Radio Białystok | Wiadomości | W kilku podlaskich prokuraturach odnotowano łącznie ponad 450 spraw związanych z nielegalnym przekraczaniem granicy

W kilku podlaskich prokuraturach odnotowano łącznie ponad 450 spraw związanych z nielegalnym przekraczaniem granicy

autor: Ryszard Minko

28.01.2022, 12:24, akt. 12:31

Ponad 450 spraw i blisko pół miliona złotych kosztów to bilans półrocznej pracy podlaskich prokuratur rejonowych zajmujących się sprawami związanymi z nielegalnym przekraczaniem granicy.

Fot. Joanna Szubzda
Fot. Joanna Szubzda


Na pytanie o ilość spraw i związane z nimi koszty postępowań odpowiedziały prokuratury w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Siemiatyczach. Od sierpnia ubiegłego roku, kiedy rozpoczęły się masowe próby nielegalnego przekraczania granicy, do końca roku zarejestrowano tam w sumie 450 spraw, w przeważającej mierze dotyczących osób zatrzymanych podczas próby przemytu migrantów. 

Głównymi kosztami w takich postępowaniach są przede wszystkim wynagrodzenia dla biegłych tłumaczy wahające się od 40 do 140 złotych za godzinę oraz transport zatrzymywanych samochodów na parking policyjny. Jak informują prokuraturym zatrzymywani obcokrajowcy posługują się najczęściej językiem arabskim, albańskim i kurdyjskim i to tłumaczenia z tych języków generują największe koszty. 

Statystycznie każda ze spraw to mniej więcej tysiąc złotych kosztów dla prokuratury, ale są też i takie, za które trzeba zapłacić trzy razy więcej. Tym samym najwięcej, bo po około 190 tysięcy złotych w postępowaniach przygotowawczych wydały prokuratury rejonowe w Białymstoku i Sokółce, gdzie do końca 2021 roku zarejestrowano po 118 spraw.

W sumie w 6 prokuraturach odnotowano ponad 450 spraw, których łączne koszty sięgnęły prawie pół miliona złotych.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd skazał dwóch obywateli Rumunii, którzy przewozili migrantów

19.01.2022, 16:07

Pół roku i rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata to kara dla dwóch obywateli Rumunii, których białostocki sąd skazał za przewożenie migrantów nielegalnie przekraczających granicę z Białorusią.


Zatrzymano grupę przestępczą zajmującą się organizacją nielegalnego przekraczania granicy

14.01.2022, 09:50

Dziewięć osób zatrzymała Straż Graniczna w śledztwie Prokuratury Okręgowej w Zamościu dotyczącym nielegalnej migracji z Białorusi. Według śledczych, grupa miała organizować transport migrantów z terenów przygranicznych do Niemiec.


Prokuratura zaskarżyła postanowienie sądu ws. odmowy aresztu "kuriera" z Syrii

1.11.2021, 08:05

Prokuratura Rejonowa w Hajnówce zaskarżyła postanowienie miejscowego sądu, który nie uwzględnił jej wniosku i nie zastosował aresztu wobec Syryjczyka podejrzanego nie tylko o pomoc w transporcie nielegalnych imigrantów, ale też o czynną napaść na policjanta - powiedział szef hajnowskiej prokuratury rejonowej Jan Andrejczuk.


Prokuratura Rejonowa w Sokółce wszczęła śledztwo ws. śmierci czwartego imigranta

24.09.2021, 14:43

Prokuratura Rejonowa w Sokółce wszczęła śledztwo ws. śmierci imigranta, który minionej nocy pomimo reanimacji prowadzonej przez patrol oraz zespół karetki pogotowia zmarł ok. pół kilometra od granicy polsko-białoruskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok