Radio Białystok | Wiadomości | Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. "Przesłanie polskich patriotów wciąż aktualne"

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. "Przesłanie polskich patriotów wciąż aktualne"

autor: Adam Dąbrowski, Adam Klimiuk, Edyta Wołosik, Marcin Gliński

1.03.2022, 06:49, akt. 19:35

Spotkania w miejscach pamięci, ale też marsz, koncerty i wystawy. Tak w Podlaskiem przebiegają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe obchodzone 1 marca od 2011 r. Upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Pomnik Danuty Siedzikówny "Inki" w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Pomnik Danuty Siedzikówny "Inki" w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Suwałkach - relcja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Miejskie uroczystości w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z oprawą wojskową obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody w Białymstoku rozpoczęły się od złożenia kwiatów na cmentarzu wojskowym - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystości w Białymstoku

Miejskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w południe przy pomniku upamiętniającym Danutę Siedzikównę "Inkę". W wystąpieniach nawiązywano do agresji Rosji na Ukrainę.


- Ostatnie dni wypełnia nam wszystkim śledzenie doniesień zza naszej wschodniej granicy. Obserwując bezprawną napaść na niepodległą, suwerenną Ukrainę, upewniamy się kolejny raz, że przesłanie polskich patriotów zachowuje wciąż aktualność. My Polacy wiemy od dawna, że kompromis z barbarzyństwem nie jest możliwy. Wiemy, że nie sposób budować świata humanistycznych wartości i poszanowania dla ludzkiej wolności, tolerując rozwój dyktatury i samodzierżawia, w imię interesów i świętego spokoju - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Przywołując pamięć o żołnierzy wyklętych, mówił, by "nie tracić z oczu oczywistego faktu, że bój o niepodległość trwa wciąż". - Także dziś, na naszych oczach. Wojna na Ukrainie jest też naszą wojną i toczy się również o naszą polską wolność - dodał Tadeusz Truskolaski.

Rano wieńce w miejscach pamięci związanych z podziemiem niepodległościowych składali również m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i marszałek województwa Artur Kosicki, przedstawiciele IPN, NSZZ Solidarność i służby mundurowe.


- Na dzisiejsze święto patrzymy również przez pryzmat tego, co się dzieje na Ukrainie. Działania wojenne, które Rosja prowadzi przeciwko całemu społeczeństwu ukraińskiemu, jeszcze bardziej oddają tę atmosferę, która towarzyszyła żołnierzom wyklętym. Patrząc na bohaterskie działania tych ochotników, żołnierzy ukraińskich, myślę, że bliższe jest to, co zrobili dla naszej ojczyzny, naszej wolności, żołnierze niezłomni - podkreślał wojewoda podlaski.


Wojewoda podlaski i marszałek złożyli kwiaty przy Kwaterze Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada, przy Pomniku Danuty  Siedzikówny "Inki", przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego i przy tablicy upamiętniającej Miejsce Skazań Żołnierzy Polski Podziemnej przy kinie "Ton".

Wieczorem w mieście ma się odbyć Białostocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany od kilku lat przez środowiska narodowe i patriotyczne. Uczestnicy wyruszą o 18:00 sprzed kina "Ton" na cmentarz wojskowy przy ul. 11 Listopada. Przejdą ulicami Kilińskiego, Mickiewicza i Świętojańską.

Natomiast o 20:30 w Operze i Filharmonii Podlaskiej rozpocznie się widowisko muzyczne "I że Was nie zapomnę...". Powstało ono na podstawie wspomnień Józefa Bandzo, który walczył w szeregach Wileńskiej Brygady AK. W przedstawieniu wezmą udział m.in. Ewa Dałkowska, Andrzej Lampert i Krzysztof Iwaneczko. 


Uroczystości w Łomży 

Uroczystości w Łomży odbyły się przed pomnikiem Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956. Kwiaty złożył prezydent Mariusz Chrzanowski wraz z radnymi Andrzejem Grzymałą i Marcinem Dębkiem.

W uroczystościach udział wzięły również m.in. władze powiatu łomżyńskiego, przedstawiciele wojska z kompanią 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, delegacje uczniów Szkoły Podstawowej nr 4,  III Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży oraz Ochotniczego Hufca Pracy. Były także poczty sztandarowe 13. Batalionu Lekkiej Piechoty ze sztandarem Łomżyńskiego Obwodu Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Oddział Łomża oraz szkół.


Uroczystości w Suwałkach

Salwa honorowa, apel pamięci i uroczysta msza święta - w taki sposób mieszkańcy Suwalszczyzny uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody m.in. z udziałem służb mundurowych, harcerzy, władz miasta i młodzieży szkolnej rozpoczęły się w południe w konkatedrze św. Aleksandra. Po mszy uczestnicy przeszli w marszu ulicami miasta pod pomnik 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej.

Po uroczystościach sprzed katedry wyruszył rajd samochodowy.  


Uroczystości w innych podlaskich miastach

W Dąbrowie Białostockiej uroczystości rozpoczęły się rano mszą w kościele pw. św. Stanisława. Później władze samorządowe złożyły kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej i oficjalnie otworzyły wystawę poświęconą odbudowywaniu miasta po II wojnie światowej. Wystawę "Dąbrowa odrodzona z popiołów" będzie można oglądać w centrum miasta na Placu Kościuszki.

W Sokółce zorganizowano Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem wilczym". Wieczorem o 18:00 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego odbyła się msza święta, zaś po niej pod byłą siedzibą UB złożono kwiaty. 

- Oddajemy hołd wszystkim żołnierzom walczącym zarówno z okupantem niemieckim jak i sowieckim. Żołnierze Wyklęci - oni byli wyklęci przez sowiecką władzę, mieliśmy o nich zapomnieć. Do tej pory nie mamy żołnierzy, którzy nie mają swoich grobów. Sowietom zależało na tym, aby pamięć nie przetrwała. Jesteśmy po to, żeby tę pamięć przywracać. I by trwała pokoleniami - mówi Krzysztof Promiński z Klubu Historycznego im. kpt. Franciszka Potyrały "Oracza" w Sokółce.

W Nowych Piekutach uroczystości odbyły się przed pomnikiem mjr. Kazimierza Kamieńskiego "Huzara” i Żołnierzy Armii Krajowej, natomiast w Ciechanowcu na cmentarzu parafialnym pod pomnikiem braci Lucjana i Zygmunta Marchelów - żołnierzy NSZ zamordowanych w 1946 r. z wyroku komunistycznego sądu doraźnego.

Natomiast w Czyżewie uroczystości patriotyczne, które zorganizowano przed Pomnikiem Niepodległości, połączone zostały z Marszem Pokoju ulicami miasta pod hasłem "Solidarni z Ukrainą".


źródło: lomza.pl | red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Po pandemicznej przerwie wraca marsz upamiętniający żołnierzy antykomunistycznego podziemia

28.02.2022, 09:54

Suwalskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpocznie jutro (01.03) Nabożeństwo Słowa Bożego w konkatedrze pod wezwaniem św. Aleksandra.


Uroczystości w Łapach upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych

27.02.2022, 15:09

W tym roku obchody tego święta mają zupełnie inny wymiar. Tak mówili uczestnicy uroczystości w Łapach tuż przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Pół tysiąca białostockich harcerzy wzięło udział w marszu "Wilcze Tropy"

26.02.2022, 07:15

Uczą się m.in. udzielania pierwszej pomocy i korzystania z mapy. Poznają też historię żołnierzy wyklętych. Około pół tysiąca białostockich harcerzy wzięło udział w 7. Nocnym Marszu "Wilcze Tropy".


Suwalska ulica będzie nosiła imię lokalnego dowódcy Armii Krajowej i Żołnierza Wyklętego

23.02.2022, 07:59

Chodzi o podpułkownika Michała Świtalskiego, który zostanie patronem przedłużenia ulicy Pileckiego biegnącego od ronda Aleksandra Seredyńskiego w stronę ulicy Sejneńskiej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok