Radio Białystok | Wiadomości | Insp. Mariusz Ciarka: Policyjne kontrole przy granicy będą w tych samych miejscach, jak w czasie obowiązywania stanu wyjątkowego

Insp. Mariusz Ciarka: Policyjne kontrole przy granicy będą w tych samych miejscach, jak w czasie obowiązywania stanu wyjątkowego

1.12.2021, 14:11, akt. 14:15

Policyjne kontrole związane z egzekwowaniem zakazu przebywania w strefie przy granicy z Białorusią będą w tych samych miejscach, jak w czasie obowiązywania stanu wyjątkowego - poinformował w środę (01.12) insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. Jak podał, od sierpnia policjanci przeprowadzili tam ponad milion kontroli pojazdów.

Kontrola policyjna w Dubiczach Cerkiewnych, fot. Marcin Mazewski
Kontrola policyjna w Dubiczach Cerkiewnych, fot. Marcin Mazewski

Wprowadzony na okres od 1 grudnia do 1 marca w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią zakaz przebywania osób nieuprawnionych, obejmuje identyczny teren, co stan wyjątkowy, który zakończył się z dniem 30 listopada.

Jak mówił rzecznik KGP Mariusz Ciarka w środę na konferencji prasowej w Warszawie, policjanci pełniący służbę na tym terenie zajmują się przede wszystkim sprawdzaniem osób, które chcą wjechać na teren objęty zakazem i tych, które z tego terenu wyjeżdżają (chodzi o to, czy legalnie mogły tam przebywać) oraz czy nie przemycają nielegalnych imigrantów.

Mówił, że punkty kontrolne są nie tylko na granicy obszaru objętego zakazem, ale też działają tam inne punkty kontrolne czy patrole mobilne.

Mariusz Ciarka poinformował, że od sierpnia do dzisiaj policjanci przeprowadzili na tym terenie łącznie ponad 1,05 mln (milion pięćdziesiąt tysięcy) kontroli samochodów osobowych, busów i ciężarowych. Dodał, że tylko minionej doby takich kontroli było prawie 29 tys.

Dodał, że w czasie swoich działań w okresie 90-dniowego stanu wyjątkowego policjanci, ale też funkcjonariusze innych służb mundurowych spotykali się z "bardzo dużą sympatią" mieszkańców tego terenu.

"Mogę zapewnić, że ta akceptacja mieszkańców jest ogromna. Oni się czują bezpieczniej i niejako wpisali już obecność służb, w tym policji, jako codzienny obrazek zwiększający ich bezpieczeństwo i poczucie bezpieczeństwa" - powiedział Mariusz Ciarka. Apelował o dyscyplinę i nie podejmowanie prób nielegalnego wejścia na teren objęty zakazami; mówił, że do tej pory było bardzo mało takich wykroczeń. Poinformował, że na 90 dni stanu wyjątkowego było to ponad 20 przypadków, z czego duża część tych sytuacji wynikała z niewiedzy osób, które zakaz naruszyły.

Rzecznik mówił też o "zmianie taktyki" grup przemytniczych, które nielegalnie przerzucają przez granicę imigrantów. Za taką uznał próbę przewozu ludzi w zaplombowanej naczepie ciężarówki; samochód jechał z Litwy, wcześniej ci imigranci nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusi na Litwę. O tym przypadku policja informowała w miniony wtorek, samochód zatrzymano do kontroli w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie); w naczepie z ładunkiem drewna jechała sześcioosobowa rodzina z Iraku.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej

30.11.2021, 19:48

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek (30.11) nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwi m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej - powiedział szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.


Ostatniej doby Straż Graniczna zanotowała 125 prób nielegalnego przekroczenia granicy

28.11.2021, 09:16

Ostatniej doby zanotowano 125 prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej – poinformowała w niedzielę (28.11) Straż Graniczna. 51 cudzoziemców otrzymało nakaz opuszczenia Polski.


SG: Atak około 100 migrantów na granicę w okolicach Białowieży

27.11.2021, 09:45

100-osobowa grupa migrantów zaatakowała umocnienia na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Białowieży – poinformowała w sobotę (27.11) Straż Graniczna.


Od sierpnia policjanci zatrzymali około 300 tzw. kurierów

20.11.2021, 18:25

Jak poinformowała w sobotę (20.11) Policja, podczas kontroli od sierpnia zostało zatrzymanych ok. 300 przemytników, którzy "za pieniądze próbują przewieźć ludzi sprowadzonych przez reżim białoruski z Białorusi do Europy Zachodniej".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok