Radio Białystok | Wiadomości | Kilkanaście osób oskarżonych w procesie gangu, który nielegalnie produkował papierosy

Kilkanaście osób oskarżonych w procesie gangu, który nielegalnie produkował papierosy

5.01.2022, 08:47, akt. 11:40

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 11 osobom w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej nielegalną produkcją papierosów - poinformowała Prokuratura Krajowa.

fot. Podlaska KAS
fot. Podlaska KAS

Śledztwo w tej sprawie prowadził Podlaski Zamiejscowy Wydział Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Jak przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej - pod koniec grudnia prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 11 osobom w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją papierosów.

"Jedna osoba została oskarżona o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, a 9 osób o udział w tej grupie. Ustalono, że oskarżeni od połowy 2015 r. do lipca 2016 r. działając w różnych konfiguracjach osobowych, wytworzyli, bez wymaganego wpisu do rejestru producentów wyrobów tytoniowych, poza składem podatkowym, wyroby tytoniowe w łącznej ilości około 180 ton i wartości blisko 90 mln zł. W wyniku przestępczej działalności doszło do uszczuplenia podatku akcyzowego w łącznej kwocie niemal 140 mln zł" - podała PK.

Prokuratorzy przypomnieli, że w lipcu 2016 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Izby Celnej w Białymstoku przeszukali znajdującą się w Łazach (woj. mazowieckie) posesję, na której znaleziono nielegalną wytwórnię tytoniu do palenia. 

"Zabezpieczono m.in. ponad 2 tony suszu tytoniowego oraz blisko 3,8 tony tytoniu (krajanki tytoniowej), a także maszyny do cięcia tytoniu, wilgotnościomierz, wagę elektroniczną, podajniki taśmowe, suszarnię bębnową, telefony komórkowe. Ponadto, zatrzymano pięciu obywateli Ukrainy pracujących w zlikwidowanej fabryce, bezpośrednio przy produkcji tytoniu do palenia" - przekazała PK.

"Jak ustalono, zatrzymani obywatele Ukrainy byli członkami zorganizowanej grupy przestępczej. W toku postępowania ustalono kolejnych członków grupy, ich zakresy zadań oraz okoliczności popełnianych przestępstw. Śledztwo wykazało, że członkowie grupy produkowali tytoń do palenia również w innej nielegalnej wytwórni, zlokalizowanej w Koluszkach (woj. łódzkie), gdzie zabezpieczono maszynę do krojenia tytoniu i inne przedmioty niezbędne do produkcji, a także krajankę tytoniową" - zaznaczyła PK.

Na poczet grożących kar i środków karnych, prokurator zabezpieczył majątek warty 2,3 mln zł.

Za zarzucane czyny oskarżonym grozi do 10 lat więzienia. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


KAS i CBŚP udaremniły w Budzisku przemyt papierosów ukrytych w transporcie desek [wideo]

27.10.2021, 07:14

Funkcjonariusze podlaskiej KAS i CBŚP z Białegostoku udaremnili przemyt blisko 65 tys. paczek papierosów w ładunku desek przewożonych w ciężarówce. Transport został skontrolowany w pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku; litewski kierowca ma w sprawie status świadka.


Jeden z największych w tym roku przemytów papierosów udaremnili na Śląsku podlascy funkcjonariusze

23.03.2021, 07:02

Gdyby kontrabanda trafiła na rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 7,5 miliona złotych.


Papierosy zamiast ładunku desek - rekordowy przemyt z Białorusi zatrzymany w Kuźnicy [wideo]

22.02.2021, 07:12

Przemyt w dwóch ciężarówkach łącznie ponad 1,8 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy udaremnili we wspólnej akcji funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG i Krajowej Administracji Skarbowej. Wartość kontrabandy została oszacowana na blisko 27,6 mln zł.


Podlaskie służby zlikwidowały jedną z największych fabryk nielegalnych papierosów w centralnej Polsce

14.04.2018, 09:16

Jedna z największych fabryk nielegalnych papierosów w centralnej Polsce przestała działać. To dzięki akcji policjantów CBŚP i funkcjonariuszy podlaskiej KAS.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok