Radio Białystok | Wiadomości | Natalia Maliszewska nie wystąpi w wyścigu na 500 m w short tracku

Natalia Maliszewska nie wystąpi w wyścigu na 500 m w short tracku

5.02.2022, 11:29, akt. 13:20

Rywalizująca w short tracku Natalia Maliszewska nie przystąpi ostatecznie do sobotnich eliminacji wyścigu na 500 m podczas zimowych igrzysk w Pekinie, po tym jak kolejny test na obecność COVID-19 dał wynik pozytywny - poinformował Polski Komitet Olimpijski.

fot. Rafał Oleksiewicz
fot. Rafał Oleksiewicz

Zawirowanie wokół Maliszewskiej, która była jedną z faworytek tej konkurencji, trwało od prawie tygodnia. Dopiero w nocy z piątku na sobotę czasu lokalnego opuściła hotel izolacyjny i wróciła do wioski olimpijskiej w stolicy Chin. PKOl podał wówczas, że nastąpiło to dzięki działaniom i staraniom kierownictwa Polskiej Misji Olimpijskiej oraz krajowego komitetu olimpijskiego.Posłuchaj rozmowy z prezesem Juvenii Białystok Januszem Bielawskim By jednak wystąpić w sobotnich eliminacjach swojej koronnej konkurencji musiała poddać się jeszcze jednemu badaniu i ono brutalnie zakończyło jej marzenie o udziale w tych zmaganiach.

"Polski Komitet Olimpijski został poinformowany przed momentem, że kolejny test na obecność w organizmie koronawirusa u specjalizującej się w short tracku Natalii Maliszewskiej przyniósł wynik pozytywny i uniemożliwia jej tym samym start w rywalizacji na dystansie 500 metrów. PKOl, stojąc na stanowisku, że zdrowie łyżwiarki jest najważniejsze, czeka na kolejne informacje w tej sprawie" - przekazał attache prasowy reprezentacji Pekin 2022 Jerzy Jakobsche.Sytuacja 26-letniej zawodniczki, najbardziej utytułowanej reprezentantki Polski w short tracku, zmieniała się w ostatnich dniach wielokrotnie. Do Pekinu przyleciała 27 stycznia razem z główną częścią biało-czerwonej ekipy, trzy dni później uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa. Wcześniej zakażenia potwierdzono m.in. u części kadry łyżwiarskiej rywalizującej na długim torze.W środę kolejny test Maliszewskiej dał wynik negatywny, co oznaczało, że - zgodnie z obowiązującymi przepisami - jeszcze jeden taki rezultat pozwoliłby jej wrócić do wioski olimpijskiej i przystąpić do rywalizacji sportowej w koronnej konkurencji. Dzień później kolejne badanie dało wynik pozytywny, ale ponieważ stężenie wirusa było niewielkie, polska ekipa liczyła, że przy kolejnym negatywnym panel ekspertów medycznych uwzględni wniosek o dopuszczenie Polki do startu. W piątek wynik był jednak ponownie pozytywny i w pierwszej kolejności PKOl ogłosił wówczas, że zawodniczki Juvenii Białystok zabraknie w sobotę na liście startowej. Sytuacja zmieniła się dopiero po wielu godzinach, gdy zwolniono ją z izolacji.

Start Maliszewskiej na 500 m był aż do niedawna jedną z największych nadziei na medal biało-czerwonych w Pekinie. 26-letnia zawodniczka jest m.in. triumfatorką Pucharu Świata (2018/19), srebrną medalistką MŚ (2018) i mistrzynią Europy (2019). W trwającym sezonie zwyciężyła w zawodach PŚ na olimpijskim torze w Pekinie, była druga w Nagoi, a łącznie uplasowała się na trzeciej pozycji.Na stronie igrzysk przy jej nazwisku obecnie widnieje tylko sztafeta na 3000 m. Wywalczyła ona jednak kwalifikację olimpijską również na 1000 m i 1500 m indywidualnie. 26-letnia Polka na pierwszym z wymienionych dystansów dwukrotnie stanęła na podium zawodów PŚ. Rywalizacja w tej konkurencji rozpocznie się w stolicy Chin w środę.


Polki odpadły w eliminacjach na 500 m

Wszystkie trzy Polki, które wystartowały w eliminacjach wyścigu na 500 m w short tracku podczas zimowych igrzysk w Pekinie, odpadły na tym etapie. 

Patrycja Maliszewska, starsza siostra Natalii, zajęła trzecie miejsce w swojej serii z czasem 44,130. Z kolei Kamila Stormowska i Nikola Mazur były ostatnie w swoich biegach uzyskując - odpowiednio - 44,053 i 43,732.

Awans do ćwierćfinału wywalczyły po dwie najlepsze zawodniczki z każdej serii oraz cztery z trzecich lokat z najlepszymi czasami. Najlepszy wynik w całej stawce uzyskała Holenderka Suzanne Schulting. Złota medalistka igrzysk z Pjongczangu na dystansie dwukrotnie dłuższym uzyskała w sobotę 42,379 i ustanowiła tym samym rekord olimpijski.

źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Janusz Bielawski

5.02.2022, 08:23

"Możemy to rozpatrywać chyba w kategorii cudów. Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, że Natalia Maliszewska mogła wrócić do wioski olimpijskiej. Miejmy nadzieję, że wszystko będzie super" - mówi Janusz Bielawski.


Natalia Maliszewska zwolniona z kwarantanny - jest już w wiosce olimpijskiej

4.02.2022, 20:28

Natalia Maliszewska została zwolniona z hotelu izolacyjnego i przebywa już w wiosce olimpijskiej w Pekinie - poinformował Polski Komitet Olimpijski. To oznacza, że może w sobotę (05.02) wystartować w eliminacjach swojej koronnej konkurencji na igrzyskach - wyścigu na 500 m w short tracku.


Janusz Bielawski

4.02.2022, 14:14

"To jest dramat zawodniczki, to 13 lat ciężkiej pracy. W momencie, kiedy Natalia jest w najwyższej dyspozycji, bo 27 lat to jest idealny wiek do osiągania wyników, przychodzi takie nieszczęście. Nie możemy się pozbierać. Cała ekipa, która razem trenowała, razem jeździła, jest zdrowa, natomiast ona jedna jest chora. Bardzo nam jej żal" - mówi Janusz Bielawski.


Pekin 2022: Natalia Maliszewska z kolejnym pozytywnym wynikiem - białostoczanka nie wystartuje na 500 m

4.02.2022, 09:46

Natalia Maliszewska otrzymała kolejny pozytywny wynik testu na koronawirusa. Oznacza to, że zawodniczka Juvenii Białystok nie wystartuje na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie na swoim koronnym dystansie 500 metrów.


Natalia Maliszewska znów otrzymała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa

3.02.2022, 14:53

Nadal niepewny jest start Natalii Maliszewskiej na zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.


Natalia Maliszewska uzyskała pierwszy negatywny wynik testu na obecność koronawirusa

2.02.2022, 15:04

Jest szansa na udział Natalii Maliszewskiej w kwalifikacjach short trackowego biegu na 500 m podczas igrzysk w Pekinie. Zawodniczka Juvenii Białystok uzyskała pierwszy negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok