Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy z UMB zbadają, jak smog wpływa na zdrowie Polaków

Naukowcy z UMB zbadają, jak smog wpływa na zdrowie Polaków

autor: Ryszard Minko

20.01.2022, 12:47, akt. 13:08

Naukowcy z Białegostoku, Łodzi, Warszawy, a także Liverpoolu, Moskwy, Pragi i Skopje rozpoczynają trzyletnie badania nad wpływem zanieczyszczenia powietrza w Polsce Wschodniej na zdrowie mieszkańców. Białostockim partnerem projektu jest Uniwersytet Medyczny.

Fotolia.com
Fotolia.com

Będzie to badanie o bardzo szerokiej skali - zapewnia dr Łukasz Kuźma z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badane będzie zjawisko określane mianem „polskiego smogu”, którego główną przyczyną są zanieczyszczenia wydobywające się z domowych kominów w połączeniu ze stosunkowo niską jakością używanego opału i specyficznymi warunkami atmosferycznymi występującymi we wschodniej Europie. W tym kontekście przeanalizowany będzie krótko- i długoterminowy wpływ zanieczyszczeń powietrza na liczbę przyjęć do szpitali z powodów dolegliwości kardiologicznych.

Analizie poddanych będzie szereg zmiennych odpowiedzialnych za ryzyko zgonów i hospitalizacji. W Polsce obejmie on mieszkańców województw podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz warmińsko-mazurskiego. Projekt finansuje Narodowe Centrum Badan i Rozwoju.

Aktualnie szacuje się, że zanieczyszczenie powietrza odpowiada w Polsce za kilkadziesiąt tysięcy zgonów rocznie.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ważne odkrycie naukowców UMB: Geny mają wpływ na to, jak przechodzimy COVID-19 [zdjęcia, wideo]

13.01.2022, 07:20

Udało się wskazać gen odpowiedzialny za predyspozycję do ciężkiego przechodzenia COVID-19. Konsekwencją tego odkrycia będzie stworzenie testu genetycznego szybko identyfikującego czy pacjent jest obciążony większym ryzykiem – powiedział w czwartek (13.01) w Białymstoku minister zdrowia Adam Niedzielski.


Uniwersytet Medyczny w Białymstoku będzie bliżej współpracował z Siecią Badawczą Łukasiewicz

12.01.2022, 11:40

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zacieśnia współpracę z Siecią Badawczą Łukasiewicz. Głównym obszarem działania ma być wykorzystywanie sztucznej inteligencji w medycynie, a także innych projektów badawczo rozwojowych i wdrożeń w obszarze biotechnologii i bioinżynierii.


Nie będzie tymczasowego całodobowego oddziału psychiatrycznego w szpitalu UDSK

4.12.2021, 15:45

Nie ma szans, aby w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku - zanim za rok zostanie otwarte budowane właśnie centrum psychiatrii - powstał tymczasowy całodobowy oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży - powiedziała PAP dyrektor UDSK prof. Anna Wasilewska.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok