Radio Białystok | Wiadomości | Wyróżnienie od RPO dla Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza

Wyróżnienie od RPO dla Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza

22.01.2022, 07:07, akt. 08:04

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyróżnił w piątek (21.01) zespół Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza Odznaką Honorową "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka". Fundacja walczy z wykluczeniem medycznym mieszkańców wsi Makówka, prowadząc na wschodnim Podlasiu Hospicjum domowe, które pomaga osobom starszym i nieuleczalnie chorym zachować godność w ostatnich chwilach życia.

źródło: brpo.gov.pl
źródło: brpo.gov.pl

Mam przyjemność i honor po raz pierwszy wręczyć Odznakę Honorową Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka. I czuję się szczerze dumny z tego, że to wyróżnienie trafi do jednej z najważniejszych współczesnych instytucji w naszym kraju, jaką jest podlaska Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza - mówił Marcin Wiącek. Odznakę Honorową RPO w imieniu Fundacji odebrał jej założyciel i prezes dr Paweł Grabowski. Na swoim profilu w mediach społecznościowych napisał: "Dumni z nagrody".

Fundacja Proroka Eliasza stara się dotrzeć do tych, którzy z powodu biedy, odległości i samotności nie są w stanie skorzystać z opieki paliatywnej oferowanej przez publiczny system opieki zdrowotnej.


Powiedzmy szczerze, tereny wiejskie są w dużej mierze zapomniane i opuszczone przez nasz system opieki zdrowotnej i społecznej, który niemal wyłącznie koncentruje się na miastach. Tymczasem ponad 90 procent naszego kraju stanowią tereny wiejskie. I to właśnie tu występują największe potrzeby, tu rozgrywają się niejednokrotnie najbardziej przejmujące dramaty, jeśli chodzi o życie w starości, w chorobie, czy w biedzie. Dlatego działania podejmowane przez fundację na tym obszarze są szczególnie ważne, urastają do rangi symbolu i są inspiracją dla innych – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. 


Obecnie fundacja opiekuje się w warunkach domowych ponad 40 nieuleczalnie chorymi osobami. W przyszłości zakres jej działalności ma być istotnie rozszerzony  za sprawą wznoszonego w Makówce pod Narwią nowoczesnego hospicjum stacjonarnego. To właśnie na terenie budowanego hospicjum odbyło się uroczyste nadanie odznaki zespołowi Fundacji przez rzecznika.


Z całych sił powinniśmy wspierać to pionierskie przedsięwzięcie. Będę apelował o to do wszystkich. Jestem bowiem przekonany, że jest to misja, która ma szanse nie tylko poprawić sytuację miejscowej ludności, ale być może również zmienić myślenie o życiu i potrzebach wsi, poruszyć opinię publiczną, spowodować, że priorytety w kierowaniu środków na opiekę zdrowotną, w tym zwłaszcza opiekę hospicyjną, ulegną w naszym kraju zmianie – mówił Marcin Wiącek na placu budowy w Makówce.


Działalność fundacji jest w znacznym stopniu finansowana społecznie – można ją wesprzeć za pośrednictwem jej strony internetowej.Odznaka Honorowa RPO "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka" nadawana jest przez Rzecznika od 2009 r. za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw człowieka. Otrzymać je mogą zarówno obywatele RP, jak i obcokrajowcy, a także organizacje i instytucje. Do odznaczonych należą m.in. rosyjskie stowarzyszenie Memoriał, Jerzy Owsiak i stowarzyszenie Caritas Polska. Wyróżnienie nadane Fundacji jest pierwszą odznaką RPO wręczoną przez Marcina Wiącka.

źródło: brpo.gov.pl | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wiosną pierwsi chorzy mają być przyjęci do stacjonarnego hospicjum Proroka Eliasza w Makówce

14.10.2021, 16:34

Do maja ma być ukończona budowa pierwszego na terenach wiejskich w Podlaskiem hospicjum stacjonarnego.


Opieka hospicyjna na wsi

23.06.2021, 16:46

Innowacyjne projekty Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza


Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza

25.03.2021, 18:40

Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza powstała, by opiekować się nieuleczalnie i przewlekle chorymi mieszkańcami wsi z pięciu podlaskich gmin. Jednocześnie trwa budowa hospicjum stacjonarnego w Makówce.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok