Radio Białystok | Wiadomości | Trwa budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej [zdjęcia, wideo]

Trwa budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej [zdjęcia, wideo]

27.01.2022, 16:00, akt. 22:00

Na granicy polsko-białoruskiej rozpoczęła się budowa bariery. "Cała długość bariery będzie wynosić 186 kilometrów. Teraz budowane jest około 20 kilometrów równocześnie" - podkreśliła rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Trwa budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Budowa rozpoczęła się m.in. w okolicach miejscowości Tołcze

W czwartek (27.01) dziennikarze przyjechali do strefy przygranicznej w okolicach miejscowości Tołcze na terenie ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Kuźnicy. W tym miejscu wykonawca rozpoczął prace związane z budową bariery na granicy polsko-białoruskiej. "Znajdujemy się na odcinku, gdzie prace budowlane prowadzi firma Unibep" - przekazała podczas wizyty w strefie przygranicznej rzeczniczka SG por. Anna Michalska.Adam Poliński, członek zarządu Unibep SA, która jest odpowiedzialna z ten odcinek bariery poinformował, że wykonawca rozpoczął swoje prace od umożliwienia dojazdu, czyli od przygotowania drogi technologicznej dla pojazdów i maszyn. "Po wytyczeniu geodezyjnym do prac ruszyły wiertnice, które wykonują świdrem otwory pod pale. Te pale będą stanowić fundament pod słupy stalowe. Po wywierceniu umieszczane jest tam zbrojenie, a następnie zalewany jest pal betonem" - tłumaczył Adam Poliński.

Po kilku dniach wrócimy w to miejsce i będziemy montować stalowy słup na każdym z tych pali i między tymi słupami później będziemy umieszczać metalowe przęsła 4,5-metrowej wysokości. Poniżej będzie jeszcze podwalina betonowa

- podkreślił członek zarządu Unibep SA.

Wskazał przy tym, że metr w ziemię zostanie wkopana podwalina i będzie pół metra ponad poziomem gruntu i na tym 4,5-metrowej wysokości przęsła. "Czyli ogrodzenie będzie miało 5 metrów wysokości, z góry zakończone concertiną" - przekazał.

Adam Poliński zaznaczył też, że konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex odpowiada za dwa odcinki z czterech. "Łącznie jest to nieco ponad 80 kilometrów" - podał.

"Zaczynamy na rzece Świsłocz w okolicach Krynek w kierunku Kuźnicy. To jest pierwszy odcinek. I od Kuźnicy na północ w kierunku Nowego Dworu i Lipska, to jest drugi odcinek" - dodał.

Cała długość bariery będzie wynosić 186 kilometrów

Z kolei rzeczniczka SG por. Anna Michalska przypomniała, że cała długość bariery będzie wynosić 186 kilometrów. 

Przekazała przy tym, że na czas prac wykonawczych concertina jest zdejmowana. "Mniej więcej od godz. 7:00 do godzin wieczornych. W nocy jest rozstawiana na te miejsca" - wyjaśniła.

"W te miejsca, gdzie jest zdejmowana concertina są dodatkowe patrole funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierze Wojska Polskiego i Policja. Mamy również skierowane w te miejsca inne systemy obserwacji, w tym z powietrza, jak np. drony. Te odcinki szczególnie monitorujemy" - zapewniła.

Rzeczniczka SG podała też, że pod budowę bariery potrzebne jest 8 metrów gruntu od linii granicy. "Te osiem metrów znajduje się w pasie drogi granicznej. Pas drogi przygranicznej to jest miejsce, w które w zasadzie docieraliśmy samochodami służbowymi, więc on w większości nie jest zalesiony" - mówiła. W miejscach zadrzewionych trzeba będzie niestety usunąć drzewa - dodała. "Podkreślamy, że tutaj priorytetem jest bezpieczeństwo" - zaznaczyła.

Straży Granicznej bardzo zależy na tym, aby była jak najmniejsza ingerencja w środowisko. Cały czas współpracujemy z nadleśnictwami i z Białowieskim Parkiem Narodowym. Wiemy, że wykonawcy przestrzegają też wszelkich zasad. Starają się, żeby ta budowa nie ingerowała za bardzo w środowisko

- podkreśliła.


Na całym odcinku bariery będą 22 bramki dla zwierząt 

Podała, że na całym odcinku bariery są przewidziane 22 bramki dla zwierząt o szerokości pięciu metrów. "Te bramki w zależności od tego, jaka będzie presja migracyjna zwierząt będą otwierane. Ich lokalizacja nie jest przypadkowa. Zostały ustalone w porozumieniu z nadleśnictwami, ekologami w tych miejscach, gdzie są migracje zwierząt" - przekazała.

Bariera ma być ukończona w czerwcu. Mówimy tu o barierze fizycznej. Równocześnie będzie też budowana bariera elektroniczna, czyli m.in. czujniki czy kamery, które będą umiejscowione wzdłuż bariery fizycznej. Cały system elektronicznej ochrony ma być oddany około września

- dodała rzeczniczka SG.


Inwestycja jest celem publicznym

Zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej inwestycja jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też Prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Formalnym inwestorem jest komendant główny Straży Granicznej. Cała inwestycja ma kosztować 1,6 mld zł.

W ramach Programu modernizacji służb mundurowych na lata 2022-2025 Straż Graniczna planuje zbudowanie bariery elektronicznej na całej lądowej zewnętrznej granicy UE: z Rosją, Białorusią i Ukrainą.

źródło: PAP | red: mag, wsz, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Oficjalnie rozpoczęła się budowa zapory na granicy z Białorusią

25.01.2022, 08:10

We wtorek (25.01) teren oddajemy wykonawcom i rusza budowa zapory na granicy z Białorusią. Prace zaczną się od wiercenia pali i ich betonowania w ziemi - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.


gen. bryg. Andrzej Jakubaszek

11.01.2022, 08:18

- Istnieje niestety możliwość, że ten sztucznie wykreowany szlak może stać się jednym z wielu takich tradycyjnych szlaków nielegalnej migracji do krajów Unii Europejskiej.


dr Wojciech Szewko

7.01.2022, 08:30

"Można się spodziewać różnych prowokacji ze strony białoruskiej. Oni nie pozwolą na to, żeby budowa zapory przebiegała bez problemów. Musimy się przyzwyczaić do tego, że granica polsko-białoruska będzie taką płonącą granicą" - mówi dr Wojciech Szewko.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok