Radio Białystok | Gość | gen. bryg. Andrzej Jakubaszek - komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

gen. bryg. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

11.01.2022, 08:18, akt. 21:36

- Istnieje niestety możliwość, że ten sztucznie wykreowany szlak może stać się jednym z wielu takich tradycyjnych szlaków nielegalnej migracji do krajów Unii Europejskiej.

Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka (zdjęcie archiwalne)
Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka (zdjęcie archiwalne)

Z gen. Andrzejem Jakubaszkiem rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Białoruskie służby wciąż przepuszczają migrantów, którzy nielegalnie próbują przedostać się do Polski. Jak będzie wyglądać sytuacja w najbliższych miesiącach? W jaki sposób przebiegać będzie budowa zapory na granicy?

Z komendantem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej generałem brygady Andrzejem Jakubaszkiem rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Jak z perspektywy Straży Granicznej wygląda teraz sytuacja na granicy polsko-białoruskiej? Śledząc internet, media, można odnieść wrażenie, że jest spokojniej albo w ogóle jest spokojnie.


gen. Andrzej Jakubaszek: Na pewno nie możemy powiedzieć, że sytuacja się ustabilizowała. Na pewno cyfry są mniejsze, jeżeli chodzi o liczbę prób nielegalnego przekroczenia granicy, liczbę osób, które starają się nielegalnie przekroczyć granicę. Natomiast skala co do liczby miejsc, w których te próby są podejmowane, jest nawet bardziej rozszerzona. W zasadzie w każdej placówce Straży Granicznej na całym odcinku granicy z Białorusią w województwie podlaskim dochodzi systematycznie do prób, usiłowań albo nawet nielegalnych przekroczeń granicy - od Płaskiej aż do samego Mielnika.


Faktycznie osób próbujących przekraczać granicę w ostatnich dniach, tygodniach jest dobowo mniej. Natomiast ważna jest chyba regularność - te próby są codziennie.


Dokładnie. Mieliśmy chyba jeden dzień, kiedy nie odnotowaliśmy żadnej próby przekroczenia granicy. Niestety to się nam stabilizuje ze zwyżkami. I tak jak było jeszcze niedawno kilkanaście, tak już teraz normą jest kilkadziesiąt, dochodząc do niemalże 50 przypadków co do liczby osób usiłujących przekroczyć granicę dziennie.

Widzimy również po stronie białoruskiej pewne symptomy, że liczba osób może się zwiększać. Odnotowujemy również przypadki przyjazdu tych osób po grudniu ubiegłego roku. Są to nowe osoby, które przyjechały czasami innym szlakiem niż tylko Mińsk. Głównie są to osoby, które poprzez Moskwę, a dalej przemieszczając się do Mińska, starają się tutaj przekraczać granicę. To są też innego rodzaju profile osób - mężczyźni, ale nie tylko Syryjczycy, nie tylko Irakijczycy, których jest coraz mniej, ale pojawiają się Palestyńczycy, Egipcjanie i przedstawiciele innych narodowości.


Czyli mimo tego, że udało się zamknąć niektóre szlaki migracyjne, Białoruś jednak nie rezygnuje z presji migracyjnej i szuka innych rozwiązań.


Tu można zaryzykować dwie teorie. Po pierwsze Białoruś nie rezygnuje z takich nieustających prób ułatwiania nielegalnego przekraczania granicy przez imigrantów. Ale jest też inna możliwość - że właśnie ten sztucznie wykreowany szlak może być już w sposób naturalny wykorzystywany przez innych, którzy parają się zjawiskiem nielegalnej migracji, i inne osoby, które starają się nielegalnie przekraczać granicę, żeby znaleźć się w Europie, mogą korzystać z tego szlaku, który uprzednio nie istniał. I ten sztuczny, wykreowany szlak może niestety stać się jednym z wielu takich tradycyjnych szlaków nielegalnej migracji do krajów Unii Europejskiej.


Ekspert z Collegium Civitas dr Wojciech Szewko w rozmowie z Polskim Radiem Białystok powiedział w ubiegłym tygodniu, że największym sprzymierzeńcem polskich funkcjonariuszy w kryzysie migracyjnym jest obecnie "generał Mróz".


Również. Na pewno z jednej strony można powiedzieć, że hamuje to pewne zapędy w tym kierunku, w szczególności osób, które pochodzą z innych stref klimatycznych i które w sposób naturalny nie są przygotowane na takie warunki. Ale należy też pamiętać, że pewne odcinki mogą być łatwiej przekraczalne właśnie w związku z mrozem. Są to kierunki rzeczne, ale również kierunki bagienne. Zmrożenie tej warstwy powoduje łatwiejsze, niż było to uprzednio, przekraczanie granicy. Także są tu plusy i minusy.


Jakie są pańskie przewidywania - jak będzie wyglądać sytuacja na granicy polsko-białoruskiej za kilka miesięcy, kiedy mróz się wycofa?


Tutaj mamy do czynienia nie tylko z pogodowymi uwarunkowaniami. Chodzi o budowę zapory inżynieryjnej, która rozpocznie się pod koniec miesiąca. Widzimy tutaj też pewne ryzyka związane z tym, że pewne odcinki należy przygotować do tego, żeby tę inwestycję rozpocząć, czyli zdjąć zaporę tymczasową zbudowaną przez wojsko na małym odcinku, żeby zacząć budowę zapory stałej. To jest pierwsza rzecz. Druga to oczywiście pogoda, która przechodząc z aury zimowej na wiosenną, w ogóle sprawia, że zjawiska nielegalnej migracji rosną. I to nie tylko rosną na granicy polsko-białoruskiej - rosną generalnie na każdych innych zewnętrznych granicach Unii Europejskiej.


Jakie są zagrożenia, jeżeli chodzi o budowę zapory na granicy?


Podstawowe ryzyko to to, co będzie się działo po stronie sąsiedniej. Wiemy o tym, że ta inwestycja może być narażana na spowalnianie poprzez określone działania służb białoruskich, polegające na tym, że osoby będą przepychane na stronę polską właśnie w momentach, kiedy ta inwestycja będzie wykonywana, po to między innymi, żeby utrudnić inwestycję, spowolnić ją i oczywiście cały czas sondować sposób realizacji zadań przez służby po stronie Polski.


Czy funkcjonariusze będą strzec bezpieczeństwa pracowników, którzy będą budowali zaporę?


Z wojskiem i policją będą strzec ochrony granicy państwowej. Oczywiście z uwzględnieniem również znajdujących się tam osób i mienia. Ale naszym podstawowym zadaniem jest ochrona granicy państwowej.


Czy sądzi pan, że na wiosnę sytuacja może znowu eskalować i wrócić do poziomu z września, października, listopada?


Sądzę, że na pewno będą większe ilości w porównaniu z tym, co obserwujemy dotychczas. Nie sądzę, żeby oscylowały wokół takich dużych cyfr, jakie miały miejsce we wrześniu czy w październiku. Po pierwsze, wiadomo już, jaka jest postawa służb po stronie polskiej, nasza determinacja. Po drugie, będziemy mieli ułatwione zadanie w związku z tym, że na wiosnę na sporej długości odcinka będzie już postawiona zapora inżynieryjna, która w sposób naturalny ułatwi nam ochronę granicy państwowej. Po trzecie, nie zapominajmy, że wraz z zaporą, będzie zbudowana droga dojazdowa, która ułatwi szybkość i sposób reakcji.


Do marca obowiązuje zakaz wstępu do strefy przygranicznej. Co dalej?


Na pewno władze będą obserwować przede wszystkim rozwój inwestycji i rozwój sytuacji migracyjnej i dostosowywać do tego zmiany w przepisach. Jeżeli sytuacja będzie dynamiczna i nieprzewidywalna, prawdopodobnie należy się spodziewać rozważenia opcji zabezpieczenia i inwestycji, i ochrony granicy przed nadmiernymi ryzykami. Rekomendowałbym kilkumiesięczne uzbrojenie się w cierpliwość i przyzwyczajenie się w pewnym stopniu do tej sytuacji, z którą mamy miejsce obecnie, gdzie więcej jest jednak zysków niż strat.


Czy łamanie zakazu wstępu do tej strefy to teraz duży problem?


Niewielki. Wspólnie z policją mamy również uprawnienia karania, identyfikowania tych, którzy naruszają ten zakaz. I z tego co wiem od komendanta wojewódzkiego policji pana generała Szewca, nie jest to problem powtarzający się w systemie codziennym. To incydentalne przypadki. Tutaj staramy się też rozumieć poszczególne intencje tych przypadków.


Co z Kuźnicą? Od listopada ubiegłego roku do odwołania zamknięte jest przejście graniczne. Rozumiem, że czas na to odwołanie jeszcze nie nadszedł.


Oczywiście do tego, żeby przywrócić ruch graniczny na tym przejściu, muszą być spełnione określone uwarunkowania - spokój na odcinku i brak jakichkolwiek ryzyk, że w szybkim okresie czasu napłyną tam nielegalni migranci w sposób masowy i będą próbować ponownie przekroczyć siłowo granicę.


A to ryzyko dalej istnieje?


Istnieje. Mamy cały czas informacje, że w centrum logistycznym przebywają nielegalni migranci, w Grodnie przebywają nielegalni imigranci, w niedalekich odległościach od przejścia granicznego w Kuźnicy przebywają nielegalni migranci. Także w naszej opinii nie zaistniały żadne znaczące zmiany od tego momentu, kiedy dokonano zamknięcia przejścia granicznego w Kuźnicy.


Czy macie szacunki, ilu migrantów może być wciąż na Białorusi?


Na pewno są to mniejsze liczby w porównaniu z tym, z czym mieliśmy do czynienia w listopadzie. Być może nawet dwu-, trzykrotnie mniejsze. Natomiast co najmniej kilka do kilkunastu tysięcy osób w naszej opinii może cały czas przebywać tam w określonym celu - w celu dalszego przedostania się do krajów Unii Europejskiej.


| red: zmj, wsz


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Przemysław Daca, fot. Monika Kalicka

Przemysław Daca

prezes Wód Polskich
20.05.2022

- Wodociągi Białostockie przedstawiają wniosek taryfowy, który jest niezgodny z prawem. Z tego powodu Wody Polskie nie mogą go zatwierdzić - mówi Przemysław Daca.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
20.05.2022

"Byliśmy grupą rzemieślników, która wyrywała punkty, wyrwaliśmy ich wystarczająco na to, żeby utrzymać się w ekstraklasie. Uważam, że to nie jest to, na co zasługuje Jagiellonia - na wyrywanie punktów" - ocenia miniony sezon prezes Jagiellonii Białystok.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

kmdr por. Maksymilian Dura

ekspert portalu Defence24.pl
19.05.2022

"Jest to bardzo dobry krok ze strony Szwecji i Finlandii i powinniśmy się z tego cieszyć. To też nam uprości wymianę handlową, jeśli chodzi o sprzęt zbrojeniowy" - tak obecność Szwecji i Finlandii w NATO ocenia Maksymilian Dura.


foto: Monika Kalicka

Grzegorz Walijewski

hydrolog, rzecznik prasowy IMGW
18.05.2022

Coraz głośniej w Polsce o problemach z wodą. Specjaliści mówią o suszy hydrologicznej, co oznacza poważny stan. Jak na tle kraju wyglądają podlaskie zasoby wody i czy grozi nam w regionie susza?

Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
18.05.2022

- Piłka błotna to przede wszystkim zabawa. Nasze hasło brzmi "obrzucajmy się błotem na boisku, nie w realnym świecie" - mówi Maciej Rant.

Jan Strzelecki, mat. pras.

Jan Strzelecki

z Polskiego Instytutu Ekonomicznego
18.05.2022

"Dzięki infrastrukturze portowej możemy importować ropę z całego świata, ale embargo na rosyjską ropę może się przełożyć na ceny paliw w Polsce" - zauważa Jan Strzelecki.


Grzegorz Puda, źródło: gov.pl

Grzegorz Puda

minister funduszy i polityki regionalnej
17.05.2022

- Chcielibyśmy, aby dużą część środków z KPO stanowiły pieniądze na odbudowę gospodarki, na przyspieszenie rozwoju, na możliwość zwiększenia miejsc pracy, aby jeszcze bardziej to nasze koło zamachowe, którym są środki nie tylko europejskie, stanowiły podstawę do efektu kuli śnieżnej, abyśmy się mogli szybciej rozwijać.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Wojciech Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
16.05.2022

Od dziś nie ma już w Polsce stanu epidemii, jest - zagrożenie epidemiczne. "Nawet jeżeli pojawiłby się wzrost zachorowań, to jesteśmy na to przygotowani".

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
13.05.2022

"Na ten moment, w skali województwa, mamy kilka przypadków unieważnienia egzaminu maturalnego" - mówi Agnieszka Muzyk.


Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot, fot. Monika Kalicka

Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot

z Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku
12.05.2022

"Decydując się na swój recital, studenci pokazują swoją wrażliwość, swoje zainteresowanie, nurt, w którym się naprawdę dobrze czują lub kompensują swoje niedobory przez przygotowanie przez wybitnych fachowców" - mówi dyrektor Studium Wokalno-Aktorskiego Paweł Szymański.

Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

trenerka biznesu i doradca kariery
12.05.2022

"Poszukiwanie pracy jest projektem nie na miesiąc, a na miesiące, na lata i warto naprawdę się dobrze do tego przygotować. Wysyłanie stu CV na sto różnych stanowisk w tej samej wersji - nie jest dobre" - radzą ekspertki od poszukiwania pracy.

Bożena Bednarek, fot. Sylwia Krassowska

Bożena Bednarek

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski"
11.05.2022

Trochę poezji, trochę show - tak w skrócie można określić slam poetycki, którego druga odsłona już 12 maja w Białymstoku. "To bardzo oryginalne podejście do promowania poezji, zupełnie inne niż oficjalne konkursy czy spotkania autorskie".


dr Arkadiusz Niedźwiedzki, fot. Joanna Szubzda

dr Arkadiusz Niedźwiedzki

ekonomista z UwB
11.05.2022

- Jeżeli mamy problemy związane z obsługą zobowiązań kredytowych, to po prostu trzeba z bankiem rozmawiać i próbować ustalić lepsze warunki spłaty czy odroczenie. Nie należy traktować tej sytuacji jako walki, ale jako próbę dogadania się.

Michał Marek, mat. pryw.

Michał Marek

z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa
10.05.2022

"Kreml doskonale gra na nastrojach społecznych, na resentymentach, na emocjonalnej sferze odbiorców" - mówi Michał Marek.

fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych
9.05.2022

"Nie przewiduję w tej chwili, aby do czwartego kwartału, bo wtedy ruszy gazociąg Baltic Pipe, żebyśmy musieli ograniczać dostawy gazu do odbiorców. Nawet gdyby doszło do takiej sytuacji, - nie dotknie to gospodarstw domowych" - podkreśla Jacek Sasin.


Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
6.05.2022

"Nie może się znudzić coś, co jest tak różnorodne, tak niesamowite i co pokazuje potęgę intelektualną, potęgę naukową, potęgę artystyczną naszego miasta i regionu" - prof. Marcin Moniuszko zachęca do udziału w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

Andrzej Bołkun, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Bołkun

redaktor naczelny lwowskiego portalu Leopolis.news
5.05.2022

- Rosjanie planują 9 maja przeprowadzić paradę w Mariupolu, dlatego nie żałują swoich żołnierzy - giną ich codziennie setki. Jeżeli ona się odbędzie, to wojska ukraińskie też będą planować jakieś niespodzianki na tę paradę.

Sebastian Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

st. bryg. Sebastian Zdanowicz

podlaski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej
4.05.2022

"Służymy pomocą w szerokim zakresie - nie ignorujemy, nie bagatelizujemy żadnych zgłoszeń. Dlatego zarówno PSP, jak i OSP, cieszy się dużym poparciem społecznym. Na nas zawsze można liczyć" - mówi st. bryg. Sebastian Zdanowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji narodowej
4.05.2022

"Trzymamy kciuki, tradycyjnie połamania piór. Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze, zdadzą na wysokim poziomie, potem dostaną się na te studia, na które sobie wymarzyli" - życzy maturzystom wiceminister edukacji.

fot. Monika Kalicka

Helena Dubowska

dyrektor Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Grodnie
2.05.2022

"Polska szkoła w Grodnie działa i będzie działać mimo ustawowej na Białorusi likwidacji nauczania w języku polskim" - podkreśla Helena Dubowska.

fot. Monika Kalicka

Wojciech Kirejczyk

dyrektor Biura Programu Niepodległa
2.05.2022

"Biuro Programu Niepodległa zaprasza wszystkie Polki, Polaków i przyjaciół Polski w kraju i za granicą do tego, żeby w Dzień Flagi wywiesić biało-czerwoną flagę na balkonie, w oknie (...) i pochwalić się zdjęciem tej naszej flagi w mediach społecznościowych właśnie z hasztagiem #mojaflaga" - mówi Wojciech Kirejczyk.


prof. Ernest Kuchar, źródło: archiwum prywatne

prof. Ernest Kuchar

prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii
29.04.2022

Narastający kryzys humanitarny spowodowany falą uchodźców wojennych może źle wpływać na sytuację epidemiczną w Polsce - uważają eksperci. W trwającym Europejskim Tygodniu Szczepień podkreślają, że szczepienia ochronne są niezbędne do zapobiegania chorobom zakaźnym i tym samym do ochrony życia.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
29.04.2022

"Bardzo nas cieszy, że usługa Twój e-PIT cieszy się tak dużym powodzeniem. 90% zeznań wpływa do urzędów skarbowych w sposób elektroniczny" - mówi Radosław Hancewicz.

Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

psycholog, trenerka biznesu i doradca kariery
28.04.2022

"Musimy się zastanowić czy to, co robimy w pracy, daje nam satysfakcję, ale też czy jesteśmy doceniani. Bo czasami my jesteśmy bardzo zadowoleni ze swojej pracy, ale na przykład nasz szef tego nie okazuje, więc w pewnym momencie ta atmosfera albo brak docenienia jest symptomem do zmiany pracy" - oceniają goście Radia Białystok.


Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski

ekspert z portalu Energetyka24.com
27.04.2022

"Jesteśmy w dobrej sytuacji, na taki scenariusz przygotowywaliśmy się od wielu lat. Tych połączeń, zabezpieczeń jest dużo, więc do czasu uruchomienia Baltic Pipe, który w całości zastąpi rosyjskie dostawy gazu, damy radę" - mówi Daniel Czyżewski.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
27.04.2022

- To oczywiste, że przy takiej skali pomocy, którą udzielamy, pomoc zewnętrzna jest nam potrzebna. W tej chwili korzystamy wyłącznie ze środków krajowych (...) Mamy różne deklaracje dotyczące wsparcia z UE, z agend ONZ-owskich czy też np. USA.

Marcin Zwolski, fot. Monika Kalicka

dr Marcin Zwolski

kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
26.04.2022

Matty Cash skradł serca polskich kibiców nie tylko swoimi umiejętnościami, ale też charakterem i sposobem bycia - jego przodkowie pochodzą z Podlasia.


prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
26.04.2022

"Raty kredytów zależą od stóp procentowych i sytuacji na rynku finansowym. Na razie nie wiadomo, o ile mogą spaść, ale jeśli rozwiązania rządu wejdą w życie, to myślę, że może być to w przedziale od 300 do 500 zł mniej" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Roman Kaleta, źródło: malow.com.pl

Roman Kaleta

prezes firmy Malow
25.04.2022

"Kilka budynków w odległości kilkuset metrów jest zburzonych, ale nasza fabryka do tej pory nie ma żadnego uszkodzenia wojennego" - mówi prezes suwalskiej firmy Malow.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych
22.04.2022

- Pokazywanie, że przyjmowanie Ukraińców w Polsce prowadzi do dyskryminacji Polaków w ich własnym kraju albo że jest to proces, który może być groźny dla naszego państwa, to jest najważniejsza w tej chwili operacja dezinformacyjna prowadzona w języku polskim.


Jarosław Schabieński, fot. Tomasz Kubaszewski

dr Jarosław Schabieński

naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa białostockiego oddziału IPN
21.04.2022

"Nawiązania do ideologii komunistycznej w tej dzisiejszej sytuacji są bardzo wyraźne. Armia rosyjska nigdy się od tych korzeni nie oderwała, czuje się w naturalny sposób spadkobiercą Związku Sowieckiego, jest dumna z tamtej armii i niestety postępuje tak samo, czyli w sposób bardzo brutalny, dziki" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Jarosław Schabieński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
21.04.2022

"Już za niecały miesiąc nasze duże biegowe święto. Nareszcie te kilka tysięcy osób będzie mogło wspólnie stanąć na linii startu, tak jak w 2019 roku" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Sokołowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Sokołowski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku
21.04.2022

"Każdy z nauczycieli musi tak pracować, żeby zaspokoić potrzeby edukacyjne polskich dzieci, a jednocześnie nie zaniedbać dzieci z Ukrainy. Jest to wyzwanie, ale to jest do zrobienia" - mówi Mariusz Sokołowski.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski w Warszawie
20.04.2022

"Białorusini pokazują i całemu światu, i Ukraińcom, że my jesteśmy po stronie ukraińskiej, że my rozumiemy, czym jest ukraińska niepodległość i to, że z terytorium Białorusi lecą rakiety to jest decyzja Łukaszenki, który nie jest uznawany za prezydenta białoruskiego" - ocenia Aleś Zarembiuk.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
19.04.2022

- Rosja nie jest i nigdy nie była kluczowym rynkiem zbytu dla przedsiębiorców z naszego województwa. Jesteśmy bardzo dobrym partnerem dla Litwy, jesteśmy kluczowym partnerem dla Niemiec i też dla Francji, dlatego trzeba to rozszerzać.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk

dyrektor łomżyńskiego WORD-u
19.04.2022

"Ostatnia podwyżka opłat nastąpiła w styczniu 2013 roku. (...) Związek Województw widząc sytuację przestawił stanowisko, w którym postuluje, by opłaty z tytułu przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy podnieść do kwoty, która jest w ustawie o kierujących pojazdami" - mówi Mirosław Oliferuk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok