Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstanie punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy

W Białymstoku powstanie punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy

2.03.2022, 12:37, akt. 19:34

Punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy na dworcu kolejowym w Białymstoku będzie przekształcony w punkt recepcyjny - zapowiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
W Białymstoku powstanie punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy działa na dworcu PKP w Białymstoku

Od soboty organizuje go Podlaski Urząd Wojewódzki. Początkowo funkcjonował w godzinach 8:00-18:00, ale od niedzieli (27.02) już całodobowo.

W miniony wtorek (01.03) zgłosiły się tam 22 osoby. To pierwsza taka grupa uchodźców z Ukrainy - poinformował w środę (02.03) na konferencji prasowej zorganizowanej na dworcu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Wzięli w niej udział również marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Bohdan Paszkowski zapowiedział, że punkt informacyjny na białostockim dworcu będzie pełnił funkcje punktu recepcyjnego. 

Chcemy, aby tutaj również te osoby, które różnymi drogami dotrą z Ukrainy do Białegostoku, miały udzieloną kompleksową pomoc. Żeby uzyskały informacje, chociażby jak mogą uzyskać zakwaterowanie, wyżywienie, niezbędną pomoc w zakresie ich potrzeb - mówił wojewoda.


Dodał, że pierwsi Ukraińcy, którzy zgłosili się do punktu na dworcu, zostali umieszczeni w ośrodku w podbiałostockim Wasilkowie. Od poniedziałku (28.02) jest tam również grupa 114 osób przewiezionych z ośrodka recepcyjnego w Hrubieszowie (Lubelskie). 

Bohdan Paszkowski wskazał, że np. w ośrodku w Wasilkowie największą grupę stanowią dzieci, którym trzeba zająć czas, zorganizować opiekę medyczną czy włączyć w system edukacyjny.

Natomiast Marszałek Artur Kosicki dziękował wszystkim mieszkańcom regionu za "patriotyczny zryw", czyli pomoc uchodźcom. 


Pokazujemy, że jesteśmy zjednoczeni, że potrafimy odpowiedzieć na sytuację, która zdarzyła się za wschodnią granicą, a mówmy sobie szczerze, tam trwa regularna wojna. Pokazaliśmy, jakim jesteśmy wspaniałym narodem - mówił.


Dziękował też samorządowcom, w tym władzom Białegostoku, że "szybko, bezinteresownie, ponad wszelkimi podziałami i różnicami" udało się przygotować akcje, zbiórki i wysyłki pomocy.

Poinformował, że samorząd wojewódzki, w ramach obecnej perspektywy unijnej, przygotowuje projekt skierowany do takich osób, jak uchodźcy z Ukrainy. 

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przekazał, że samorząd stolicy województwa nadal będzie organizował pomoc. 

Dodał, że we współpracy z marszałkiem województwa jest pomysł, by część pieniędzy w ramach działalności tzw. Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego przeznaczyć na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Padła kwota ok. 1,5 mln zł, głównie na zakwaterowanie.

Poinformował, że jako prezes Unii Metropolii Polskich, skupiających dwanaście największych miast, zaproszony został w czwartek (03.03) na spotkanie samorządowców z prezydentem Andrzejem Dudą, poświęcone działaniom na rzecz Ukrainy. 
Oprócz wojewódzkiego magazynu zbiórki darów dla Ukraińców, w regionie działa też kilkanaście powiatowych

Poinformował o tym w środę (02.03) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Wojewódzki magazyn znajduje się przy ul. Węglowej w Białymstoku. Obok jest też magazyn darów, których zbiórkę koordynują władze miasta.

Magazyn wojewódzki powstał we współpracy z Bankiem Żywności. Podlaski Urząd Wojewódzki będzie tam przechowywać i sortować zebraną żywność, którą na Ukrainę przetransportuje Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Wojewoda poinformował, że w regionie jest też czternaście magazynów samorządowych, na poziomie powiatów.


Oczekujemy, że poprzez te powiatowe magazyny, do nas będą docierały już odpowiednio przygotowane materiały, będziemy te przekazywać do tego hubu RARS w województwie lubelskim - dodał.


Już wcześniej Podlaski Urząd Wojewódzki informował, że magazyny wojewódzkie nie są przeznaczone dla osób indywidualnych. Obiekty przy ul. Węglowej, to powojskowe magazyny, w których działają różne organizacje.

Miasto, za pośrednictwem organizacji pozarządowej POLZA, wysłało już kilka transportów z pomocą humanitarną do Lwowa.

źródło: PAP | red: maj, mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bohdan Paszkowski

28.02.2022, 08:21

Nie tylko organizacje czy samorządy, ale też osoby prywatne, które chcą pomóc uchodźcom z Ukrainy np. w zakwaterowaniu, mogą zgłaszać się do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, który ma to koordynować. Jest też specjalna strona pomagamukrainie.gov.pl - mówi wojewoda Bohdan Paszkowski.


Łomża: zbiórki darów dla Ukraińców

26.02.2022, 13:41

Zbiórkę żywności i artykułów pierwszej pomocy dla Ukrainy rozpoczęła Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Koce i środki czystości można też przynosić do galerii Veneda.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok