Radio Białystok | Wiadomości | Papierosy zamiast ładunku desek - rekordowy przemyt z Białorusi zatrzymany w Kuźnicy [wideo]

Papierosy zamiast ładunku desek - rekordowy przemyt z Białorusi zatrzymany w Kuźnicy [wideo]

22.02.2021, 07:12, akt. 07:20

Przemyt w dwóch ciężarówkach łącznie ponad 1,8 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy udaremnili we wspólnej akcji funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG i Krajowej Administracji Skarbowej. Wartość kontrabandy została oszacowana na blisko 27,6 mln zł.

źródło: KAS/SG
źródło: KAS/SG

Kierowcy ciężarówek pełnych kontrabandy wjeżdżali do Polski z Białorusi przez drogowe przejście graniczne w Kuźnicy. Zatrzymano trzy osoby, oprócz obu kierowców - również ich zmiennika. Wszyscy są Polakami, zostali tymczasowo aresztowani - poinformowały w poniedziałek SG i KAS we wspólnym komunikacie.
Według danych obu służb to największy - pod względem ilości i wartości - przemyt papierosów udaremniony na polskich przejściach granicznych.


Obie ciężarówki wjeżdżały do kraju razem i miały przewozić transporty desek; po szczegółowej kontroli okazało się, że w naczepach zamiast deklarowanego towaru są nielegalne papierosy. Część kontrabandy była ukryta w specjalnie zbudowanych "skrzyniach", które z zewnątrz wyglądały jak ułożone w naczepie deski. Wewnątrz takich skrytek były kartony pełne papierosów.


W jednej z naczep funkcjonariusze odkryli 927,5 tys. paczek papierosów z białoruską akcyzą, natomiast w drugiej - 918 tys. paczek. Łączna wartość tego towaru została oszacowana na blisko 27,6 mln zł.


Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży (w Polsce) Skarb Państwa straciłby ponad 44,8 mln zł - poinformowano w komunikacie SG i KAS.


Śledztwo pod nadzorem prokuratury prowadzi Podlaski Oddział Straży Granicznej. Mężczyźni podejrzani o udział w przemycie mają 19, 21, 55 lat; decyzją sądu zostali aresztowani na trzy miesiące. Grozi im nawet do 10 lat więzienia. Dla potrzeb tego postępowania zabezpieczone zostały papierosy i ciężarówki użyte do przestępstwa.


Dwa miesiące temu, również w wyniku wspólnej akcji obu podlaskich służb, zatrzymane zostały dwie inne ciężarówki z ogromnym przemytem papierosów; deklarowanym towarem były urządzenia wentylacyjne i płyty termoizolacyjne.


Wtedy było to łącznie 1,3 mln paczek o wartości szacowanej na 18,2 mln zł i wówczas był to największy taki przemyt, ujawniony podczas działań przez SG i KAS z województwa podlaskiego.


Kontrabanda ta ujawniona została w czasie kontroli na drogach. Prowadzone one były wówczas na terenie województwa mazowieckiego, a chodziło o walkę z przemytem nielegalnych migrantów, ukrywających się w naczepach ciężarówek. Po postawieniu zarzutów, kierowcy obu tych ciężarówek (Polak i Białorusin) zostali tymczasowo aresztowani.


Przemyt papierosów w deklarowanym ładunku ciężarówek, to powszechna forma działań grup przestępczych, trudniących się przerzutem papierosów ze Wschodu, zwłaszcza przez granicę z Litwą, czyli wewnętrzną granicę UE, gdzie nie ma kontroli paszportowo-celnych. W wykryciu takich prób zarówno na drogach jak i przejściach granicznych na granicy z Białorusią - oprócz doświadczenia funkcjonariuszy służb - pomagają urządzenia rtg do prześwietlania ładunków oraz specjalnie szkolone psy. 

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Próba przemytu podróbek na przejściu granicznym w Kuźnicy

9.02.2021, 17:24

Podrabianą odzież, galanterię i zegarki znanych marek odkryły służby z przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy w skrytkach trzech aut. Kierowcami byli Rosjanie. Wartość rynkową oryginalnego towaru oszacowano na blisko 160 tys. zł.


Białostocka policja i KAS zlikwidowały "dziuplę" z papierosami

8.01.2021, 14:51

Białostocka policja zatrzymała dwie osoby podejrzane o handel papierosami z przemytu. W mieszkaniu oraz wynajmowanym garażu zabezpieczono łącznie ponad 3,4 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości rynkowej przekraczającej 45 tys. zł.


Rekordowy przemyt papierosów udaremniony przez podlaską SG i KAS

8.12.2020, 07:38

Przemyt w dwóch ciężarówkach łącznie blisko 1,3 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy udaremnili we wspólnej akcji funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG i KAS z Białegostoku. Wartość kontrabandy została oszacowana na ponad 18,2 mln zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok