Radio Białystok | Wiadomości | Internetowi oszuści znów okradli kilku mieszkańców województwa podlaskiego

Internetowi oszuści znów okradli kilku mieszkańców województwa podlaskiego

autor: Grzegorz Pilat

14.12.2021, 16:38, akt. 16:51

Nie pomagają kolejne policyjne apele i ostrzeżenia. Tylko jednego dnia aż czworo mieszkańców województwa podlaskiego padło ofiarami internetowych oszustów.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Najczęściej instalowali oprogramowania z nieznanych źródeł, bądź byli przekonani, że dzwonią do nich pracownicy banków którym podawali loginy i hasła do swoich kont. 46-letnia mieszkanka Suwałk straciła w ten sposób 15 tysięcy złotych.

Do kobiety zadzwonił mężczyzna, podający się za pracownika banku, informując, że była próba włamania na jej konta bankowe. Fałszywy konsultant zaoferował swoją pomoc, aby zabezpieczyć zgromadzone oszczędności. 46-latka, chcąc zapobiec utracie pieniędzy, wykonywała wszystkie polecenia oszusta. Zainstalowała na swoim telefonie aplikację do zdalnej obsługi urządzenia i w ten sposób dała przestępcom dostęp do swoich kont. Oszuści wypłacili z rachunków suwalczanki niemal 15 tysięcy złotych 

- mówi asp. sztab. Marcin Gawryluk z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Przestępcy użyli podobnego scenariusza wobec 49-latki z powiatu bielskiego, która straciła ponad 10 tys. złotych. Do kobiety również zadzwonił mężczyzna, który podał się za pracownika banku i powiedział, że jej oszczędności są zagrożone.

Polecił jej zainstalować aplikację do zdalnej obsługi urządzenia, która miała dać pracownikowi banku dostęp do jej konta i zapobiec kolejnym bezprawnym logowaniom. Kobieta postanowiła jeszcze sprawdzić wiarygodność dzwoniącego i potwierdziła numer telefonu, z którego dzwonił mężczyzna, z numerem telefonu banku, który widniał na stronie internetowej placówki. Następnie 49-latka, mając wizję utraty oszczędności, zaczęła współpracować z konsultantem. Mieszkanka powiatu bielskiego, postępując zgodnie z jego instrukcjami, zainstalowała aplikację i zalogowała się do swojego konta. W ten sposób udostępniła dane przestępcom. Po pewnym czasie rzekomy pracownik banku oświadczył, że oddzwoni kiedy ustali osobę, która próbowała ukraść pieniądze z jej konta. Kiedy rozmówca nie oddzwaniał, kobieta skontaktowała się ze swoim bankiem. Okazało się, że 49-latka została oszukana, a z jej konta wypłacono ponad 10 tysięcy złotych 

- opisuje asp. sztab. Marcin Gawryluk.

W podobny sposób 8 tys. złotych stracił mieszkaniec Hajnówki, a 4 tys. złotych mężczyzna z Suwałk.

Podlascy policjanci kolejny raz apelują o ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych przez telefon lub internet. Podkreślają, aby nigdy nie instalować oprogramowań pochodzących z niepewnych źródeł.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejni mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

2.12.2021, 16:40

Mimo apeli i informacji w mediach - kolejne osoby padły ofiarą oszustów. Tym razem ponad 50 tys. zł stracił 63-letni mieszkaniec Bielska Podlaskiego, do którego na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za prokuratora.


Uwierzyli, że syn miał wypadek - małżeństwo z Grajewa straciło oszczędności życia

24.11.2021, 16:03

Starsze małżeństwo z Grajewa straciło oszczędności życia po tym, jak dali się oszukać mężczyźnie podającemu się przez telefon za policjanta.


Dwie seniorki przekazały oszustom ponad ćwierć miliona złotych

18.11.2021, 18:32

W sumie 260 tys. zł straciły dwie mieszkanki Podlaskiego, które uwierzyły oszustom, że ich bliscy spowodowali wypadki i za pieniądze można sprawy załatwić polubownie. Nie weryfikowały tych informacji, gotówkę przekazały osobom, które po nią przyszły.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok