Radio Białystok | Wiadomości | PB odnowi odrzutowiec - będzie można go podziwiać w parku militarnym Muzeum Wojska

PB odnowi odrzutowiec - będzie można go podziwiać w parku militarnym Muzeum Wojska

15.02.2022, 13:17, akt. 13:36

Specjaliści i studenci z Politechniki Białostockiej odnowią zewnętrzną konstrukcję odrzutowca LIM5, który będzie wyeksponowany w tworzonym parku militarnym Muzeum Wojska w Białymstoku. To jeden z elementów umowy o współpracy, którą we wtorek zawarły uczelnia i muzeum.

fot. Paweł Jankowski/Politechnika Białostocka
fot. Paweł Jankowski/Politechnika Białostocka


0:00
0:00
PB odnowi odrzutowiec - będzie można go podziwiać w parku militarnym Muzeum Wojska - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wieloletnia współpraca 

Politechnika Białostocka i Muzeum Wojska w Białymstoku współpracują ze sobą od wielu lat przy okazji najróżniejszych przedsięwzięć. Podpisana właśnie umowa daje szanse na realizację kolejnych projektów, współpracę przy stażach, praktykach studenckich, ale też przy realizacji prac doktorskich, habilitacji, projektów badawczo-rozwojowych, także wspólne staranie się o środki na takie badania - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej na PB.

"Postanowiliśmy podnieść rangę naszych działań o taką formalną umowę o współpracy" - powiedział dr hab. inż. prof. PB Mirosław Świercz, prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej. Zaznaczył, że ma nadzieję, że muzeum będzie brać udział w kształceniu studentów i będzie źródłem inspiracji do realizacji prac dyplomowych, badawczych.


W Białymstoku powstanie park militarny Muzeum Wojska 

Dyrektor Muzeum Wojska Robert Sadowski wskazał, że "pól" współpracy z PB jest bardzo dużo. Przypomniał, że w ramach już wcześniej prowadzonych wspólnych działań muzeum zdobywało nagrody. Dodał, że liczy np. na wspólne działania z wydziałem mechanicznym przy ratowaniu zabytków techniki, wojskowości, czy z informatykami przy szukaniu nowoczesnych form prezentacji zbiorów, dalszą współpracę z architektami.

"Muzeum też się rozwija. Tworzy w tym roku (...) park militarny, czyli takie miejsce gdzie właśnie te zabytki techniki wojskowej będzie można w końcu zobaczyć" - mówił Robert Sadowski. Podał, że placówka ma ok. 50 takich zabytkowych obiektów, które - z powodu braku miejsca - nie były dotąd prezentowane, a w parku militarnym ma być pokazanych ok. 30 z nich. Park powstanie w hali o powierzchni ok. 500 metrów w dawnych magazynach przy ul. Węglowej.

Jednym z obiektów, które będą tam pokazane - po odtworzeniu - będzie właśnie samolot LIM5.

Zabytkowy odrzutowiec znajduje się obecnie na terenie Straży Granicznej. Dr hab. inż. prof. PB Jarosław Szusta, prorektor PB ds. studenckich powiedział, że jednosilnikowy polski samolot myśliwski na licencji MIG 15 ma długość ok. 10 metrów, rozpiętość skrzydeł to 11 m, waży ok. 4,8 tys. kg.


Jest to dość duża konstrukcja. My w ramach działań podjętych przez wydział mechaniczny planujemy tę konstrukcję rozmontować (...) konstrukcja będzie przewieziona na wydział mechaniczny, zostanie poddana gruntownej renowacji powłoki lakierniczej, następnie tę konstrukcję wzmocnimy wewnątrz, zostanie zdemontowany silnik" - opisał Jarosław Szusta.


Drugie życie zabytkowego odrzutowca

Silnik ma być wyeksponowany osobno. Dzięki wzmocnionej konstrukcji, samolot ma być prezentowany w parku militarnym w podwieszeniu tak, by wyglądał jakby wzbijał się do startu. Jarosław Szusta przyznał, że będzie to inżynieryjno-technicznym wyzwaniem. Dodał, że udało się już pozyskać dokumentację techniczną maszyny, są planowane poszczególne działania, by nie doszło do zniszczenia cennego obiektu.

Dr hab. inż. prof. PB Łukasz Derpeński, prodziekan wydziału mechanicznego poinformował, że samolot będzie w przyszłym tygodniu przetransportowany z terenu SG do hali maszyn wydziału mechanicznego PB. Dotychczas odbyły się dwie wizyty studyjne przy samolocie, wizja lokalna, ocena powierzchni zewnętrznej samolotu, oglądano też miejsce gdzie odrzutowiec będzie eksponowany. Nawiązano również współpracę z ośrodkami, które zajmują się renowacją takich maszyn.

Łukasz Derpeński poinformował, że samolot powinien być przetransportowany na teren PB w przyszłym tygodniu. Wszystkie prace renowacyjne na poszyciu zewnętrznym - w tym także malowanie samolotu - mają potrwać około miesiąca, po czym maszyna ma być przetransportowana i posadowiona w docelowym miejscu przy ul. Węglowej.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Muzeum Wojska w Białymstoku zorganizowało wystawę "W 80. rocznicę utworzenia AK"

13.02.2022, 11:02

Od poniedziałku (14.02) Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza do obejrzenia wystawy "W 80. rocznicę utworzenia AK”. Ekspozycja prezentowana będzie na Skwerze Św. Konstantyna Wielkiego w Białymstoku.


Naukowcy z Politechniki Białostockiej zdobyli patent na protezę kończyny dla zwierząt

31.01.2022, 18:45

Projekt naukowców Politechniki Białostockiej na protezę kończyny dla zwierząt, dostosowaną przede wszystkim do potrzeb psów i kotów, otrzymał patent.


Szereg atrakcji z okazji urodzin Muzeum Wojska w Białymstoku

5.09.2021, 11:21

Zamiast tortu - wojskowe kanapki, a poza wystawami stałymi, także dodatkowe atrakcji prezentujące między innymi średniowieczne metody walki. W ten sposób Muzeum Wojska w Białymstoku świętuje swoje 53. urodziny.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok