Radio Białystok | Wiadomości | Przystanki kolejowe na linii Białystok - Waliły mogą nie być wyremontowane

Przystanki kolejowe na linii Białystok - Waliły mogą nie być wyremontowane

autor: Wojciech Szubzda

10.12.2021, 07:54, akt. 07:54

17 przystanków na liście podstawowej i blisko 30 na rezerwowej. Tak wyglądał rządowy program modernizacji przystanków kolejowych w województwie podlaskim. Listę już wcześniej publikowało Ministerstwo Infrastruktury. Teraz okazuje się, że nie wszystkie przystanki mogą być remontowane.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

Zamiast 17 wyremontowanych może być 13. Nie wszystkie przystanki kolejowe w naszym regionie, które są na liście podstawowej rządowego programu modernizacji przystanków mogą być przebudowane.

Zagrożone są inwestycje na linii kolejowej z Białegostoku do Walił. Chodzi o to, że jeździ tam... za mało pociągów. Na ten problem zwrócił uwagę społecznik, mieszkaniec Sokola Andrzej Kasperowicz.

Okazuje się, że warunkiem przebudowy są co najmniej cztery pary połączeń dziennie na linii, przy której są perony przeznaczone do remontu, a na tamtej linii jeżdżą dwie pary sezonowych pociągów - mówi Andrzej Kasperowicz.

Andrzej Kasperowicz jest rozgoryczony faktem, że jeszcze kilka miesięcy temu Ministerstwo Infrastruktury publikowało podstawową listę przystanków przeznaczonych do przebudowy, a teraz mogą one nie doczekać się remontu. Chodzi o przystanki w Zajeziercach, Żedni, Sokolu Białostockim i Waliłach.


- Była wielka radość, że będą remontowane te przystanki. Potem jednak dowiedziałem się, że zmieniono kryteria i na danej linii muszą jeździć cztery pary pociągów przez następne trzy lata, a na tej linii jeżdżą dwie pary pociągów - tłumaczy Andrzej Kasperowicz.


Formalnie przystanki z linii kolejowej nr 37 wciąż są na liście podstawowej i są przeznaczone do remontu - mówi Tomasz Łotowski z biura prasowego PKP PLK.


- Lista wciąż obowiązuje, ale w tej chwili nie mamy deklaracji organizatora przewozów, czyli marszałka województwa, co do spełnienia podstawowego warunki, którym jest uruchomienie co najmniej czterech par pociągów na dobę. Dopiero wtedy możemy przygotowywać się do modernizacji - wyjaśnia Tomasz Łotowski.


Rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska mówi, że nie razie nie ma możliwości zwiększenia kursów na linii do Walił. 


- Na odcinku Białystok-Waliły prowadzone są przewozy sezonowe w wymiarze dwóch par pociągów. W tym roku po raz pierwszy zostały uruchomione połączenia codzienne, jednak z analizy potoków pasażerów wynika, że rozszerzenie oferty przewozowej w tej relacji do czterech par pociągów na dobę nie ma uzasadnienia. Tym samym województwo nie spełni wymogu programowego - mówi Izabela Smaczna-Jórczykowska.


Jednocześnie Izabela Smaczna-Jórczykowska nie wyklucza, że w przyszłości może na tej linii jeździć więcej pociągów.  

Zamiast przystanków z listy podstawowej w Zajeziercach, Żedni, Sokolu Białostockim i Waliłach mogą być remontowane inne - z listy rezerwowej.

W naszym regionie pierwsze przystanki kolejowe z rządowego programu będą wyremontowane w Kleszczelach i Suchowolcach. Tam PKP PLK prowadzi już postępowanie przetargowe.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


PKP PLK zmodernizuje dwa przystanki kolejowe na linii Białystok - Czeremcha

15.09.2021, 12:09

Ma to poprawić dostępność do kolei. Spółka PKP PLK ogłosiła przetarg na budowę dwóch przystanków kolejowych na linii Białystok - Czeremcha.


Podziemny tunel zamiast kładki na dworcu w Białymstoku - rozpoczyna się budowa

13.08.2021, 12:51

Rozpoczynają się prace przy budowie nowego przejścia podziemnego pod torami na białostockim dworcu PKP. Miejscy urzędnicy przekazali w piątek (13.08) wykonawcy plac budowy.


Będzie wygodniej i bezpieczniej - trwa budowa przystanku kolejowego Białystok Zielone Wzgórza

27.07.2021, 17:33

Pasażerowie zyskają lepszy dostęp do kolei, a piesi bezpieczne przejście pod torami. Trwa budowa nowego przystanku kolejowego Białystok Zielone Wzgórza.


Rozebrane perony na białostockim dworcu kolejowym - trwa wielka budowa trasy Rail Baltica [zdjęcia]

27.05.2021, 07:10

Rozebrane są już tory na pierwszym i drugim peronie - wkrótce wykonawca ma też demontować charakterystyczne kładki dla pieszych. Białostocki dworzec kolejowy od strony peronów coraz bardziej przypomina wielki plac budowy. Trwa największa w historii przebudowa tej stacji kolejowej.


Ministerstwo Infrastruktury podało listę przystanków kolejowych w Podlaskiem, które będą przebudowywane

25.05.2021, 19:15

Na liście podstawowej jest 17 przystanków, a na liście rezerwowej blisko 30. Ministerstwo Infrastruktury podało listę przystanków kolejowych w Podlaskiem, które będą przebudowywane. Chodzi o Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok