przewieziony do Placówki SG w Bobrownikach" – przekazano w komunikacie.

Jak dodano, również kilka dni temu funkcjonariusze z placówki SG w Bobrownikach wraz z żołnierzami udzielili pomocy obywatelowi Jemenu, który nielegalnie przekroczył polsko-białoruską granicę. Mężczyzna nie był w stanie samodzielnie się poruszać. 

"Wezwano służby medyczne i przewieziono cudzoziemca do szpitala, gdzie stwierdzono zwichnięcie lewego stawu biodrowego" – przekazała w czwartek Straż Graniczna.

Od początku roku SG zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przejście kolejowe w Kuźnicy może zostać zamknięte

18.11.2021, 15:53

Kolejowe przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy może zostać zamknięte. Informuje o tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.


Stanisław Żaryn: działania strony białoruskiej to upaństwowiony bandytyzm

18.11.2021, 14:31

W ostatnich dniach służby białoruskie nie kryją się z działaniami agresywnymi wobec polskich funkcjonariuszy i żołnierzy. Działania strony białoruskiej to upaństwowiony bandytyzm – ocenił w czwartek (18.11) na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.


501 kolejnych prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

18.11.2021, 08:10

Ostatniej doby odnotowano 501 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski - poinformowała w czwartek (18.11) straż graniczna.


Siłowe próby przekroczenia polskiej granicy w Dubiczach Cerkiewnych i Połowcach

18.11.2021, 07:20

O dwóch licznych, siłowych próbach przekroczenia polsko-białoruskiej granicy informuje Straż Graniczna. Doszło do nich na południu województwa podlaskiego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok