Radio Białystok | Wiadomości | Odsłonięto tablicę na budynku dawnej siedziby pierwszej Solidarności w Białymstoku [zdjęcia]

Odsłonięto tablicę na budynku dawnej siedziby pierwszej Solidarności w Białymstoku [zdjęcia]

10.12.2021, 14:37, akt. 15:51

Przy wejściu do budynku obecnego Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku odsłonięta została w piątek tablica upamiętniająca NSZZ "Solidarność".

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Odsłonięto tablicę na budynku dawnej siedziby pierwszej Solidarności w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przed laty w tym gmachu mieściła się siedziba zarządu regionu związku. Tablicę odsłonięto w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Tablica to inicjatywa działaczy dawnej opozycji niepodległościowej, skupionych w Klubie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych (WIR).

W uroczystości wzięli udział dawni i obecni działacze "Solidarności", przedstawiciele władz, IPN, poczty sztandarowe. 

- Chcemy dać lekcję pamięci tym, którzy tej historii nie znają. Ta tablica będzie dla młodego pokolenia krótką lekcją historii - mówiła wiceprzewodnicząca WIR Stanisława Korolkiewicz, w przeszłości aktywna działaczka Solidarności, KPN i Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Napis umieszczony na tablicy przypomina, że w tym budynku w latach 1980-1981 mieściła się siedziba - najpierw Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego, a potem zarządu Regionu NSZZ Solidarność Białystok. "Przyczółek wolnej Polski" - takie określenie znalazło się na tablicy, która została poświęcona "wszystkim bohaterom wielkiego zrywu solidarnościowego lat osiemdziesiątych, którzy w walce o wolną Polskę wystąpili przeciwko zbrodniczym poczynaniom komunistycznej władzy".

Podpisali się pod tymi słowami "przyjaciele z opozycji antykomunistycznej, solidarnościowej i niepodległościowej - w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. 

- Solidarność - my się tam wszyscy mieścimy. My z niej jesteśmy. Solidarność, to jest (...) najlepsza polska marka, nie ma takiej drugiej, to kwintesencja polskości - dodała Stanisława Korolkiewicz.

Obecny przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność Józef Mozolewski powiedział PAP, że miejsce, gdzie została odsłonięta tablica ma znaczenie szczególne dla związku, bo "tu się wszystko zaczęło 41 lat temu". 

- Tu uczyliśmy się wszystkiego: demokracji, wolności, różnego rodzaju interwencji, które również były przedmiotem naszego działania, ale też miejsce w swojej historii tragiczne - podkreślił.

Przypomniał, że po ogłoszeniu stanu wojennego ówczesne służby wkroczyły do budynku, by zająć siedzibę związku.

Mówił o inicjatywie przygotowania w mieście "ścieżki niepodległości", obejmującej np. również ten budynek. Dodał, że tablica będzie przypominała o rodzącej się przed laty Solidarności. 

- Ale i o zdeptanej Solidarności, bo tutaj ten but milicyjno-zomowski wkroczył, żeby zająć te nasze pomieszczenia - dodał.

Uczestniczący w uroczystości wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, podlaski poseł, historyk z wykształcenia przyznał, że ciągle historia lokalna czy regionalna jest mało znana, czasem jedynie w gronie osób, które w danych wydarzeniach uczestniczyły. Mówił, że takie wątki powinny pojawiać się na lekcjach w szkołach, również przy omawianiu wielkich wydarzeń z historii Polski. 

- Tak, by młodzi ludzie przekazywali to potem swoim dzieciom i by wiedzieli, że także ta wielka historia ma oddźwięk w regionie - powiedział.

Odsłonięcie tablicy to jeden z punktów kilkudniowych obchodów przygotowanych przez Solidarność w Białymstoku i regionie. Zaplanowano też m.in. promocje książek, apele pamięci czy uroczystości przy pomnikach upamiętniających najnowszą historię kraju.

źródło: PAP | red: maj, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Promocja książki "Stan wojenny na Białostocczyźnie"

10.12.2021, 14:22

Wspomnienia 42 mieszkańców regionu tworzą najnowszą publikację "Stan wojenny na Białostocczyźnie".


W niedzielę w Suwałkach odbędą się obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

10.12.2021, 09:51

Uczestnicy nie tylko uczczą pamięć ofiar „czasu hańby domowej”, ale tez omówią wpływ tego wydarzenia na kształt obecnej Polski.


Zbliżają się podlaskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

1.12.2021, 15:42

Spektakl teatralny, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, nowe publikacje i konferencja złożą się na podlaskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - poinformowali w środę (01.12) organizatorzy obchodów na konferencji prasowej w Białymstoku.


ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok