Radio Białystok | Wiadomości | Interaktywne lekcje "Misja historia" znów dostępne dla uczniów [zdjęcia]

Interaktywne lekcje "Misja historia" znów dostępne dla uczniów [zdjęcia]

autor: Monika Kalicka

24.11.2021, 15:03

Te lekcje historii były przebojem ubiegłorocznej jesieni, wzięło w nich udział około 5 tysięcy uczniów z podlaskich szkół podstawowych.

"Misja historia", fot. Monika Kalicka
"Misja historia", fot. Monika Kalicka


Właśnie wystartowała druga edycja lekcji pod hasłem "Misja historia". Projekt realizują znani z organizacji Pikniku Militarnego w Ogrodniczkach członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych "Czemu by nie". 

Podobnie jak rok temu tematem jest "Wojna polsko-bolszewicka z 1920 roku", ale niektóre aspekty pokazywane są szerzej, położyliśmy nacisk m.in. na to, jak wyglądał pobór do wojska - mówi Artur Jankowski ze Stowarzyszenia. 


Lekcje prowadzą nauczyciele historii, wspomagając się nagranymi wcześniej specjalnymi rekonstrukcjami z udziałem grup historycznych i harcerzy. 

Rok temu nagrania odbywały się w okolicach Supraśla, w tym roku - w Piasecznie, skąd pochodzi współpracująca z nami grupa rekonstrukcyjna "Szare Szeregi" - wyjaśnia koordynatorka projektu Joanna Hernik.


Poza nagraniami interesującą częścią lekcji są też autentyczne rekwizyty - m.in. ciekawa kolekcja wojskowych pojazdów z karetką oraz szpital polowy z oryginalnym wyposażeniem. 

Choć program jest zbliżony do ubiegłorocznego, do udziału w projekcie ponownie zgłosiło się kilka szkół, których uczniowie już korzystali z lekcji. To m.in. Szkoła Podstawowa nr 52 w Białymstoku, której nauczyciel Dariusz Szahidewicz mówi, że dzieci były zachwycone nowym wymiarem lekcji.

Rok temu wszystkie dzieci siedziały na nauczaniu zdalnym, a ten projekt był możliwością wyjścia do kina czy teatru, bo tak były odbierane te lekcje. Poza tym, dla dzieci był to swoisty wehikuł czasu, bardzo podobały im się oryginalne przedmioty sprzed wieku, były bardzo zainteresowane tym, jak się wtedy żyło, co zajmowało ich rówieśników w czasie wojny. I prosiły o więcej - wyjaśnia. 

Na realizację projektu ponad 120 tys. zł przeznaczył Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Do udziału w "Misji Historia" można się zgłaszać do końca tygodnia mailowo: misjahistoria@gmail.com.| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Misja historia" - niecodzienne lekcje o wojnie polsko-bolszewickiej [zdjęcia]

16.11.2020, 07:20

Zamiast słuchać wykładu prowadzonego przez nauczyciela przy tablicy – uczniowie będą mogli zajrzeć do leśnego obozowiska harcerzy, szpitala polowego czy zobaczyć rekonstrukcje walk. Projekt pod nazwą „Misja historia” realizuje znane z organizacji Pikniku Militarnego w Ogrodniczkach Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Czemu by nie”.


Kilkadziesiąt grup rekonstrukcyjnych na podlaskim pikniku militarnym "Misja Wschód" [zdjęcia, wideo]

22.06.2019, 11:37

Prawie 60 grup rekonstrukcyjnych z kraju i zagranicy bierze udział w 9. Podlaskim Pikniku Militarnym "Misja Wschód" w Ogrodniczkach k. Białegostoku. Można zobaczyć tam umundurowanie i wyposażenie wojskowe z różnych epok, od czasów Słowian do armii współczesnej.


Jak się robi historię [wideo]

1.07.2017, 07:00

Nie podręczniki, a rekonstrukcje historyczne są jednym z najlepszych sposobów, by poczuć ducha minionych czasów. Jest wielu pasjonatów, którzy odtwarzają klimat dawnych epok w najdrobniejszych szczegółach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok