Radio Białystok | Wiadomości | SG: Kolejne 22 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

SG: Kolejne 22 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

27.01.2022, 08:24, akt. 09:06

Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowały nielegalnie przekroczyć 22 osoby - poinformowała w czwartek (27.01) Straż Graniczna.

fot. Straż Graniczna
fot. Straż Graniczna

"W dniu 26.01 granicę polsko-białoruską próbowały nielegalnie przekroczyć 22 osoby" - napisała w czwartek na Twitterze Straż Graniczna.Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze dziewięcioosobowa grupa Irakijczyków przy wsparciu białoruskich służb siłowo forsowała granicę. W patrole polskie rzucano kamieniami oraz oślepiano laserami - przekazała rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska. Dodała, że wszyscy imigranci zostali zatrzymani.

Rzeczniczka SG poinformowała, że na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych trzy grupy imigrantów próbowały przekroczyć nielegalnie granicę polsko-białoruską. 


Jedna grupa była pięcioosobowa, druga sześcioosobowa, a w trzeciej było 11 osób. Grupy te próbowały przekroczyć granicę w środę około godz. 3 nad ranem, druga przed godz. 10 i trzecia o około godz. 15. W grupach były różne nacje. Był na przykład obywatel Nigerii, Ghany, Tadżykistanu, Syrii, Egiptu i Jemenu" - podała por. Anna Michalska.


Anna Michalska wskazała, że próby przekroczenia granicy przez te grupy nie były siłowe. 


Przecinali concertinę i zostali zatrzymani przy linii granicy. Jedna z osób trafiła do szpitala prawdopodobnie z odmrożeniami - zaznaczyła por. Michalska.


Rzeczniczka SG przekazała także, że w czwartek około godziny 3:30 na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze dziewięciu obywateli Iraku siłowo forsowało granicę przy wsparciu białoruskich służb. "Przecięli concertinę, a w patrole polskie rzucano kamieniami oraz oślepiano laserami" - podkreśliła. Dodała, że wszyscy obywatele Iraku, którzy brali udział w siłowym forsowaniu granicy zostali zatrzymani.

Por. Michalska podała także, że w środę około godziny 12 funkcjonariusze z placówki SG w Michałowie zauważyli próby przejścia osób przez granicę. "Podchodzili pod granicę, a gdy my się pokazywaliśmy, oni się wycofywali" - tłumaczyła rzeczniczka SG.

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu ub.r. odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


SG: noc była niespokojna; białoruscy żołnierze oddali strzały z długiej broni

26.01.2022, 08:53

Noc była niespokojna. Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze żołnierze białoruscy najpierw przecinali concertinę, a następnie trzy razy w odstępach kilku godzin oddali strzały z broni długiej. Najprawdopodobniej w powietrze - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska.


SG: minionej doby granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 17 osób

25.01.2022, 10:20

Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 17 osób. Zatrzymani to obywatele Iranu, Libanu i obywatel Syrii - poinformowała we wtorek (25.01) Straż Graniczna.


Oficjalnie rozpoczęła się budowa zapory na granicy z Białorusią

25.01.2022, 08:10

We wtorek (25.01) teren oddajemy wykonawcom i rusza budowa zapory na granicy z Białorusią. Prace zaczną się od wiercenia pali i ich betonowania w ziemi - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok