Radio Białystok | Wiadomości | SG: strona białoruska chce wznowienia ruchu na przejściu granicznym Kuźnica-Bruzgi

SG: strona białoruska chce wznowienia ruchu na przejściu granicznym Kuźnica-Bruzgi

19.11.2021, 15:57, akt. 17:21

Strona białoruska deklaruje, że w rejonie przejścia granicznego w Kuźnicy nie ma już osób, które mogłyby stanowić zagrożenie dla polskich służb, w związku z czym chciałaby wznowienia na nim ruchu - wynika z odpowiedzi na pismo szefa polskiej SG gen. dyw. Tomasza Pragi.

źródło: Twitter Straży Granicznej
źródło: Twitter Straży Granicznej

W piśmie skierowanym w czwartek do przewodniczącego Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białorusi szef Straży Granicznej domagał się, by do końca tygodnia z rejonu przejścia w Kuźnicy usunięto migrantów. Jak dodał, gdyby do tego nie doszło, możliwe jest zamknięcie tamtejszego towarowego przejścia kolejowego.W piątek (19.11) Straż Graniczna opublikowała na swojej stronie komunikat, z którego wynika, że gen. dyw. Praga uzyskał odpowiedź ze strony Białorusi. 

"Strona białoruska chciałaby wznowienia ruchu w przejściu granicznym Bruzgi - Kuźnica Białostocka. Równocześnie deklaruje, że nie ma już tam osób, które mogłyby stanowić zagrożenie dla polskich służb" - wskazano.

Szef białoruskich służb granicznych gen. Anatolij Lappo podkreślił, że większość obcokrajowców rozmieszczono w centrum transportowo-logistycznym "Bruzgi", a pozostali wylecieli w czwartek lotem ewakuacyjnym z Mińska do Iraku. Zadeklarował jednocześnie, że białoruscy pogranicznicy podejmują wszelkie niezbędne środki, aby uregulować sytuację z obcokrajowcami w rejonie drogowego przejścia granicznego. Jednocześnie strona białoruska zaznaczyła, że jest gotowa do wznowienia na tym przejściu ruchu.

Jak przypomniano na stronie SG, w swoim czwartkowym wystąpieniu gen. dyw. Tomasz Praga podkreślił, że w ostatnich dniach w pobliżu przejścia w Kuźnicy doszło do wielu aktów agresji wymierzonych w polskich funkcjonariuszy. 

"Migranci atakowali polskie służby przy całkowitej bierności służb białoruskich. W związku z tą niedopuszczalną sytuacją strona białoruska otrzymała ultimatum w kwestii ustabilizowania sytuacji w rejonie przejścia granicznego" - podkreślono.

Na polsko-białoruskiej granicy trwa kryzys migracyjny wywołany przez reżim prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Chodzi o zorganizowaną akcję sprowadzania migrantów na Białoruś, by ci potem próbowali nielegalnie przekroczyć granicę z Polską.

Sytuacja zaostrzyła się przed tygodniem, kiedy niedaleko przejścia granicznego Kuźnica - Bruzgi po białoruskiej stronie granicy zgromadziła się duża grupa cudzoziemców, która podjęła siłową próbę sforsowania granicy. Grupa przeszła ostatecznie na samo przejście graniczne, gdzie w ten wtorek doszło do szturmu na granicę. W stronę polskich służb rzucane były m.in. kamienie oraz kłody drewna; niektórzy funkcjonariusze zostali ranni.

Obozowisko stworzone przy przejściu ostatecznie opustoszało, a migranci skierowani zostali przez służby białoruskie do centrum logistycznego. Jak informuje na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, wokół centrum powstaje już "prawdziwe miasteczko", na terenie którego utworzono już m.in. sklep, food-truck czy kantor.

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej ruch graniczny na przejściu drogowym w Kuźnicy został zawieszony od 9 listopada br. do odwołania.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policja: Opustoszałe obozowiska pod Kuźnicą następstwem zdecydowanej postawy polskich służb

19.11.2021, 11:27

Podlaska policja udostępniła na Twitterze nagranie z opustoszałego obozowiska pod Kuźnicą przy granicy polsko-białoruskiej. Jak podała policja, to następstwo zdecydowanej postawy polskich służb.


Minionej doby doszło do dwóch większych prób forsowania granicy polsko-białoruskiej

19.11.2021, 09:29

Minionej doby doszło do dwóch większych prób siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Osoby rzucały w kierunku polskich służb kamieniami, gałęziami, użyto też lasera i gazu łzawiącego. Czterech żołnierzy uderzono kamieniami. Mundurowym udzielono pomocy medycznej – powiedziała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.


Przejście kolejowe w Kuźnicy może zostać zamknięte

18.11.2021, 15:53

Kolejowe przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy może zostać zamknięte. Informuje o tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok