Radio Białystok | Wiadomości | Migranci coraz bardziej agresywni - polskie służby o sytuacji na granicy [wideo, zdjęcia]

Migranci coraz bardziej agresywni - polskie służby o sytuacji na granicy [wideo, zdjęcia]

autor: Wojciech Szubzda

24.11.2021, 16:53, akt. 18:57

Wciąż niespokojnie na polsko-białoruskiej granicy. Do ataków migrantów dochodzi głównie na południu województwa podlaskiego.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Polskie służby o sytuacji na granicy - konferencja w Szudziałowie - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Minionej doby straż graniczna odnotowała trzy takie próby, w których kilkudziesięcioosobowe grupy cudzoziemców atakowały polskie służby w okolicach Dubicz Cerkiewnych i Mielnika.

O sytuacji na granicy mówili przed placówką straży granicznej w Szudziałowie funkcjonariusze policji, straży granicznej i żołnierze.


Rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej major Katarzyna Zdanowicz mówi, że scenariusz ataków migrantów w ostatnim czasie jest zawsze podobny. Dochodzi do nich głównie w nocy, migranci są agresywni, rzucają kamieniami, kawałkami drewna, a służby białoruskie oślepiają laserem i lampami Polaków.

Rzeczniczka straży granicznej por. Anna Michalska dodaje, że migrantów wspierają już jawnie białoruskie służby.


- Jeszcze kilka tygodni temu służby trochę próbowały się ukrywać, że wspierają nielegalną migrację, albo brały bierny udział, a teraz tną zabezpieczenia na granicy, dostarczają narzędzia i pomagają migrantom rzucać kładki na ogodzenie - mówi por. Anna Michalska.


Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka potwierdza, że kolejne próby nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej są coraz bardziej brutalne. Z agresją mierzą się żołnierze i funkcjonariusze.

Straż graniczną licznie wspierają policjanci. Praktycznie każdego dnia w Podlaskiem zatrzymują kurierów, przewożących osoby, które nielegalnie dostały się do Polski - podkreślił rzecznik policji insp. Mariusz Ciarka. Dodaje, że od sierpnia zatrzymano ponad 300 takich osób.
W województwie podlaskim jest ok. 10 tysięcy żołnierzy, którzy pomagają ochraniać granicę - mówi rzecznik prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.


- Nasze zadania są niezmienne: realizujemy wsparcie straży granicznej w zakresie ochrony granicy, wystawiając posterunki piesze, mobilne. Oczywiście nie dopuszczamy do przekraczania granicy - zaznacza mjr Marek Nabzdyjak.


Od początku kryzysu migracyjnego Straż Graniczna zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rzecznik 16. PDZ: W Podlaskiem zadania realizuje ok. 10 tys. żołnierzy różnych jednostek wojskowych

24.11.2021, 11:34

Aktualnie w obszarze nadgranicznym w województwie podlaskim zadania realizuje ok. 10 tys. żołnierzy różnych jednostek wojskowych, w tym inżynieryjnych, saperskich i sił lotniczych - poinformował w środę (24.11) rzecznik prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.


Agresywne grupy migrantów forsowały granicę w okolicach Dubicz Cerkiewnych i Mielnika - jeden żołnierz ranny

24.11.2021, 08:46

"Na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych oraz w Mielniku grupy agresywnych cudzoziemców forsowały granicę" – napisała w środę (24.11) na Twitterze Straż Graniczna.


Zmniejszyła się kolejka tirów do polsko-białoruskiego przejścia w Bobrownikach

24.11.2021, 08:32

Coraz mniejsza kolejka do polsko-białoruskiego przejścia w Bobrownikach. W środę (24.11) rano na wyjazd z Polski czeka 290 kierowców, a dobę wcześnie było ich ponad 400.


Podlaska policja zatrzymała mieszkańca województwa mazowieckiego, który przewoził migrantów

24.11.2021, 07:29

Mieszkańca województwa mazowieckiego, przewożącego w aucie osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę – zatrzymała podlaska policja. Dotąd funkcjonariusze zatrzymali 311 przemytników.


Kurierzy przewożący nielegalnych migrantów zatrzymani w Piątnicy koło Łomży [zdjęcia, wideo]

22.11.2021, 10:44

Dziesięciu cudzoziemców zatrzymała policja w Piątnicy koło Łomży. To migranci, którzy nielegalnie przekroczyli polską granicę i kurierzy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowiskuźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok