Radio Białystok | Wiadomości | SG: 62 próby nielegalnego przekroczenia granicy

SG: 62 próby nielegalnego przekroczenia granicy

4.12.2021, 09:17, akt. 13:05

Ostatniej doby zanotowano 62 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w sobotę (4.12) Straż Graniczna. Dodała, że funkcjonariusze SG wydali 10 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

"Minionej doby tj. 03.12 na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 62 próby jej przekroczenia. Funkcjonariusze SG wydali 10 postanowień o opuszczeniu terytorium RP" – podała na Twitterze Straż Graniczna.

Ponadto przekazała, że "zatrzymano 4 osoby za pomocnictwo: 2 obywateli Ukrainy, jednego obywatele Afganistanu oraz jednego obywatela Polski".Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku-17,5 tys., wrześniu-7,7 tys., sierpniu-3,5 tys.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

źródło: PAP | red: maj, tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gruzin zatrzymany za przewóz osób nielegalnie przebywających w Polsce

4.12.2021, 08:12

Kolejną osobę - obywatela Gruzji zatrzymała policja w Podlaskiem w związku z przewozem osób, które nielegalnie przebywają w Polsce - poinformował w sobotę (4.12) rano rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.


Działa już centrum prasowe na granicy polsko-białoruskiej [zdjęcia, wideo]

3.12.2021, 12:25

Nasze wyzwania to bieżące informowanie i walka z dezinformacją, stąd też dzisiejsze spotkanie - mówił w piątek (3.12) w centrum prasowym na polsko-białoruskiej granicy rzecznik rządu Piotr Müller.


Polscy funkcjonariusze na granicy z Białorusią oślepiani byli światłem stroboskopowym i laserami

3.12.2021, 07:08

Policja opublikowała w piątek (3.12) rano film, na którym widać, jak polskie służby zabezpieczające granicę z Białorusią oślepiane są światłem stroboskopowym i laserami.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok