Radio Białystok | Wiadomości | Kolejni mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Kolejni mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

autor: Grzegorz Pilat

2.12.2021, 16:40, akt. 16:52

Mimo apeli i informacji w mediach - kolejne osoby padły ofiarą oszustów. Tym razem ponad 50 tys. zł stracił 63-letni mieszkaniec Bielska Podlaskiego, do którego na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za prokuratora.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

Policjanci ostrzegają - oszuści ciągle atakują mieszkańców województwa podlaskiego. Tylko w ostatnich dniach funkcjonariusze odnotowali kilkanaście udanych prób, w których ofiary przekazały niekiedy całe oszczędności swojego życia.

Przestępcy najczęściej przez telefon podają się za policjantów, członków rodziny lub urzędników.

Tym razem ponad 50 tys. zł stracił 63-letni mieszkaniec Bielska Podlaskiego, do którego na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, podający się za prokuratora.


- Rozmówca poinformował, że w banku działa zorganizowana grupa przestępcza i mężczyzna może pomóc w złapaniu złodziei. Bielszczanin zgodził się - mówi asp. sztab Marcin Gawryluk z zespołu prasowego podlaskiej policji.


63-latek uwierzył, że rozmawia z prawdziwym śledczym i wykonywał wszystkie jego polecenia, w tym prośbę o przyjechanie do Białegostoku.


- Zgodnie ze wskazówkami rzekomego prokuratora, 63-latek wypłacił oszczędności, które zgromadził na dwóch kontach bankowych. Następnie mężczyzna zawiózł pieniądze do Białegostoku, gdzie przekazał je nieznajomemu mężczyźnie. W ten sposób 63-latek stracił ponad 51 tys. zł - asp. sztab. dodaje Marcin Gawryluk.


Podobnym scenariuszem posłużyli się przestępcy, którzy okradli 54-letnią mieszkankę Hajnówki na blisko 60 tys. zł.

Do kobiety także zadzwonił mężczyzna podający się za prokuratora, który poprosił, żeby 54-latka przyjechała na przesłuchanie i pomogła zatrzymać złodziei, którzy wyłudzili jej dane osobowe. Kiedy kobieta jechała do prokuratury dostała telefon, żeby przy okazji wzięła ze sobą wszystkie oszczędności i przekazała je mężczyźnie w centrum Hajnówki. W ten sposób straciła blisko 60 tys. zł.

Podlascy policjanci po raz kolejny przypominają, że nigdy nie proszą telefonicznie o pieniądze i nie informują o szczegółach prowadzonego śledztwa.

Podkreślają też, że każdy telefon w sprawie przekazania jakichkolwiek oszczędność nieznajomemu, to próba oszustwa.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


20-latek z powiatu sokólskiego przelał przestępcom 9 tys. zł

1.12.2021, 13:55

Kolejny raz podlascy policjanci ostrzegają przed oszustami internetowymi. Mimo wielu apeli, kolejny mieszkaniec województwa podlaskiego stracił część oszczędności.


Kolejna białostoczanka uwierzyła oszustom i straciła oszczędności życia

1.12.2021, 11:08

Mimo wielu policyjnych apeli i wielu udanych oszustów kolejna mieszkanka województwa podlaskiego straciła oszczędności życia. 88-letnia białostoczanka, która uwierzyła telefonicznym oszustom podającym się za policjantów, wyrzuciła przez okno w reklamówce 135 tysięcy złotych.


W Białymstoku rozpoczął się proces mężczyzn oskarżonych o oszustwa metodą "na policjanta"

29.11.2021, 17:09

Proces trzech młodych mężczyzn oskarżonych o oszustwa metodą "na policjanta" rozpoczął się przed białostockim sądem. Chodzi o wydarzenia, do których doszło we wrześniu ubiegłego roku w Białymstoku. Jedna z kobiet straciła prawie 25 tys. zł, druga - 20 tys.


Kobieta wyrzuciła 150 tys. zł przez okno - dała się oszukać "na policjanta"

26.11.2021, 17:43

Ponad 150 tys. zł straciła mieszkanka Bielska Podlaskiego, która uwierzyła w historię o policyjnej akcji i przez okno wyrzuciła oszustowi taką kwotę w gotówce przekonana, że pieniądze trafią do bezpiecznego sejfu.


Seniorka z Białegostoku oszukana metodą "na prokuratora", straciła 80 tys. zł

25.11.2021, 13:24

To kolejny przypadek, kiedy przestępcy wykorzystali ufność i dobre serce starszej osoby. Ponad 80 tysięcy złotych straciła seniorka z Białegostoku oszukana metodą "na prokuratora".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok