Radio Białystok | Wiadomości | "Misja historia" - niecodzienne lekcje o wojnie polsko-bolszewickiej [zdjęcia]

"Misja historia" - niecodzienne lekcje o wojnie polsko-bolszewickiej [zdjęcia]

autor: Monika Kalicka

16.11.2020, 07:20, akt. 10:05

Zamiast słuchać wykładu prowadzonego przez nauczyciela przy tablicy – uczniowie będą mogli zajrzeć do leśnego obozowiska harcerzy, szpitala polowego czy zobaczyć rekonstrukcje walk. Projekt pod nazwą „Misja historia” realizuje znane z organizacji Pikniku Militarnego w Ogrodniczkach Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Czemu by nie”.

Projekt "Misja historia", Artur Jankowski, Joanna Hernik i Wojciech Hernik, fot. Monika Kalicka
Projekt "Misja historia", Artur Jankowski, Joanna Hernik i Wojciech Hernik, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
"Misja historia" - lekcje o wojnie polsko-bolszewickiej bez nudy - relacja Moniki Kalickiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

„Wojna polsko-bolszewicka z 1920 roku” to temat lekcji historii online, w której od wtorku (17.11) mogą wziąć udział uczniowie podlaskich szkół podstawowych.

Wojciech Hernik, Artur Jankowski i inni członkowie Stowarzyszenia "Czemu by nie" w hali starego magazynu w Supraślu urządzili scenki z 1920 roku. Jest tam leśne obozowisko harcerzy z prawdziwymi świerkami, mnóstwem jesiennych liści, repliką ogniska, mundurami harcerskimi, namiotami i stanowiskiem łączności. 


Obok stanął szpital polowy z oryginalnymi instrumentami i przyrządami lekarskimi z 1920 roku, są tam m.in. kulociągi chirurgiczne do wyciągania kul z ran, urządzenia do rozwierania ran, czy szklane strzykawki. Wyposażenie udostępniła Grupa Historyczno-Edukacyjna Szare Szeregi. Naprzeciwko stoją repliki pojazdów używanych podczas walk, a tuż za nimi pokaźny zbiór oryginalnych karabinów, które w tej chwili można zobaczyć tylko w muzeach. Jest też inscenizacja wioski.Początkowo lekcje miały odbywać się właśnie tutaj w Supraślu, uczniowie mieli zobaczyć to wszystko z bliska. Jednak pandemia spowodowała, że wszystko trzeba było przenieść do internetu.

Lekcje będą odbywały się online, ale będą interaktywne, uczniowie będą zadawać pytania na czacie, będą mogli dowiedzieć się więcej, jeżeli coś ich zainteresuje. My nie nauczymy całej historii wojny polsko-bolszewickiej, bo to jest ogrom wiedzy. My chcemy pokazać podstawy i zainteresować, żeby dzieci o tym poczytały, czy napisały do nas, albo przyjechały na Piknik militarny do Ogrodniczek

 - mówi Artur Jankowski ze Stowarzyszenia „Czemu by nie”.

Żeby lekcje były ciekawe, uczniowie będą oglądać krótkie filmiki nagrane w Supraślu i okolicach z udziałem ponad 40 rekonstruktorów. Uczniowie będą też mieli zadania do wykonania.


Przed lekcjami wysyłamy maile z materiałami do nauczycieli, uczniowie będą przygotowywać postać marszałka Józefa Piłsudskiego, mają go pokolorować, przyczepić odpowiednie medale i przysłać do nas, a my ocenimy i przekażemy nagrody


 - zachęca Wojciech Hernik. Dodaje, że każda lekcja będzie inna, bo na każdej padną inne pytania od uczestników.

Na realizację cyklu lekcji Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przeznaczył 128 tys. zł. Do udziału w projekcie "Misja Historia" można się jeszcze zgłaszać. Lekcje przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych województwa podlaskiego.

Stowarzyszenie "Czemu by nie" ma już kolejne pomysły na atrakcyjne lekcje historii, to m.in. powstanie warszawskie, życie ludności w dwudziestoleciu międzywojennym czy tematyka żołnierzy wyklętych. 

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do 29 listopada obowiązuje zdalna nauka w szkołach

9.11.2020, 08:09

Zdalną naukę wprowadzono także u uczniów klas od I do III w szkołach podstawowych. Na odległość uczą się już uczniowie od IV klasy szkoły podstawowej i uczniowie szkół średnich. Nauka zdalna ma obowiązywać od poniedziałku (9.11) do 29 listopada.


Jak nauka zdalna wpływa na uczniów, nauczycieli i rodziców?

25.10.2020, 15:45

Zmęczeni cyfrowo, przygnębieni i tęskniący za bezpośrednim kontaktem - tak edukacja online wpłynęła na uczniów, nauczycieli i rodziców. Pokazują to badania prowadzone w czasie wiosennego lockdownu.


W Piątnicy uczczono pamięć bohaterów wojny polsko-bolszewickiej [zdjęcia]

2.08.2020, 10:24

Złożenie kwiatów, msza św., wystawa i konferencja naukowa - tak w gminie Piątnica świętowana była w niedzielę (2.08) 100. rocznica bitwy o forty podczas wojny polsko-bolszewickiej.


W Łomży pochowano sześciu żołnierzy Wojska Polskiego poległych w sierpniu 1920 r. [zdjęcia]

14.08.2019, 13:56

Szczątki sześciu żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej pochowano w środę (14.08) na łomżyńskim cmentarzu.


Kilkadziesiąt grup rekonstrukcyjnych na podlaskim pikniku militarnym "Misja Wschód" [zdjęcia, wideo]

22.06.2019, 11:37

Prawie 60 grup rekonstrukcyjnych z kraju i zagranicy bierze udział w 9. Podlaskim Pikniku Militarnym "Misja Wschód" w Ogrodniczkach k. Białegostoku. Można zobaczyć tam umundurowanie i wyposażenie wojskowe z różnych epok, od czasów Słowian do armii współczesnej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok