Radio Białystok | Wiadomości | W Łomży pochowano sześciu żołnierzy Wojska Polskiego poległych w sierpniu 1920 r. [zdjęcia]

W Łomży pochowano sześciu żołnierzy Wojska Polskiego poległych w sierpniu 1920 r. [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski

14.08.2019, 13:56, akt. 16:34

Szczątki sześciu żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej pochowano w środę (14.08) na łomżyńskim cmentarzu.

Pogrzeb sześciu żołnierzy Wojska Polskiego poległych w sierpniu 1920 r., fot. Adam Dąbrowski
Pogrzeb sześciu żołnierzy Wojska Polskiego poległych w sierpniu 1920 r., fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Pogrzeb sześciu żołnierzy Wojska Polskiego poległych w sierpniu 1920 r. - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na szczątki natrafiono przypadkiem w 2018 r. w Mątwicy, podczas budowy drogi z Łomży do Nowogrodu.

Premier: upamiętniamy obrońców naszej tożsamości

List premiera Mateusza Morawieckiego odczytał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Premier odniósł się do walk z 1920 r.


- Ofensywa wojsk sowieckich 1920 r. nie była tylko bitwą o terytoria i dominację. Była to wojna o uchronienie Zachodu przed pochodem bolszewickiej rewolucji. Wtedy ważyły się losy naszego kraju i Europy - napisał premier. - Przegrana, o czym wiedział Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, miałaby niewyobrażalne skutki dla całych pokoleń mieszkańców naszego kontynentu - podkreślił Mateusz Morawiecki.Premier zaznaczył, że "obrona Łomży i Nowogrodu - jedna z bitew wojny polsko-bolszewickiej - współtworzy triumf Bitwy Warszawskiej". Podkreślił, że "żołnierze 33. pułku piechoty dowodzeni przez kpt. Mariana Raganowicza, wspierani przez mieszkańców tych miast i okolicznych wsi, walcząc, mieli świadomość, że bronią bram naszej ojczyzny".

Szef rządu dodał, że "oddając hołd wszystkim uczestnikom dramatycznej wojny polsko-bolszewickiej mamy świadomość, że upamiętniamy obrońców naszej tożsamości, godności i suwerenności".

Nie udało się zidentyfikować żołnierzy

Na szczątki poległych żołnierzy natrafiono jesienią 2018 roku podczas przebudowy drogi wojewódzkiej nr 645. Jak powiedział dziennikarzom podczas środowych uroczystości dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek, było to miejsce "tradycyjnie wykorzystywane do grzebania poległych w różnych konfliktach zbrojnych". Wskazuje na to fakt, że oprócz sześciu żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1920 r. oraz 35 poległych w 1939 r., było tam również pochowanych 39 żołnierzy armii rosyjskiej poległych w 1915 r.

Żołnierzy nie udało się zidentyfikować. Adam Siwek przyznał, że było to niemożliwe.


- Nie było szans ani żadnych przesłanek na ustalenie nawet przydziału do jednostki. O ich przynależności do polskiej armii świadczyło umundurowanie i oporządzenie, które znaleźliśmy. Ciekawostką były guziki od amerykańskich mundurów, co wskazywało na to, że byli to żołnierze ochotniczych pułków formowanych na ostatnią chwilę. Były to mundury kupowane z demobilu po wojnie na zachodzie Europy. Te mundury były zazwyczaj przeszywane, dostosowywane do naszych potrzeb, zmieniano guziki. A tutaj widać, że nie było na to czasu. Żołnierze dostali amerykańskie kurtki i mundury i w nich poszli walczyć - wyjaśnił Adam Siwek.Adam Siwek powiedział też, że miejsce pochówku wskazuje na to, że poległych żołnierzy chowała miejscowa ludność. - Podejrzewam, że pochówek 99 lat temu miał charakter bardzo doraźny i pośpieszny. Nie był to pogrzeb oficjalny, tylko pośpieszny wobec nadciągających oddziałów bolszewickich - powiedział dyrektor Siwek i dodał, że "dopiero dzisiaj zapewniamy im godne, państwowe pożegnanie, na które każdy żołnierz Wojska Polskiego poległy w służbie zasługuje".

Kolejny pochówek 2 września

Szczątki 39 rosyjskich żołnierzy uroczyście złożono w maju 2019 r. w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Pogrzeb żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w 1939 r., odbędzie się w Łomży 2 września.

Po natrafieniu na ludzkie szczątki, o wstrzymanie prac nad przebudową drogi w gm. Nowogród apelowało Stowarzyszenie Wizna 1939, zajmujące się różnymi działaniami związanymi z upamiętnianiem historii. Rzecznik Stowarzyszenia Wizna 1939 Michał Sochoń powiedział, że ziemie podlaska i mazowiecka mogą kryć wiele nieznanych jeszcze miejsc pochówków. - Mamy liczne sygnały, każde takie zgłoszenie sprawdzamy. Jesteśmy zobowiązani, żeby polskich żołnierzy pochować z należytymi honorami - powiedział Michał Sochoń.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Gibach przy Wzgórzu Krzyży uczczono pamięć ofiar Obławy Augustowskiej

21.07.2019, 18:45

Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, obchodzono w niedzielę (21.07) 74. rocznicę największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Obława nazywana jest również małym Katyniem.


Wręczono noty identyfikacyjne rodzinom ofiar komunistycznego reżimu i zbrodni dokonanych przez UPA

17.06.2019, 15:58

Instytut Pamięci Narodowej w Pałacu Prezydenckim przekazał rodzinom noty identyfikacyjne 24 ofiar terroru komunistycznego i zbrodni dokonanych przez UPA. Wśród nazwisk (17.06) ogłoszonych są nazwiska dwóch ofiar odnalezionych w województwie podlaskim.


Szczątki żołnierzy rosyjskich z 1915 r. pochowano w Łomży [zdjęcia]

17.05.2019, 10:20

Znalezione w gminie Nowogród szczątki 39 żołnierzy rosyjskich z 1915 r. poległych na terenie Polski pochowano w Łomży. Szczątki odkryto podczas prac ekshumacyjnych przy budowie drogi wojewódzkiej Łomża - Nowogród.


Archeolodzy znaleźli kolejne ludzkie szczątki w Mątwicy

11.04.2019, 16:35

Kolejne szczątki ludzkie znaleźli archeolodzy w Mątwicy, przy budowanej drodze wojewódzkiej nr 645.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok