Radio Białystok | Wiadomości | Śledczy z Hajnówki badają przyczyny śmierci mężczyzny znalezionego niedaleko polsko-białoruskiej granicy

Śledczy z Hajnówki badają przyczyny śmierci mężczyzny znalezionego niedaleko polsko-białoruskiej granicy

10.12.2021, 12:36, akt. 12:58

Sekcja zwłok nie wskazała jednoznacznie na możliwą przyczynę zgonu mężczyzny, którego ciało znaleziono kilka dni temu przy granicy z Białorusią. Potrzebne są specjalistyczne badania - poinformował w piątek (10.12) szef Prokuratury Rejonowej w Hajnówce Jan Andrejczuk.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski

Zwłoki mężczyzny, przy których znaleziono plecak i nigeryjski paszport, odkryte zostały we wtorek w lesie w rejonie wsi Olchówka w gminie Narewka. Ciało znaleźli żołnierze w odległości około 9 km od granicy polsko-białoruskiej.

Śledztwo, w którym ustalane są okoliczności śmierci tego mężczyzny, wszczęła hajnowska prokuratura; kierunkowo dotyczy ono nieumyślnego spowodowania śmierci człowieka. Szef tej prokuratury Jan Andrejczuk powiedział, że przeprowadzona została sekcja zwłok zmarłego.

- Stwierdzono brak obrażeń zewnętrznych i wewnętrznych, brak chorób, które mogą mieć związek z przyczynami zgonu. Lekarz wskazał na konieczność przeprowadzenia badań histopatologicznych i toksykologicznych - dodał. 

Prokurator zwrócił uwagę, że ze stanu zwłok wynikało, iż leżały dosyć długo w lesie. Poinformował też, że przedmiotem śledztwa będzie też ustalenie personaliów zmarłego. Brak na razie jednoznacznych danych, że znaleziony przy nim paszport należał do niego.

Prokuratura Rejonowa w Hajnówce prowadzi też śledztwo w sprawie śmierci Kurdyjki, która z rodziną przeszła przez granicę z Białorusi do Polski. Kobieta zmarła kilka dni temu w miejscowym szpitalu.

Tu również przeprowadzona została sekcja zwłok. Jak poinformował prokurator Andrejczuk, wstępne wyniki wskazują na to, że doszło do wychłodzenia organizmu, którego następstwem była "niewydolność wielonarządowa"; Kurdyjka w stanie ciężkim trafiła do hajnowskiego szpitala i ten stan powoli się pogarszał.

Największe śledztwo dotyczące śmierci cudzoziemców, których zwłoki znaleziono w różnych miejscach, w pasie przygranicznym z Białorusią, prowadzi od końca września Prokuratura Okręgowa w Suwałkach. Obecnie w tym postępowaniu bada ona okoliczności śmierci sześciu osób.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W lesie w gminie Narewka odnaleziono zwłoki mężczyzny

8.12.2021, 07:48

Zwłoki mężczyzny, przy których był plecak i nigeryjski paszport, odnaleziono we wtorek (7.12) w lesie w rejonie Olchówki w gminie Narewka - podała w środę (8.12) rano podlaska policja.


Prokuratura zbada sprawę śmierci Kurdyjki, która zmarła w szpitalu w Hajnówce

5.12.2021, 12:31

W poniedziałek (6.12) Prokuratura Rejonowa w Hajnówce ma wszcząć śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci migrantki - Kurdyjki z Iraku, która zmarła w hajnowskim szpitalu - poinformował szef hajnowskiej prokuratury Jan Andrejczuk.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok