Radio Białystok | Wiadomości | 37 godzin oczekiwania na odprawę na przejściu w Bobrownikach - w kolejce 850 ciężarówek

37 godzin oczekiwania na odprawę na przejściu w Bobrownikach - w kolejce 850 ciężarówek

27.11.2021, 08:54, akt. 09:01

37 godzin wynosił w sobotę (27.11) rano czas oczekiwania na odprawę kierowców ciężarówek na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach. Po nocnej zmianie służb granicznych czas oczekiwania skrócił się o godzinę.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski

Bobrowniki, to obecnie jedyne w Podlaskiem przejście graniczne z Białorusią, obsługujące drogowy ruch towarowy. Od ponad dwóch tygodni - z powodu kryzysowej sytuacji przygranicznej - zamknięte jest sąsiednie przejście w Kuźnicy.

Od tego czasu wciąż utrzymuje się tam długa kolejka ciężarówek. Tuż po wyłączeniu z ruchu przejścia w Kuźnicy na odprawę i przekroczenie granicy trzeba było czekać przed Bobrownikami blisko trzy doby. Obecnie to 37 godzin oczekiwania w kolejce, która ma 18 km długości.

Jak poinformowała podlaska KAS, tirów czekających na odprawę przed Bobrownikami jest obecnie 850. Podczas 12-godzinnej nocnej zmiany odprawiono 262 ciężarówki wyjeżdżające na Białoruś.

W związku z długą kolejką, w piątek po południu ponownie wprowadzono strefę buforową, która ma usprawnić tam ruch. Rozpoczyna się ona przed Waliłami Stacją. Strefy buforowe tworzone są na drogach dojazdowych do podlaskich przejść z Białorusią, kiedy kolejka zaczyna się wydłużać i utrudnia ruch samochodów. Wówczas jest dzielona i porządkowana przez KAS, Straż Graniczną i policję. Gdy odprawiane są kolejne pojazdy z pierwszej części kolejki, sukcesywnie wpuszczane są do niej auta z drugiej jej części.

Drogowe przejście graniczne w Kuźnicy zostało przez stronę polską zamknięte 9 listopada do odwołania, w związku z próbami nielegalnego przekraczania granicy przez duże grupy migrantów w okolicach tego przejścia.

Powstało tam po stronie białoruskiej koczowisko ok. tysiąca cudzoziemców; dochodziło do prób sforsowania granicy siłą, a w ubiegły wtorek miał tam miejsce atak ze strony grup agresywnie zachowujących się osób; w stronę polskich służb poleciały m.in. kamienie i granaty hukowe. Zajścia trwały ponad dwie godziny, policja użyła armatek wodnych.

Kilka dni później obozowisko opustoszało, a migranci skierowani zostali przez służby białoruskie do pobliskiego centrum logistycznego.(PAP)

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawie doba oczekiwania na odprawę na przejściu w Bobrownikach

26.11.2021, 08:56

23 godziny - tyle w piątek (26.11) rano wynosił czas oczekiwania na odprawę kierowców ciężarówek na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach. W czwartkowy (25.11) wieczór było to 29 godzin.


Około dwóch dób trzeba czekać na odprawę na przejściu w Bobrownikach

22.11.2021, 07:49

Mniej ciężarówek i krótszy czas oczekiwania na odprawę. Tak wygląda sytuacja na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach.


Blisko 800 ciężarówek oczekuje na wyjazd z Polski przez przejście w Bobrownikach

19.11.2021, 08:16

Zwiększyła się liczba ciężarówek, które oczekują na wyjazd z Polski na przejściu w Bobrownikach. W kolejce stoi blisko 800 pojazdów, a jeszcze w czwartek (19.11) wieczorem było ich 650. Szacowany czas oczekiwania na odprawę to 26 godzin.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok