Radio Białystok | Wiadomości | Polskie służby zatrzymały 33 migrantów, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę

Polskie służby zatrzymały 33 migrantów, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę

29.11.2021, 08:20, akt. 10:04

Polskie służby zatrzymały 33 migrantów, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę - poinformował w poniedziałek (29.11) resort obrony narodowej. Jak dodano, do próby doszło w okolicach Mielnika.

Źródło: Straż Graniczna / Twitter
Źródło: Straż Graniczna / Twitter

"Białoruskie służby niemal każdej nocy uszkadzają ogrodzenie na granicy, by umożliwić migrantom nielegalne przejście na polską stronę. Dziś do takiej próby doszło w Mielniku. Polskie służby zatrzymały 33 migrantów, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę" - napisało na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.Do wpisu dołączono krótkie nagranie, na którym widać, jak polscy żołnierze naprawiają uszkodzone ogrodzenie. Po drugiej stronie płotu widać umundurowanych funkcjonariuszy służb białoruskich.

"Minionej doby tj. 28.11 granicę z polsko-białoruską próbowały  przekroczyć 92 osoby. Funkcjonariusze SG wydali 7 postanowień o  opuszczeniu terytorium RP. Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w  Mielniku grupa 33 cudzoziemców siłowo forsowała granicę przy wsparciu  białoruskich służb" - podała w poniedziałek na Twitterze Straż Graniczna.

Jak powiedziała por. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej, próba siłowego forsowania granicy na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Mielniku ostatniej doby była jedyną taką większą próbą.

Dodała, że do próby przejścia doszło w niedzielę ok. godz. 18:00. Na ogrodzenie wykonane z concertiny rzucono drewnianą kładkę. "Żołnierze byli oślepiani latarkami i laserami. Były rzucane kamienie - i tu uwaga - przez 10 osób ubranych w mundury wojskowe" - powiedziała Anna Michalska.

Zaznaczyła, że nikt nie został ranny ani po stronie polskiej, ani po stronie migrantów. "Zaobserwowaliśmy, że w ten rejon ściągnięto ok. 20  żołnierzy białoruskich wyposażonych w kaski i tarcze" - dodała.

Funkcjonariusze zatrzymali 33 osoby; wszyscy to obywatele Iraku, którzy po pouczeniu o obowiązku opuszczenia kraju zostali doprowadzeni do linii granicy.


Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej, bo ponad 17 tys. prób zanotowano w październiku.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku, na mocy specustawy, na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ostatniej doby Straż Graniczna zanotowała 125 prób nielegalnego przekroczenia granicy

28.11.2021, 09:16

Ostatniej doby zanotowano 125 prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej – poinformowała w niedzielę (28.11) Straż Graniczna. 51 cudzoziemców otrzymało nakaz opuszczenia Polski.


Podlascy policjanci zatrzymali pięciu "kurierów" - to obywatele Ukrainy, Tadżykistanu i Rosji

28.11.2021, 08:16

Pięć osób podejrzanych o pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy zatrzymali policjanci w województwie podlaskim.


SG: Atak około 100 migrantów na granicę w okolicach Białowieży

27.11.2021, 09:45

100-osobowa grupa migrantów zaatakowała umocnienia na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Białowieży – poinformowała w sobotę (27.11) Straż Graniczna.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok