Radio Białystok | Wiadomości | Rekordowy przemyt papierosów udaremniony przez podlaską SG i KAS

Rekordowy przemyt papierosów udaremniony przez podlaską SG i KAS

8.12.2020, 07:38, akt. 07:40

Przemyt w dwóch ciężarówkach łącznie blisko 1,3 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy udaremnili we wspólnej akcji funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG i KAS z Białegostoku. Wartość kontrabandy została oszacowana na ponad 18,2 mln zł.

źródło: KAS/SG
źródło: KAS/SG

To największy w historii transport nielegalnych papierosów przechwycony przez podlaską Straż Graniczną i Krajową Administrację Skarbową z tego regionu - poinformowały we wtorek obie służby. Po postawieniu zarzutów, kierowcy ciężarówek zostali tymczasowo aresztowani.


Przemyt ujawniony został w czasie wspólnych kontroli na drogach. Prowadzone one były na terenie województwa mazowieckiego, a chodziło o walkę z przemytem nielegalnych migrantów, ukrywających się w naczepach ciężarówek.


W ramach tych działań, SG i KAS zatrzymały do kontroli dwa tiry, w których deklarowanym ładunkiem miały być urządzenia wentylacyjne i płyty termoizolacyjne. Po sprawdzeniu przez służby okazało się, że zamiast tego towaru, były to papierosy bez polskich znaków akcyzy.


W naczepie pierwszego tira, którego kierowcą był 30-letni Białorusin, jechał transport blisko 520 tys. paczek papierosów. W drugiej ciężarówce, prowadzonej przez 25-letniego obywatela Polski, zabezpieczono 768 tys. paczek. Wartość blisko 1,3 mln paczek papierosów została oszacowana na ponad 18,2 mln zł.


Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży w Polsce, Skarb Państwa straciłby ponad 29 mln zł - poinformowały SG i KAS.


Śledztwo pod nadzorem prokuratury prowadzi Straż Graniczna. Podejrzani o udział w przemycie kierowcy zostali aresztowani na trzy miesiące. Grozi im nawet 10 lat więzienia.


Przemyt papierosów w deklarowanym ładunku ciężarówek, to powszechna forma działań grup przestępczych, trudniących się przerzutem papierosów ze Wschodu. Zwłaszcza przez granicę z Litwą, czyli wewnętrzną granicę UE, gdzie nie ma kontroli paszportowo-celnych.


W pobliżu granicy działają jednak grupy mobilne KAS i patrole SG, czasami ich działania - jak w przypadku tego rekordowego przemytu - przenoszone są w głąb kraju. W wykryciu takich prób - oprócz doświadczenia funkcjonariuszy służb - pomagają urządzenia rtg do prześwietlania ładunków oraz specjalnie szkolone psy.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nielegalne towary częściej rozprowadzane w przesyłkach kurierskich - to efekt zamknięcia granic

6.12.2020, 14:31

W czasie pandemii zmienił się sposób przemytu nielegalnych towarów oraz ich dystrybucji. Na przykład papierosy przewożone są w samochodach ciężarowych i coraz częściej rozprowadzane w przesyłkach kurierskich - mówi szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.


Podlaska KAS udaremniła próbę przemytu papierosów

2.12.2020, 10:17

Prawie 1,3 tys. paczek papierosów z przemytu znaleziono w skrytkach ciężarówki zatrzymanej przez funkcjonariuszy KAS do kontroli w pobliżu polsko-litewskiej granicy. Kontrabanda była schowana w elementach układu wydechowego pojazdu.


Funkcjonariusze podlaskiej KAS udaremnili przemyt leków przez polsko-białoruską granicę

25.11.2020, 11:09

Przemyt farmaceutyków udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z przejścia granicznego w Bobrownikach.


Podlaska KAS przechwyciła warte 4,5 mln zł nielegalne papierosy

24.11.2020, 08:18

Przemyt blisko 325 tys. paczek papierosów udaremnili funkcjonariusze KAS w pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku.

ZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok