Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska KAS przechwyciła warte 4,5 mln zł nielegalne papierosy

Podlaska KAS przechwyciła warte 4,5 mln zł nielegalne papierosy

24.11.2020, 08:18, akt. 08:25

Przemyt blisko 325 tys. paczek papierosów udaremnili funkcjonariusze KAS w pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku.

Podlaska KAS przechwyciła nielegalne papierosy warte 4,5 mln zł, fot. Podlaska KAS
Podlaska KAS przechwyciła nielegalne papierosy warte 4,5 mln zł, fot. Podlaska KAS

Kontrabanda, której wartość rynkowa została oszacowana na 4,5 mln zł, ukryta była w ciężarówce z ładunkiem tafli szkła.


Gdyby zatrzymany towar trafił do obrotu, Skarb Państwa straciłby z tytułu niezapłaconych podatków ponad 7,5 mln zł - poinformował we wtorek st. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS.


Przemyt odkryty został w polskiej ciężarówce zatrzymanej do kontroli drogowej. Według dokumentów przewozowych, w naczepie miały znajdować się drewniane skrzynie z taflami szkła, transportowanego na zachód Europy. Gdy jednak funkcjonariusze celno-skarbowi prześwietlili ładunek urządzeniem RTG, okazało się, że między deklarowanym w ładunku szkłem ukryte są papierosy.

Łącznie było to niemal 325 tys. paczek papierosów bez polskiej akcyzy. Nielegalny towar i ciężarówka użyta do przemytu zostały zabezpieczone do wszczętego postępowania. Kierowca ma w sprawie status świadka.

Przemytnicy często ukrywają nielegalne papierosy w deklarowanym ładunku

Przemyt papierosów w deklarowanym ładunku to dość powszechna forma działań grup przestępczych trudniących się przerzutem papierosów ze Wschodu. Czasami przemytnicy zadają sobie dużo trudu, by oszukać funkcjonariuszy KAS czy Straży Granicznej. Tak było kilka lat temu np. w przypadku transportu fabrycznie zamkniętych puszek z kawą, w których - jak się okazało po szczegółowej kontroli - były paczki papierosów i wypełniające wolne przestrzenie ziarna kukurydzy.

Papierosy są przewożone też np. zamiast transportu drewna, artykułów spożywczych, wyrobów plastikowych czy mebli. Do ukrycia mniejszych przemytów użyto też w przeszłości np. piłek futbolowych czy tortu. Kontrabanda jechała również zza wschodniej granicy m.in. w plastikowych manekinach, karetce pogotowia, chłodziarkach, a nawet przęśle mostu i kolejowych cysternach.

W wykryciu takich prób - oprócz doświadczenia funkcjonariuszy KAS - pomagają urządzenia RTG do prześwietlania ładunków oraz specjalnie szkolone psy.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaska KAS wykryła spółkę, która unikała płacenia VAT

12.10.2020, 07:58

Skarb Państwa miał przez to stracić ponad 9 milionów złotych. Zarzut oszustwa podatkowego usłyszał prezes spółki z Mazowsza.


Podlaska KAS wykryła oszustwo w branży paliwowej - skontrolowana spółka ma zapłacić ponad 230 mln zł zaległości podatkowych

1.10.2020, 07:57

Ponad 230 mln zł zaległości podatkowych i odsetki ma zapłacić spółka z branży paliwowej, skontrolowana przez podlaską KAS. Podmiot zarejestrowany był na Cyprze, ale na stałe działał na terenie Polski, nie płacąc VAT.


Podlaska KAS zlikwidowała leśną bimbrownię w okolicach Czarnej Białostockiej

25.09.2020, 09:15

W sumie 75 litrów gotowego alkoholu, aparaturę do jego produkcji oraz 300 litrów tzw. zacieru zabezpieczyli funkcjonariusze KAS w czasie akcji likwidacji leśnej bimbrowni w okolicach Czarnej Białostockiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystokźródło: unsplash.com
DZIEŃ BABCI
21.01.2021, 07:12, akt. 11:06

Dziś obchodzimy Dzień Babci

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok