Radio Białystok | Wiadomości | Premier: jesteśmy gotowi na zamykanie kolejnych przejść granicznych

Premier: jesteśmy gotowi na zamykanie kolejnych przejść granicznych

21.11.2021, 11:12, akt. 12:14

Jesteśmy gotowi na zamykanie kolejnych przejść granicznych, zamykanie możliwości tranzytowych i handlowych, po to, żeby wywrzeć gospodarczą presję na reżim Łukaszenki - oświadczył w niedzielę w Tallinnie premier Mateusz Morawiecki.

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda
Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda

Premier Mateusz Morawiecki przybył w niedzielę do Tallinna, gdzie spotkał się z premier Estonii Kaji Kallas, aby rozmawiać o kryzysie wywołanym przez białoruski reżim. To pierwsze z serii spotkań z europejskimi przywódcami, w niedzielę szef polskiego rządu odwiedzi jeszcze Litwę oraz Łotwę.

Premier pytany na konferencji prasowej po spotkaniu o to, czy polski rząd rozważa całkowite wstrzymanie ruchu towarowego między Polską a Białorusią, aby uderzyć gospodarczo w reżim Alaksandra Łukaszenki, odpowiedział: "rozważane są kroki o charakterze coraz bardziej poważnych sankcji gospodarczych, łącznie z zamknięciem granicy białorusko-polskiej od strony polskiej". 

Zgodnie z pewną regułą drabiny eskalacyjnej - chcemy dać szansę Łukaszence cofnąć się i doprowadzić do powrotu migrantów do krajów pochodzenia. Najpierw zamykamy jedno przejście w Kuźnicy Białostockiej - wyjaśnił premier.

Jak mówił, "nasza obrona granicy okazała się skuteczna, ale migranci jeszcze nie wrócili". 

Jesteśmy w posiadaniu bardzo drastycznego filmu, gdzie funkcjonariusze białoruscy instruują irackich i pochodzących z Bliskiego Wschodu, migrantów w jaki sposób nożem atakować polskich funkcjonariuszy. To oznacza, że scenariusze po stronie białoruskiej, mogą być bardzo drastyczne. Działania służb i funkcjonariuszy białoruskich mogą prowadzić do daleko posuniętej eskalacji działań - wskazał premier.

"Dlatego my po naszej stronie, też jesteśmy gotowi na zastosowanie tej drabinki eskalacyjnej, czyli zamykanie kolejnych przejść (granicznych), zamykanie możliwości tranzytowych i handlowych, po to, żeby wywrzeć gospodarczą presję na reżim Łukaszenki" - poinformował Morawiecki.


źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Stuosobowa grupa próbowała w rejonie Czeremchy siłowo wedrzeć się do Polski

21.11.2021, 09:11

Przed północą stuosobowa grupa przywieziona pod granicę przez służby białoruskie próbowała w rejonie Czeremchy siłowo wedrzeć się do Polski. W kierunku polskich funkcjonariuszy użyto kamieni, kawałków drzew i laserów oślepiających. Nikt nie ucierpiał – poinformowała w niedzielę rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.


Od sierpnia policjanci zatrzymali około 300 tzw. kurierów

20.11.2021, 18:25

Jak poinformowała w sobotę (20.11) Policja, podczas kontroli od sierpnia zostało zatrzymanych ok. 300 przemytników, którzy "za pieniądze próbują przewieźć ludzi sprowadzonych przez reżim białoruski z Białorusi do Europy Zachodniej".


Minister Bogna Janke odwiedziła placówki SG w Połowcach i Białowieży [zdjęcia]

19.11.2021, 20:49

Prezydencka minister Bogna Janke odwiedziła dwie placówki Straży Granicznej - w Połowcach i Białowieży – gdzie przebywają osoby oczekujące na prawo pobytu w Polsce - przekazała w piątek (19.11) Kancelaria Prezydenta. Według Janke, w obu placówkach migranci mają zabezpieczone wszystkie potrzeby.


SG: strona białoruska chce wznowienia ruchu na przejściu granicznym Kuźnica-Bruzgi

19.11.2021, 15:57

Strona białoruska deklaruje, że w rejonie przejścia granicznego w Kuźnicy nie ma już osób, które mogłyby stanowić zagrożenie dla polskich służb, w związku z czym chciałaby wznowienia na nim ruchu - wynika z odpowiedzi na pismo szefa polskiej SG gen. dyw. Tomasza Pragi.


Przejście kolejowe w Kuźnicy może zostać zamknięte

18.11.2021, 15:53

Kolejowe przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy może zostać zamknięte. Informuje o tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok