Radio Białystok | Wiadomości | Ważne odkrycie naukowców UMB: Geny mają wpływ na to, jak przechodzimy COVID-19 [zdjęcia, wideo]

Ważne odkrycie naukowców UMB: Geny mają wpływ na to, jak przechodzimy COVID-19 [zdjęcia, wideo]

autor: Ryszard Minko

13.01.2022, 07:20, akt. 15:22

Udało się wskazać gen odpowiedzialny za predyspozycję do ciężkiego przechodzenia COVID-19. Konsekwencją tego odkrycia będzie stworzenie testu genetycznego szybko identyfikującego czy pacjent jest obciążony większym ryzykiem – powiedział w czwartek (13.01) w Białymstoku minister zdrowia Adam Niedzielski.

Radosław Sierpiński, Adam Niedzielski, Marcin Moniuszko, fot. Sylwia Krassowska
Radosław Sierpiński, Adam Niedzielski, Marcin Moniuszko, fot. Sylwia Krassowska

Ważne odkrycie naukowców UMB - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dzisiaj mamy szczególną chwilę, szczególny dzień – dzień ważny dla całej nauki polskiej, ale przede wszystkim dzień bardzo ważny dla systemu opieki medycznej, dla zdrowia Polaków. Udało nam się zidentyfikować (...) bardzo ważny element ryzyka, jeśli chodzi o zachorowania na COVID, to jest element ryzyka związany ze strukturą genetyczną – powiedział Niedzielski na konferencji na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.


Dodał, że dzięki ponad półtorarocznej pracy polskich naukowców udało się zidentyfikować czynnik "sklasyfikowany jako czwarty, co do hierarchii jeżeli chodzi o ciężkość przechodzenia COVID".


Tym czynnikiem jest konkretny gen – powiedział szef MZ.


Jak mówił, udało się wskazać gen odpowiedzialny za predyspozycję do ciężkiego przechodzenia COVID-19. "I to nie jest koniec, bo to odkrycie oznacza, że będziemy mogli wykorzystać tę wiedzę, by identyfikować osoby, które mają predyspozycję do tego, by ciężko przechodzić COVID" – dodał.


Konsekwencją odkrycia tego genu będzie stworzenie odpowiedniego testu genetycznego, który będzie – jak PCR – szybko identyfikował, czy pacjent ma ten gen i czy jest obciążony większym ryzykiem – powiedział Niedzielski. Prof. Moniuszko: 14 proc. Polaków ma wariant genetyczny, który ponad 2-krotnie zwiększa ryzyko ciężkiego COVID-19


Wariant genetyczny, który ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, posiada 14 proc. Polaków. W Europie odsetek ten wynosi średnio 8-9 proc. – powiedział szef projektu prof. Marcin Moniuszko z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na czwartkowej konferencji prasowej.

Na spotkaniu naukowcy poinformowali, że w projekcie dofinansowanym przez Agencję Badań Medycznych, którym kierował prof. Marcin Moniuszko, prorektor UMB ds. nauki i rozwoju, udało się zidentyfikować wariant genu, który ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Chodzi o taki przebieg COVID-19, który jest zakończony pobytem na oddziale intensywnej terapii, a nawet może prowadzić do zgonu.


Okazało się, że spośród wariantów genetycznych, część z nich, a w zasadzie jeden - ma bardzo duże znaczenie w populacji Polski. To wariant genetyczny, który jest związany z chromosomem 3 – powiedział prof. Moniuszko.


Częstość występowania tego wariantu różni się na świecie. W Polsce jest oceniana na 14 proc., w Europie na 8-9 proc., w Azji Południowej na terenie Indii na 27 proc., a w Azji Wschodniej niewielki promil mieszkańców posiada ten ryzykowny wariant, podobnie jak w populacji Ameryki Łacińskiej, wymieniał prof. Moniuszko.Rozmowa z prof. Marcinem MoniuszkąJak zaznaczył, pokazuje to jak ważne jest wykonywanie takich badań w poszczególnych krajach, że nie można przenosić wyników badań zagranicznych bezpośrednio na grunt polski. 


My musimy inwestować w takie badania również na terenie naszego kraju – zaznaczył.


Specjalista podkreślił, że czynnik genetyczny jest mocnym numerem 4. na liście czynników ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 – po zaawansowanym wieku, otyłości, płci męskiej, ale przed chorobami współistniejącymi.


| red: zmj, maj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie samorządy, w których przybyło najwięcej zaszczepionych dostaną pieniądze

12.01.2022, 14:20

24,5 mln zł dostaną łącznie 42 podlaskie samorządy w konkursie "Rosnąca Odporność" za zwiększenie liczby mieszkańców zaszczepionych przeciwko COVID-19. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył w środę (12.01) symboliczne czeki i zapowiedział wypłatę pieniędzy.


W jednej szkole w Podlaskiem obowiązuje nauczanie zdalne z powodu zakażeń koronawirusem

12.01.2022, 09:22

Po zaledwie dwóch dniach powrotu nauki stacjonarnej w szkołach, jest już pierwsza placówka w regionie, w której ponownie obwiązuje częściowe nauczanie zdalne. Wprowadzone ograniczenia dotyczą na razie tylko uczniów z jednej klasy, ale w domach pozostaje tez ponad setka przedszkolaków z kilku placówek.


Dzieciom podawana jest już druga dawka preparatu przeciw COVID-19

7.01.2022, 10:12

Rozpoczynają się szczepienia przeciw COVID-19 drugą dawką dzieci od piątego do jedenastego roku życia. Od pierwszego zastrzyku minęły 3 tygodnie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok